10 nejlepších superhrdinských originů 3/3

25. června 2015 S4TW Diskuze (3)

Smrt planety, smrt rodičů, smrt nudného života...

10 nejlepších superhrdinských originů 3/3

Už jsme tady měli původy jedněch z nejznámějších superhrdinských týmů. Nechyběl ani superhrdina, který by měl znázorňovat to nejlepší z USA. Pak tu byl jistý zelený dobrodruh s jistým zeleným lukostřelcem, jehož vzor musí být Robin Hood. Miliardář, vynálezce, obrážeč  těch největších večírků, jak ten by mohl chybět, když dokázal v garáži postavit jeden z nejúchvatnějších bojových obleků. Nechyběl ani sirotek, co potkal kouzelného dědu, který mu obrátil život vzhůru nohama. Ale medailové pozice pořád ještě neznáme. Jaké jsou ty úplně nejikoničtější superhrdinské originy všech dob? Na tuto otázku dostanete odpověď právě nyní.  Bronzová, stříbrná a zlatá medaile se právě nese.

Knihy Dobrovský

3. Superman

Byl vystřelen v raketě ze své umírající domovské planety několik sekund před tím, než byla na dobro zničena. Do rakety ho posadil otec s matkou, kteří pocházeli z vědecky vyspělé rasy. Dítě Kal-El nouzově přistálo na Zemi. Kal-El byl vychováván jako člověk svými adoptivními rodiči, dokud se nedostal do určitého věku, kdy zjistil, že životní prostředí Země aktivuje jeho neuvěřitelnou sílu a schopnosti, které se od té doby rozhodl používat. Stal se z něj největší světový ochránce, Superman.

Je to příběh, který jsme všichni viděli, četli nebo slyšeli. Možná se dokonce jedná o nejvíce ikonický příběh, co se objevil v komiksu. Nicméně není příliš mnoho lidí, kteří si uvědomují, že to trvalo několik let, než byl odhalen Supermanův celý origin. A ještě déle trvalo, než dosáhl té úrovně síly a superhrdinství, jak jí známe dnes. Například je velmi zajímavé, že původní Superman, kterého měl na starosti Siegel se Shusterem byl velmi drsný a agresivní. Často krutě útočil a teorizoval ty, kteří mlátili ženy, vyděrače, gangstery a jiné hajzlíky. Jednoduše jeho způsoby byly hrubší a jeho morální kodex volnější, nebyla to postava, jak jí známe dnes.

Ačkoliv se dá říct, že v podstatě všichni superhrdinové vycházejí ze Supermana, jelikož on byl vůbec ten první komiksový superhrdina, tak i přesto se téměř žádnému nepoštěstilo mít tak kvalitní origin, jaký měl Man of Steel.

 

2. Batman

Batmanův origin je jeden z nejtragičtějších v komiksovém světě vůbec. Navíc připravil půdu pro bezpočet dalších superhrdinských originů a hrdiny samotné, kteří po vzoru Batmana také trpí velkou nespravedlností a stráví zbytek svého života hledáním pomsty.

Když byl Bruce Wayne malý kluk, tak on a jeho rodiče se setkali tváří v tvář s ozbrojenými lupiči v jedné temné uličce poté, co opustili kino. Po rvačce jeden ze zlodějů zpanikařil a dvakrát vystřelil ze své zbraně. A mířil velice přesně, jelikož zabil oba rodiče Bruce.

Následně přišlo dědění obrovského majetku po rodičích. Peníze, ale velkou ztrátu nezalepily a tak začal Bruce velkou část svého života věnovat tomu, aby se stal dokonalou zbraní pro boj se zločinci a trestnou činností. Přišlo cestování po celém světě, Bruce studoval u mnoha mistrů, kteří se věnovali nejrůznějším uměním. Stal se největším světovým detektivem a dosáhl vrcholu lidského potenciálu (minimálně po fyzické stránce). Nakonec našel inspiraci v děsivé siluetě netopýra. Nasadil si kostým Batmana a stal se Temným rytířem Gotham City.

Bruce jedinečně obětoval svůj život, aby mohl bojovat se zločinem, aby se mohl mstít takovým zločincům, na které narazil jako dítě. Vyzbrojen velkým arzenálem udělátek a dovedností překlenul Batman pomyslnou propast mezi superhrdiny a jejich předchůdci, jako byl třeba Shadow či Doc Savage. A co je možná nejdůležitější, Batman byl prvním konceptem antihrdiny, což je postava, která dělá správnou věc, ale nejde vždy zářným příkladem (zatímco někteří z jeho kolegů jsou) a nemá problém s trochu drsnějším dosahováním cílů. A zatímco koncept antihrdiny se v průběhu let dostal do daleko větších extrémů, než tomu bylo a je u Batmana, tak by možná žádný antihrdina neexistoval ve své současné podobě, kdyby jim Batman nevydláždil cestičku. 

 

1. Spider-Man

Peter Parker byl jedním z prvních superhrdinů, se kterým se čtenáři mohli skutečně ztotožňovat (teda především s jeho civilní podobou). Bojoval se sociální interakcí, protrpěl si šikanu a vedl nezajímavý život v domě se svou milující tetičkou a strýčkem.

Nicméně to vše se změnilo, když byl kousnut radioaktivním pavoukem během vědecké exkurze. Toto kousnutí změnilo Peterovo DNA a způsobilo mu, že získal neuvěřitelnou sílu, schopnost lézt po zdech a navrch k tomu měl najednou jistý “pavoučí smysl”, který ho dokázal varovat před blížícím se nebezpečím. Navíc díky své vlastní vědecké vynalézavosti si Parker dokázal vytvořit pár “vystřelovačů pavučin”, které produkují speciální chemickou verzi pavučin. A pavouk byl kompletní.

Ze začátku se Peter snažil využívat své nové schopnosti pro vlastní zisk. První rychlý prachy získal díky zápasu s wrestlerem Josephem “Crusherem”Hoganem, kterého poměrně snadno porazil. Poté dostal nabídku vystupovat v televizní show. Nutno podotknout, že schopnosti nezneužíval pouze proto, aby si koupil vysněné auto, ale také aby pomohl strejdovi s tetou, kteří na tom nebyli, po finanční stránce úplně dobře. Po jeho prvním televizním vystoupení Peter nezastavil unikajícího zloděje, který právě okradl šéfa oné TV show, se kterým se Peter předtím moc nepohodl. Pro Parkera by bylo snadné zloděje zastavit, ale místo toho prohlašoval, že to není jeho zodpovědnost. A tak zloděj snadno uprchl.

Později Peter objevil svého strýčka Bena, který byl právě zavražděn zlodějem aut (nutno říct, že Ben byl trochu paličák). Zloděj se chtěl skrýt před policí v jednom opuštěném skladu, ale neuvědomil si, že ho sleduje jistý týpek v podivném kostýmu. Následně Peter ke své hrůze zjistil, že tento vrah je ta samá osoba, kterou odmítl zastavit při loupeži v televizních studiích.

Od toho dne se Peter rozhodl využívat svou sílu a dovednosti jako Amazing Spider-Man.  Rozhodl se používat své schopnosti, aby mohl chránit ty, kteří se nemohou ochránit sami. Spider-Manovo hlavní heslo zní: “S velkou mocí přichází velká odpovědnost.” Není náhoda, že se jedná možná o nejznámější komiksou frázi vůbec.

Spider-Manův origin kombinuje všechny možné aspekty patosu, od tragédie přes vědecké zázraky, z čehož vzniká dokonalý mix, který je dnes znám jako jeden z nejlepších superhrdinských původů (v našem žebříčku nejlepší) a neznám komiksového fandu, který by tento příběh neznal, ba co víc, zná ho I spousta lidí, co nikdy komiks nečetla. 

O autorovi

S4TW
S4TW

Komiksy jsem začal číst s příchodem UKK na český trh, čili začátek roku 2013. Moje první články pro comixzone.cz byly zveřejněny téhož roku v listopadu. Jsem především fanoušek pláštěnek, hlavně těch marvelovských. Ale nebráním se ani jiným komiksům a dá se říct, že žánrově se snažím obsáhnout vše. Něco málo napoví má TOP10 (k 05/2017): 10. Fantomas se zlobí, 9. Fantastic Four - Příchod Galaktuse, 8. Starej dobrej Logan, 7. Živí mrtví, 6. Elektra: Atentát, 5. Hulkova planeta, 4. Skalpy, 3. Daredevil: Zmrtvýchvstání, 2. Zázraky, 1. Sin City.

Poslední příspěvky v diskuzi

spiderbat Offline
spiderbat 25/06/2015 (25. června 2015)
Odpověd na #6325 příspěvek od S4TW
Tak X-Meni byli na čtvrtém místě ;-) 
A jo! Pardon jsem idiot.
S4TW Offline
S4TW 25/06/2015 (25. června 2015)
Odpověd na #6324 příspěvek od spiderbat
Pro zajímavost, první Superman se objevil, v povídce Siegela a Shustera, s názvem The Reign of The Superman, z března 1933, kde titulní chlápek nebyl mimozemšťan, ale tulák jehož šílený vědec, přemění na titulního Nadčlověka. Namísto klasického Supíka, připomínal spíše Lexe Luthora s telepatickými...
Tak X-Meni byli na čtvrtém místě ;-) 
spiderbat Offline
spiderbat 25/06/2015 (25. června 2015)
Pro zajímavost, první Superman se objevil, v povídce Siegela a Shustera, s názvem The Reign of The Superman, z března 1933, kde titulní chlápek nebyl mimozemšťan, ale tulák jehož šílený vědec, přemění na titulního Nadčlověka. Namísto klasického Supíka, připomínal spíše...
Minotaur.cz