Ultimátní komiksový komplet #60: Astonishing Thor

1. července 2015 S4TW Diskuze (0)
Ultimátní komiksový komplet #60: Astonishing Thor

Jako každou středu, tak i tento pátek je opět UKK recenze od tria jardoom, Elhonzo a S4TW připravena. Kdo si ji chce přečíst ve čtvrtek, ten má smůlu, jelikož je úterý na cestě a pondělí ho předběhne...Co je to za nesmysl? To jste ještě nečetli Astonishing Thora.

Knihy Dobrovský

S4TW


Po minulém sci-fi příběhu ze série UKK o fantastické rodině, tu máme opět komiks, který se nejvíc podobá právě žánru sci-fi, ovšem tentokrát si bere na paškál samotného boha hromu. Thor se vydává za dobrodružstvím, kdy se snaží přijít na záhadu, která se točí okolo Ega (živoucí planet), Alter Ega (také planetka), Cizince a Sběratele. Čili už z toho je jasné, že je komiks doslova nabytý supermocnými bytostmi, které jsou neodmyslitelně spjaty s Thorem. Na první pohled to možná zni nějak velkolepě a pompézně, ale opak je pravdou. Nesetkáváme se tu s klasickými prvky, které se v Thorovi objevují, čili Avengers, Loki, Midgard či Asgard a I přesto je zábavné, zajímavě a jednoduše to funguje.

Je to takový příjemná jednohubka, která se čte dost rychle a svižně, což je způsobem menším obsahem textu (naopak tu je vice celostránkových kreseb) a skvělým spádem příběhu. Dech mi vzalo to, když jsem se seznámil s postavami Ega a Alter Ega, jejichž vizuální ztvárnění je úžasně velkolepé, navíc I ty postavy sami osobě jsou dost zajímavé. Nezaostává ani Sběratel či Cizinec. Příběh hezky odsýpá a při tom soubojů tu moc není, a když už, tak jsou opravdu skromné a krátké. Ovšem finále mě lehce zklamalo, neboť to celou dobu směřovalo do něčeho epického a nakonec to tak nějak vyprchalo.

Ale čtenář se nenudí, neboť si náramně užívá skvělou kresbu, na které jsem si opravdu smlsl. Vskutku precizní a realistická kresba, založená na grandióznosti a velikosti. Je zde velké množství jedno a dvojstránkových kreseb, na kterém jsem se vydržel koukat I několik minut. Zvolené prostředí kreslíři jednoduše sedlo a je to znát.

Nejedná se o nějak převratné či zásadní dílo, ale spíše o netradiční zpracování Thora s několika velice zajímavými postavami. Vše se dobře a rychle čte, takže je to taková ta kniha na jeden večer, když nevíte po čem sáhnout. Příběh není nic extra a po dočtení všechno tak nějak rychle odezní. Především se jedná o vizuální podívanou. Je zde několik skvěle nakreslených panelů, u kterých se pozastavíte a vychutnáte si je. Ale celkově je to furt jen takový příjemný nadprůměr.

6/10

 

jardoom


Thor je mé největší komiksové zklamání. V podstatě jsem nenašel česky vydaného Thora, kterého bych opravdu měl rád. Řekl bych, že nejspíš není vůbec lehké něco, o tak mytologicky založené postavě, napsat. Nic stím nedokázal udělat ani Robert Rodi, jehož scénář není vůbec špatně sepsaný, spíš jde o něco naprosto extravagantního, a svět Thora mi do toho nezapadá. Rodi nechal klasickou Thorovu sebranku v šuplíku a do obsahu jednotlivých sešitu se snažil vepsat něco naprosto nového. V tomto případě je to možná řešení, ale není až tak dobré, jak si on sám myslí. Čtenář normálních povídek s Thorem totiž na podobné věci není vůbec zvyklí a jak už to chodí, lidé se neznámého bojí a ačkoli jsem nebojsa, tohle bylo i na mě moc.

Kresba je hodně povedená a oku jakéhokoli čtenáře se prostě líbit musí. Povedený styl doprovází parádně podtrhnuté a výrazné vizuální efekty. Neznám knihu, ve které se objevuje víc dvojstránek, a v podstatě jsem rád, že jsem na takové kvantum parádních a pefrektně nakreslených stránek narazil právě tady. Jsem totiž fandou fantasy a scifi a tento Thorův kousek mi nabízí od každého trochu. Jedinné co se mi nelíbilo jsou tváře, které v některých případech vypadají velmi divně a ty grimasy by nezvládl ani Suchánek s Genzerem.

Tento Thor mne okouzlil jen po vizuální stránce, zde sem byl totiž přijemně překvapen. Co se scénáře týče, jednalo se o naprostou hloupost a jedinný důvod, proč jsem knihu dočetl je ten, že se jednalo o něco nového, neokoukaného, a protože jsem chtěl napsat tuto recenzi.

3/10

 

Elhonzo


Bůh hromu do našich krajů s pomocí UKK už párkrát zavítal. Více méně se vždy jednalo o kvalitní počtení. Je tedy Udivující Thor od Roberta Rodiho stejně tak dobrý?

Bohužel ne, jak sám autor říká, pokoušel se skloubit fantasy a sci-fi žánr a výsledné dílo je někde na půli cesty. Příběh je velmi jednoduchý a předvídatelný. Celkově po dočtení nebudete mít pocit, že jste o něco bohatší. Plusové body komiks sbírá na tom, že na rozdíl od předešlých Thorů nemusíte mít vůbec žádné znalosti co se jeho minulosti týče. Dále pak na tom, že českému čtenáři představuje vcelku neznáme postavy jako je Ego nebo Stranger.

Kresbu má na starost pro mě neznámý Mike Choi, který mi svým stylem velmi připomíná Adi Granova. Jejich kresba je sice líbivá, ale akční scény působí poněkud staticky. Co se povedlo jsou obálky (na kterých mu pomáhali Esad Ribic a Ed McGuiness) a vesmírné scenérie. Ty jsou oku lahodící a je to určitě jedna z těch lepších věcí na komiksu .

Astonishing Thor je tak ve finále něco bez čeho by se komplet obešel, a pokud nepotřebujete mít každé číslo tak se mu s klidným svědomím vyhněte.

4/10

Verdikt

Redakční hodnocení

O autorovi

S4TW
S4TW

Komiksy jsem začal číst s příchodem UKK na český trh, čili začátek roku 2013. Moje první články pro comixzone.cz byly zveřejněny téhož roku v listopadu. Jsem především fanoušek pláštěnek, hlavně těch marvelovských. Ale nebráním se ani jiným komiksům a dá se říct, že žánrově se snažím obsáhnout vše. Něco málo napoví má TOP10 (k 05/2017): 10. Fantomas se zlobí, 9. Fantastic Four - Příchod Galaktuse, 8. Starej dobrej Logan, 7. Živí mrtví, 6. Elektra: Atentát, 5. Hulkova planeta, 4. Skalpy, 3. Daredevil: Zmrtvýchvstání, 2. Zázraky, 1. Sin City.

Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat

Najdete nás na Facebooku