Bílá noc (Harry Dresden 9)

29. června 2015 fm.tua Diskuze (0)
Bílá noc (Harry Dresden 9)

Deváté pokračování knižní série z pera Jima Butchera o strastech a radostech chicagkého očka s magickými schopnostmi s podtitulem Bílá noc se řítí vstříc dalšímu dobrodružství.

Knihy Dobrovský

Harry je přizván k vyšetřování na první pohled banálního případu sebevraždy, avšak Karrin Muphyová, seržantka útvaru pro zvláštní vyšetřování, tuší něco víc. Ve vzduchu jde cítit magie a něco je v nepořádku. Když Harry na oběti objeví vzkaz, který je s velkou pravděpodobností určen právě jemu, ty nejhorší obavy se naplňují. Někdo metodicky vraždí členky magického společenství, kdo je to a co má za lubem? Na to muže přijít jedině on.

Příběh čtenáře tentokrát zavede na stopu sériového vraha, jak ze začátku zdá, ale je v tom mnohem více. Opět Jim Butcher rozšiřuje Harryho svět. Čeká nás jeden knižní flashback, který má souvislost se situací, která se v knize odehrává. Nepůjdeme však příliš do minulosti, ale spíš pár měsíců zpět a něco málo zjistíme o Bílé radě. Na pozadí se line linka války Bílé rady s Rudým dvorem, ke které se přidává ještě jeden problém. Pravděpodobně vznikla organizace čarodějů s temným záměrem a tím pádem se objevuje nové nebezpečí. Trošku hlouběji odhalíme hierarchii upírů Bílého dvora, což pro mě osobně je zajímavé a seznámíme se s jejich způsobem boje - intrikařením.

Butcherů jazyk je svěží a pravidelného čtenáře ničím novým nepřekvapí, avšak s každým Harryho příběhem lze sledovat pokrok oproti dílu předchozímu. Zdálo se mi, že v Bílé noci je méně akčních pasáží, z mého osobního pohledu to příběhu rozhodně prospívá a dává prostor k vývoji postav a větší možnost k rozšiřování Harryho světa. 440 stran je napsáno velmi čtivě, zásluhu má na to nejenom autor, jenž přispěl zajímavým příběhem, ale i překladatel Zdeněk Uherčík. Bohužel musím vytknout nakladatelství jazykovou korekturu, zejména v první části knihy si pozorný čtenář všimne většího množství gramatických chyb. Sice jsem měl k dispozici elektronickou verzi, možná knižní verze je v pořádku, rozhodně to nepůsobí dobrým dojmem, ale všichni jsme přece lidé, co chybují.

Co se postav týče, nových tváří, které výrazně ovlivní děj, se nedočkáme, ale potkáme se starými známými. Na scéně se po delší době objevuje Harryho láska z dospívání, Elaine. Tato čarodějka je najata místním kolektivem magicky nadaných žen, aby je ochránila před hrozbou vraždy. Dále se potkáme s čarodějovým bratrem, upírem Bílého dvora, Thomasem Raithem, který je nějakým způsobem do tohoto spiknutí zatažen. Harry v předchozím díle převzal patronaci nad magicky nadanou dcerou svého přítele Michaela Carpentera, Molly. A proto se snaží svoji učnici neustále vzdělávat a dovést ji k tomu, aby pochopila pravou podstatu toho být čarodějem. Vtipnou a zároveň téměr velmi vševědoucí postavu je duch v lebce, Bob, jehož vtipné a občas opravdu, jak to říct slušně, prasácké, poznámky čtenáře pobaví.

Další díl rozhodně nezklamal a do světa Harryho Dresdena přináší svěží vánek a posouvá Harryho příběh dopředu. Je důležité, že se neustále něco děje a Jim Butcher otevírá nové otazníky, které čtenáře nutí chtít vědět, co se bude dít dál. Rozhodně se těším na pokračování, které jak doufám, brzy vyjde.   


Jim Butcher

Bílá noc (Harry Dresden 9)

ISBN: 978-80-7387-797-2

Triton, 2015

překlad: Zdeněk Uherčík

paperback, 440 stran

279 Kč


Jim Butcher

Americký autor fantasy, jemuž kariéru nastartovala série Harry Dresden, se k fantastice dostal jako čtenář knih J. R. R. Tolkiena. Po prvních neúspěších se vrhl na již zmíněnou sérii, po jejímž úspěchu začal psát románovou trilogii Kodex Alera, která se na poli klasické fantasy těší oblibě. 

Harry Dresden

Série Harry Dresden vypráví dobrodružství chicagského čaroděje. Knihy jsou napsány odlehčeným, mnohdy akčním style, díky němuž si série našla mnoho fanoušků. V originále vyšlo zatím 15 knih. U nás tuto sérii od roku 2008 vydává nakladatelství Triton, v českém překladu vyšlo 9 knih.

čtivost, překlad, rozšíření stávajícího světa, méně akce
snad nic

Verdikt

Bílá noc rozšiřuje možnosti Harryho světa. Jako předchozí díly jde o humornou a hlavně oddechovou fantasy s pekelně zajímavým dějem. Na vysoké čtivosti má zásluhu nejenom autor, ale i překladatel, kterého Harryho svět očividně baví a je to znát na příběhu jako takovém. Díky redukci akce je větší možnost rozšiřovat univerzum Harryho Dresdena, čímž Jim Butcher jistě potěší všechny fanoušky.

Triton
Děkujeme za spolupráci nakladatelství Triton, které přes dvatcet let vydává především lékařské, psychologické, filosofické, historické a pedagogické knihy. Z krásné literatury pak biografie, sci-fi a fantasy a pohádky.

O autorovi

fm.tua
fm.tua

Od malička jsem fanouškem fantasy. Vlastně to nastartovala ona jediná kniha, kniha o brýlatém klučinovi s jizvou na čele, který z ničeho nic zjistil, že je čaroděj, tak byl položen základní kámen. Začalo se na něm stavět, přibývali další knihy a neuvěřitelné příběhy a teď jsou ty základy pevné a nezničitelné, stejné jako dračí šupiny. Knihy jsou mým útočištěm před špatnou náladou, stresem. Poskytují mi jakousi ochranu před reálným světem, je to možnost úniku od běžných strastí života a způsob cestovat po vše možných zákoutích neuvěřitelných světů.

Minotaur.cz