Rudo

28. června 2015 Morzael Diskuze (0)
Rudo

Pojďme si dát na chvíli oddech od amerických komiksů a lidí s pláštěm na zádech, a mrkněme se, co se děje na komiksové scéně u našich východních sousedů.

Knihy Dobrovský

Žánr:

Humorný

Příběh:

Nejde tu o jeden ucelený příběh, ale o celou řadu eskapád a životních situací, se kterými se hlavní postava a jeho nejbližší přátelé musí vyrovnávat. Odpovídají v nich na otázky života, vesmíru, náboženství a vůbec, a nachází prostou pravdu v těch nejdivnějších situacích.

O komiksu:

Představuji vám Ruda! Je to zahořklý, skeptický, sarkastický a pragmatický intelektuál, kterého byste za kamaráda nechtěli. Stojí za ním slovenský autor Daniel Majling a původně se jednalo o komiks internetový, resp. facebookový. Svého vydání se dočkal u nás letos na jaře s českým překladem (což mi přijde jako trochu zbytečné, ale o tom později) u nakladatelství Labyrint.

První otázka u komiksu, který si může každý zadarmo přečíst na facebooku, asi pro většinu lidí bude znít: Má cenu si to kupovat? Kde jsem u českého Hajzla říkal jednoznačně NE, tak u Ruda mám postoj zcela opačný. Ačkoliv vám tištěný svazek moc dodatečného materiálu nepřináší, jedná se spíš o stránky navíc, které příběh ještě o něco vyzdvihnou, tak si myslím, že Rudo je počin, který si podporu čtenářů prostě zaslouží.

Bez mučení přiznávám, že jsem se při čtení nasmál (upřímně a nahlas) jako už dlouho ne. V komiksu je hodně specifický humor, který není politicky korektní, ale zároveň přízemně neuráží. Je to chytrý humor, který ví, kdy použít sprosté slovo a kdy intelektuální frázi, což je přesně to, co já miluju. Eskalaci jednotlivých příběhů bych se skoro nebál přirovnat k Simpsonům, kdy zápletka začne nějakou vcelku všední životní situací, ale skončí v totálně absurdních a neuvěřitelných sférách, a vy se pořád skvěle bavíte.

Na první pohled vám bude Rudo asi připadat jako stripový komiks, ale není tomu tak. Jedná se skutečně o svazek kapitol, které mají každá několik stránek, než dojdete k pointě. Samozřejmě vše je proloženo hromadou vtipů, popkulturních narážek a životních muder. Některé bych se skoro nebál nazvat kultovními, protože autor má skutečně vytříbený humor, inteligenci i jazyk.  

Kresba je možná primitivní, ale jednoduchá tuš podtrhuje atmosféru a pocity věčně zhrzených postav, včetně životního pesimisty, Ruda. Což dělá z této podivné kresby něco naprosto padnoucího, protože cokoliv normálnějšího by bylo prostě divné. Abyste mi rozuměli, musíte si to přečíst sami. Je ale nutno dodat, že facebookové čtení komiksu byl pro mě asi lepší zážitek. Občas má každý z nás totiž tendenci zakoulet očima o panel níž nebo na druhou stránku, a tím pádem si tolik nevychutná napětí a rozpaky, které se na jednotlivých panelech občas objevují, když například jedna postava v trapnosti koulí čtyři panely očima.

Poslední, co tu chci zmínit, je český překlad. Úplně nevím, jestli to bylo nejnutnější a nejšťastnější řešení. Některé slovenské výrazy tomu prostě dodávají ten správný šmrnc, a navíc jsem si i všiml, že v několika místech byl komiks trapně zjemněn. V jednom panelu bylo například změněno "Je to kokot" na "Je to vůl", což úplně nechápu a ta situace má potom polovinu své síly.

Skvělý humor, vtipné postavy
Český překlad

Verdikt

Pokud máte rádi intelektuální humor s odkazy na literaturu, filosofii a psychologii, proložené politicky nekorektními vtípky, totálně pošahané postavy a skvělé dialogy, tak vám Ruda vřele doporučuji. Bez debat se jedná o jeden z nejlepších humorných počinů československé komiksové scény.

Labyrint
Děkujeme za spolupráci nakladatelství Labyrint, které již přes dvacet let vydává kvalitní beletrii, českou i překladovou (zejména německy psanou prózu), knihy o umění, komiksy a v edici Raketa knihy pro děti. Labyrint také podporuje řadu nezávislých kulturních projektů a spolupořádá mezinárodní festival KomiksFEST!

O autorovi

Morzael
Morzael

Na ComixZone hrdě zastávám funkci šéfredaktora. Na komiksy nemám vyloženě vyhraněný vkus, mám rád každé kvalitní dílo. Nejraději mám ovšem asi temnější horrorové a fantasy příběhy, rád si ale přečtu i dobrý noir. Své místo v mém srdci mají také superhrdinské komiksy, které rád čtu kvůli jejich poselství, o kterém pak s oblibou spekuluji a snažím se tyto myšlenky následně sumarizovat v mých zamyšleních.

Minotaur.cz