Talisman (4. revidovaná edice)

22. června 2015 fm.tua Diskuze (0)
Talisman (4. revidovaná edice)

Prožijte epické dobrodružství! Cvičte se v umění boje, trénujte svoji mysl a učte se mocná zaklínadla. Při svém putování narazíte na spoustu nepřátel, ale i pomocníků. Objevte fantaskní zemi Talismanu a získejte jedinečný artefakt, který vás dovede ke Koruně moci.

Knihy Dobrovský

Talisman je hrou, jejíž čtvrtou edici vydala v české lokalizaci společnost ADC Blackfire. Jedná se o hru určenou pro 2 – 6 hráčů, dle krabice od 14 let. Herní doba se pohybuje kolem 1,5 hodiny.

Komponenty

V poměrně těžké čtvercové krabici najdeme pravidla v českém jazyce, složený šestidílný hrací plán znázorňující zemi Talismanu s jeho třemi regiony. Poté objevíme praktický insert. Součástí je 36 žetonů osudu, ukazatele (kužely) síly, vůle a životů a 182 karet setkání, kouzel, nákupu či magických talismanů. Nechybí 14 karet postav a ke každé postavě odpovídající plastová figurka.   

Příprava

U takto velké hry byste očekávali nějaký náročný setup, ale tomu tak není. Herní plán se umístí doprostřed stolu a zamíchají se balíčky karet setkání a kouzel a položí se poblíž hracího plánu, vedle nich se lícem nahoru dají karty nákupu a talismanů. Každý z hráčů si náhodně vylosuje dvě postavy, jednu si vybere a vezme si k sobě odpovídající figurku. Dle karty postavy si každý hráč pomocí ukazatelů síly, vůle a života nastaví počáteční hodnoty, dostane 1 zlatý a určený počet žetonů osudu.  

Jak se hraje

Průběh tahu hráče není žádná věda. Hráč hodí kostkou a posune se po herním plánu přesně o tolik polí, kolik padlo. Může si vybrat, jakým směrem chce cestovat. Jakmile ukončí svůj pohyb na jednom poli, proběhne setkání. Buď se může střetnout s jiným hráčem anebo se řídit pokynem pole. Ve většině případů otáčí určitý počet karet z balíčku setkání a potká se s nimi dle čísla uvedeného v jejich spodním levém rohu.

Setkání může vyústit v jednu z uvedených možností. Stane se nějaká událost, která ovlivní postavy hráčů v daném regionu. Hrdina najde pomocníka, jenž se stane jeho společníkem. Hráči mohou najít zlato, zbroj, zbraně nebo další užitečné předměty. Případně v této části země postavy naleznou místo, jehož efekt aktivují hodem kostkou a vyhodnocení tohoto hodu. Po většinu případů se však sekáte s netvory, zvířaty, draky či duchy, kterým budete muset čelit svoji silou nebo vůlí.

Souboj je prezentován opět hodem kostkou. Hráč si spočítá svoji aktuální sílu/vůli a sílu/vůli, kterou mu poskytuje jedna zbraň a poté hodí kostkou a výsledek přičte ke své hodnotě síly/vůle. Jiný hráč hodí kostkou za nestvůru, jenž hrdinu napadla a její hod se přičte k síle/vůli uvedené na její kartě. Pokud je hodnota síly/vůle postavy hráče vyšší, než hodnota hozená nestvůrou, souboj hráč vyhrál a bere si ji jako trofej, v opačném případě hrdina ztrácí jeden bod života.

Hra končí v okamžiku, kdy je ve hře pouze jediný hráč a jeho figurka stojí na políčku Koruna moci. Vládce země Talismanu může být pouze jeden a jeho případní rivalové musí být eliminování.

Zhodnocení

Pravidla hry Talisman jsou napsána opravdu dobře. Jejich hlavní předností je jednoduchost a přehlednost. Na 24 stranách stručně a jasně seznámí hráče s průběhem hry a dalšími pravidly, která musí znát. Příjemným překvapením je rejstřík umístěný na jejich konci, ve kterém se rychle zorientujete, a v průběhu hry usnadní dohledání nejasností. Největším pomocníkem je však „Posloupnost tahu“, jež sešit pravidel uzavírá a dává hráčům jasný návod jak postupovat v průběhu hry.

Přesuneme-li se ke komponentům, rozhodně se dočkali lepší, více fantasy grafiky, než v předchozích verzích. Krom toho hrací plán je o něco větší, k čemuž bych měl výtku. Například při hře 3 hráčů jsme doslova museli obíhat stůl, abychom si přečetli pokyny, které udává konkrétní pole, což není praktické. Proto je otázkou zda bylo nutné plán takhle zvětšovat.

Rozhodně velké plus dávám zpracování figurek. Každá z postav je propracovaná, a pokud má někdo talent na jejich barvení, tak si s nimi vyhraje. Kužely, které znázorňují sílu, vůli a životy plní svoji funkci a hráči mají okamžitě přehled o svém počtu daných ukazatelů. Zlaté, jenž se používají při placení, na pohled vypadají velmi dobře a opravdově, ale pokud si je vezmete do ruky, tak vás zklamou, očekával jsem spíše kov než plast.

Kladem je rychlý setup a následný téměř okamžitý úklid do velmi praktického a hezkého insertu, který očividně počítá i s nějakými rozšířeními. 

Prim v průběhu hry hraje hlavně náhoda, jak při cestování, tak při soubojích či návštěvě míst používáte kostku. Pro minimalizaci náhody mají možnost postavy změnit osud, pomocí žetonů osudu a tím kostku přehodit. Žetony osudu, stejně jako peníze jsou poměrně vzácné, pokud teda nemáte šťastnou ruku a netaháte jeden měšec za druhým z balíčku karet setkání (v případě peněz). Žetony osudu si můžete zakoupit na vybraných místech, ale vždy za ně musíte zaplatit nebo je získáte díky svému přesvědčení.

Hru Talisman modifikuje ještě jedna věc, každá z postav může být buď dobrá, neutrální nebo zlá. Podle jejího přesvědčení se jí přihodí při setkání s postavami nebo na různých místech buď něco, co ji posílí nebo naopak ji poškodí. Přesvědčení se v důsledku setkání může v průběhu partie měnit a tím hra získává další rozměr.

Na různých polích hracího plánu se v průběhu hry objevují postavy či místa, které tam zůstávají do konce hry a hráčům dávají možnost něco získat. Z toho důvodu je každá hra jiná. V každé hře se tyto místa, postavy či nepřátelé objeví někde jinde, proto hráči musí uzpůsobit strategii aktuální situaci.

Jelikož cílem hry je získat Korunu moci, nemůžete se k ní dostat bez artefaktu - talismanu, je několik způsobů jak se k němu dostat. Můžete mít štěstí a narazit na něho při svých toulkách za dobrodružstvím v balíčku setkání. Splníte úkol, kterým vás pověří černokněžník v jeskyni Temného Mága, obdaruje vás postava, kterou se při střetu setkáte, využijete schopnost své postavy a jinému hráči ho seberete, či to vyřešíte silou, protihráče napadnete a následný souboj vyhrajete.

Co bych hře vytkl, je to, že ze začátku se trošku vleče. Musíte se pořádně vybavit předměty, kouzly, zvětšovat svou sílu a vůli, čož je zdlouhavá záležitost. Pokud jste patřičně nakombeni, přestoupíte do druhého pásma země Talismanu, kde své schopnosti doladíte a možná se vám z jedním výše zmíněných způsobů podaří získat talisman. Pokud jeden hráč vyrazí ke Koruně moci, vyrazí tam všichni ostatní a v ten okamžik hra dostane spád. Začíná souboj s časem, kdo se ke Koruně moci dostane jako první a kdo zlikviduje všechny své protivníky. Délka hry záleží na počtu hráčů a jejich chuti zažívat dobrodružství. Díky základnímu pravidlu, že vítěz může být pouze jeden, se hra může kvůli vzájemným soubojům neúnosně natahovat. Proto pravidla přidávají pár vylepšení. Pro rychlejší začátek snížení počtu poražených nepřátel ke zvýšení síly či vůle nebo toho, že Korunu moci získá ten, kdo se k ní první dostane. To však záleží na domluvě mezi hráči.   

Talisman je jednoduchou ověřenou hrou, která nadchne zejména začínající hráče, kteří chtějí zažít velké dobrodružství. Zkušeným hráčům toho příliš nenabídne, ale spíše se ke hře vrátí z nostalgie, protože spousta z nich u ní začínala a delší dobu nebyla v české verze k dostání.


Talisman (4. revidovaná edice)

John Goodenough a Robert Harris
 
2 - 6 hráčů; 14+; 1,5 hodiny
 
fantasy, desková hra
 
ADC Blackfire, 2015
 
1399 Kč
 
pokaždé jiná hra; grafické zpracování a figurky postav; jednoduchá a srozumitelná pravidla; pro začínající hráče
velký podíl náhody; pomalejší rozjezd; zkušenějším hráčům nic nového nenabídne

Verdikt

Hra Talisman ve čtvrté edici zaujme zejména líbivou grafikou a zpracováním figurek postav. Hlavním kladem jsou jednoduchá pravidla, která hráče provedou hrou a okamžitě mohou začít hrát. Každá hra je jiná a to díky kartám setkání, které se objevují pokaždé na jiném místě. Talisman je však postaven na náhodě, kde se pohyb i souboj řeší kostkami, které můžete ovlivnit pouze žetony osudu. Hru bych doporučil zejména pro začínající hráče, kteří chtějí začít epické dobrodružství a současně se prokousat světem deskových her.

Blackfire
Za poskytnutí hry děkujeme společnosti ADC Blackfire Entertainment, která přináší na český trh kvalitní naučné produkty, založené především na zábavě a společenském aspektu. Mezi jejím širokým portfoliem najdeme rodinné, strategické, dobrodružné a naučné hry, které zaujmou každého bez ohledu na věk i zájmy

O autorovi

fm.tua
fm.tua

Od malička jsem fanouškem fantasy. Vlastně to nastartovala ona jediná kniha, kniha o brýlatém klučinovi s jizvou na čele, který z ničeho nic zjistil, že je čaroděj, tak byl položen základní kámen. Začalo se na něm stavět, přibývali další knihy a neuvěřitelné příběhy a teď jsou ty základy pevné a nezničitelné, stejné jako dračí šupiny. Knihy jsou mým útočištěm před špatnou náladou, stresem. Poskytují mi jakousi ochranu před reálným světem, je to možnost úniku od běžných strastí života a způsob cestovat po vše možných zákoutích neuvěřitelných světů.

Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat

Najdete nás na Facebooku