Mýty 07: Arabské noci (a dny)

5. července 2015 Morzael Diskuze (0)
Mýty 07: Arabské noci (a dny)

Půl roku uteklo jako voda a my tu máme konečně další díl skvělé série Billa Wilinghama a Marka Buckinghama, Mýty. Mám strašnou radost, jak vídám na fórech, facebookových skupinách, a komiksových stránkách, že popularita série stále roste. Rozhodně zaslouženě, protože se jedná o jednu z nejskvělejších komiksových sérií, kterou si může český čtenář pořídit. Pojďme tedy společně Mýty podpořit ještě o trochu víc, a mrkněme se na zoubek sedmému dílu - Arabské noci (a dny).

Knihy Dobrovský

Žánr:

Fantasy

Příběh:

Hrdinové Mýtova konečně odhalili totožnost Nepřítele a rozsah jeho sil, a vědí, že sami mu nemají šanci dlouhodobě vzdorovat. Je proto nutné uzavřít nová spojenectví. Zákon nepřítel mého nepřítele je můj přítel jim příhodně nabídne alianci s mýty z Arabských světů. Než o nějakém společném odboji ale vůbec může být řeč, je nutno vyřešit zásadní mezikulturní spory, které mohou celou situaci nakonec ještě zhoršit.

O komiksu:

Předchozí svazek, Domovina, odkryl mnoho důležitých informací, které je nutno nyní zpracovat a vyřešit. Arabské noci (a dny) jsou po akční Domovině trochu umírněnější svazek, který se především soustředí na politickou situaci a vývoj postav.

Opět se tu seznámíme s novými postavami, z nichž stojí za zmínku hlavně slavný princ Sindibád, jakožto vyslanec za Arabské mýty. O něco víc pronikneme do charakteru postav, které zatím moc prostoru nedostaly, konkrétně třeba: Kráska, Zvíře a madam Totenkinder. A celkově zase trochu pevněji přilneme k už tak skvělému světu a jeho sympatickým hrdinům. Dobré je, že se příběh nemotá stále dokola kolem těch samých postav (i když všichni chceme víc Modráka!!!), a vy nenásilně poznáváte všechny hrdiny hlouběji a hlouběji, a po každém svazku si oblíbíte někoho nového.

V podstatě celá kniha se točí kolem dialogu dvou rozdílných kultur a musím říct, že je trochu smutné, když vymyšlené pohádkové postavy jednají lépe a rozumněji, než naši vlastní politici. Vzájemný respekt je osvědčený recept na funkční a zdravé spojenectví, je ale nutné nechat staré a okoralé zvyky stranou pro něco nového a lepšího (Pošlete prosím někdo Arabské dny (a noci) politikům do Bruselu jako manuál).

Scénáristicky je opět příběh vypiplán téměř k dokonalosti. Postavy vedou skvělé dialogy, nechybí tu ani zvraty a intriky, a opět trochu rozkryjeme rozmanitou magickou hierarchii světa Mýtů. Tentokrát se dozvíme něco o Džinech (tonic a okurku ale klidně můžete nechat v lednici). Kniha se navíc může pyšnit i jakousi novinkou, a sice příběhem dvou postav z druhé strany barikády. Jak komplikovaná může být láska dvou dřevěných lidí, prominentních občanů Nepřítelova impéria, se dozvíte v závěrečném minipříběhu.

Právě příběh dřevěného vojáka Rodneyho a jeho lásky June je úžasnou ukázkou toho, jak komplexní a nečernobílý svět Bill Willingham vykouzlil. Původní démonizace Nepřítele a jeho ďábelského císařství se rozplývá, a my se zaplétáme do složitého světa plného rozmanitých postav s vlastními pohnutkami, láskami a obavami. To je jedna z věcí, která z Mýtů dělá tak chytrou a dospělou sérii.

Kresba Marka Buckinghama je stále stejně skvělý standard série, který se už každému určitě neoddělitelně přisál do mysli k pojmu Mýty. Nic nového v již sedmém svazku asi vypíchnout nelze. Slabší je bohužel kresba závěrečného příběhu dřevěných lidí, kterou měli na starost pánové Jim Fern a Jimmy Palmiotti, při čemž coloring obstaral Daniel Vozzo (známý mazák ze Sandmana a Lucifera).

Určení:

Fandové série Mýty, ale to snad netřeba říkat, kdo totiž sérii propadl, už čeká na každý díl jako na smilování boží. Dále doporučuji milovníkům fantasy příběhů se skvělými a originálními postavami.

Nové postavy, skvělý scénář
Slabší kresba posledního příběhu

Verdikt

Sedmý díl série Mýty si drží svou výbornou úroveň a rozhodně své čtenáře nezklame. Scénář je radost číst a na kresbu je radost pohledět. Svět Billa Willinghama nestagnuje na místě, ale stále roste, posouvá se a čtenářovi jsou předkládány opět nové postavy, každá dostatečně zajímavá, že si skoro ani nevšimne, že mu chybí jeho oblíbenci z předchozích svazků. Za mě pouze škoda kresby posledního příběhu, jinak jako vždy sérii maximálně doporučuji. Pokud jste s Mýty ještě nezačali, tak si udělejte pěkné léto a slupněte všech 7 svazků najednou, nebudete litovat!

Crew
Za spolupráci děkujeme nakladatelství Crew, které bylo založeno roku 1997, což z něj dělá nejstarší komiksové nakladatelství v ČR. CREW vydává více než sto komiksových knih ročně, a je tak největším nakladatelstvím specializovaným na komiksy v České republice. Misí nakladatelství je vydávat světové komiksy česky. Kromě mangy, nebo titulů od DC Comics, Marvel, Image či Dark Horse, se nakladatelství zaměřuje i na evropský komiks, a to prostřednictví edice Mistrovská díla evropského komiksu.

O autorovi

Morzael
Morzael

Na ComixZone hrdě zastávám funkci šéfredaktora. Na komiksy nemám vyloženě vyhraněný vkus, mám rád každé kvalitní dílo. Nejraději mám ovšem asi temnější horrorové a fantasy příběhy, rád si ale přečtu i dobrý noir. Své místo v mém srdci mají také superhrdinské komiksy, které rád čtu kvůli jejich poselství, o kterém pak s oblibou spekuluji a snažím se tyto myšlenky následně sumarizovat v mých zamyšleních.

Minotaur.cz