10 nejlepších superhrdinských originů 2/3

17. června 2015 S4TW Diskuze (1)

Vesmírné dobrodružství, válečný hrdina, sirotek a stíhaný národ.

10 nejlepších superhrdinských originů 2/3

Zrod postavy by se bezpochyby dal označit za jeden z nejdůležitějších (ne-li nejdůležitější) momentů v historii té dané postavy. Přeci jen, jak už to tak v superhrdinském komiksu bývá, tak významná postava má jeden origin, který se v průběhu let doplňuje, popřípadě lehce mění, ale hlavní myšlenka originu bývá skoro vždy stejná (pokud pomineme alternativní vesmíry, ale i v těch jsou základy téměř totožné). To ovšem nemůžeme říct o skonech, kterých nezřídka bývá hned několik, a téměř nikdy nejsou definitivní. Proto si myslím, že napsat kvalitní origin, který si fanoušci navždy zapamatují je velká výzva a hlavně zápis do historie daného vydavatelství. My jsme si minule představili 3 takové zrody postav a dnes budeme pokračovat v žebříčku směrem vzhůru a podíváme se na pozice 7, 6, 5 a 4. Jdeme na to.

Knihy Dobrovský

7. Fantastic Four


Rodina, u které to všechno začalo. Díky této zvláštní rodince se nakladatelství Marvelu dostalo tak daleko, jako je dnes. Jen Bůh ví (a možná ani ten Thor), jak by to bylo, kdyby nevznikli. Reed Richards byl geniální vědec, který spolu se svým přítelem, esem mezi piloty, Benem Grimmem, a se svou mladou milenkou Sue Stormovou a jejím bratrem Johnnym, poslal sebe a tuto skupinku do vesmíru v experimentální raketě, kterou sám navrhnul.

Následně byla jejich loď zasažena tajemným kosmickým zářením a poté ztroskotala na Zemi někde v divočině. Ačkoliv všichni čtyři členové posádky přežili, podivná energie, se kterou se setkali ve vesmíru, změnila jejich těla v něco úžasného. V některých případech možná až groteskního. Z Reeda se stal gumák a uměl se svým tělem dělat kousky jako žádná hadí žena na světě, Ben se proměnil v kamennou horu s nesmírnou silou, Sue se stala neviditelnou a z Johnnyho byla najednou planoucí pochodeň.

Odmítli, aby se tato nehoda stala nepříjemnou a nevýhodnou skutečností. Naopak, Richards vedl tuto skupinu a udělal z ní tým dobrodruhů, kteří sami sebe nazývali Fantastic Four. Své nové schopnosti používali k tomu, aby ochraňovali svět před podivnými hrozbami, a aby objevovali cizí světy a další dimenze. Dalo by se říct, že spíše než o hrdiny se jedná o průzkumníky. Fantastic Four nastavili v Marvelu laťku pro to, jak by měla vypadat správná dynamická rodina. Navíc jejich příběhy byly často psychedelické a inovační s velkou příměsí sci-fi a dobrodružství. U nich se začali tvořit zázraky.

 

6. Captain America


Jako malý chlapec trpěl Steve Rogers dětskou obrnou a ačkoli přežil nemoc, která je často smrtelná, tak jeho tělo mělo zůstat už navždy nemocné a slabé. I přes to, že jeho tělo bylo malé a slabé, tak v něm tkvěl nezkrotný duch. Navíc měl obrovskou sílu vůle, která ho vedla k pokusu dostat do americké armády. Byl odmítnut (vzhledem k jeho fyzickému stavu), to ho ovšem neodradilo a zkoušel to znovu a znovu a znovu a... Zoufale se snažil, aby mohl bojovat za svou zemi ve druhé světové válce.

Po nesčetných zamítnutích vstupu do americké armády kvůli jeho zdravotnímu stavu, Rogers konečně našel svůj účel a cíl v projektu Znovuzrození. Pomocí tohoto experimentálního programu chtěli vědci změnit jeho slabé tělo na dokonalého člověka, vojáka, který by fungoval s maximální efektivitou a byl by posedlý neuvěřitelnou silou. Projekt byl úspěšný, ale nacističtí sabotéři zajistili, že vzorec, který změnil Rogerse v super vojáka, byl navždy ztracen a jeho vynálezce zavražděn.

Nakonec byl jediným, kdo přežil projekt Znovuzrození, takže nebyl prvním z dlouhé řady super vojáků, jak se původně plánovalo, ale byl prvním a posledním. Rogers se stal nejdůležitějším vojákem své země, hrdinou známým jako Captain America. Používal nejen sílu super vojáka, kterou získal díky séru, ale také svojí vlastní ušlechtilost a srdečnost, díky čemuž se Captain America stal hlavním symbolem patriotismu v době, kdy Američané nutně potřebovali hrdinu (a to nejen ti v komiksu, ale také skuteční lidé, neboť tento komiks začal vycházet v roce 1941). Byl jednoduše dokonalým příkladem vlastenectví v akci. Captain America ukázal těm, kteří měli strach z druhé světové války, že je důležité nikdy neztrácet naději a odvážně stát tváří v tvář zdánlivě nepřekonatelnému nepříteli.

 

5. Captain Marvel / Shazam


Více než cokoliv jiného, příběh Captain Marvela (nebo také Shazama, což je jméno, které v současné době vlastní) může být popsán jako příběh splněného přání.
Poté, co ztratil své rodiče během záhadné nehody, která se stala, když byli na archeologické výpravě, sirotek bez domova Billy Batson byl naveden zvláštním cizincem do tajného podzemního tunelu naplněného sochami. Sochy představovaly “sedm vražedných nepřátel člověka (pýcha, závist, chtivost, nenávist, sobectví, lenost a bezpráví).” Na tomto zvláštním místě se setkal se starodávným  čarodějem Shazamem, který daroval Billymu schopnosti, díky kterým získal neuvěřitelnou moc a mohl se stát dospělým superhrdinou Captainem Marvelem. Shazam se tak rozhodl, protože pozoroval útrapy, kterými si chlapec musel projít. Tyto mocné síly byly uvolněny pokaždé, když Billy vyřkl čarodějovo jméno (SHAZAM = moudrost Šalamouna, síla Herkula, výdrž Atlase, síla Zeuse, odvaha Achilla a rychlost Merkura). Když to řekl, tak dospívající Billy na sebe vzal podobu plně dospělého a vzrostlého Captaina Marvela vždy. Pokud vyslovil čarodějovo jméno, když byl přeměněn, tak se změnil zpět v chlapce.

Příběh Captaina Marvela je především o dospívání, uvědomění si odpovědnosti, která přichází s dospělostí a tvrdé snaze neztratit svou nevinnost tváří v tvář krutému světu. Tento mocný a mladý chlapec to měl velmi těžké, neboť v jednom okamžiku dostal sílu, která mu umožňovala dělat prakticky všechno, co si mohl přát, ale poté si uvědomil, že má také odpovědnost využívat své schopnosti ke správným věcem, I kdyby to znamenalo nechat své vlastní sny někde daleko za sebou. A to, uznejte sami, není v takto mladém věku nic jednoduchého.

 

4. X-Men


Cyclops, Marvel Girl, Beast, Angel, Iceman a samozřejmě Professor X. Původ tohoto týmu mutantů se může zdát jako jeden z nejjednodušších, co do originality, ale i přesto má příběh o X-Menech neuvěřitelnou váhu na poli superhrdinského komiksu. Nejednalo se totiž o žádné zasažení nějakou zvláštní energií, získání moci od mimozemšťanů či použití vlastního důvtipu k tomu, aby hrdina získal schopnosti pomocí zbraní či sér, které si sám navrhl. Ne, postavy X-Menů jsou totiž mutanti, respektive lidé, kteří se narodili s genetickou anomálií, díky které získali neuvěřitelné schopnosti.

I když se v Marvelu vyskytuje ještě několik dalších postav, které získali své síly a schopnosti jen díky tomu, že se prostě narodili, tak většina těchto postav pochází ze vzdálených světů nebo cizích civilizací. Ovšem X-Meni byli první charaktery, které se jevili jako normální lidé, ale s povětšinou neviditelnými rozdíly, které z nich dělaly něco speciálního.

Ještě důležitější je, že X-Meni kvůli své mutaci povětšinou trpěli. Příběhy o tomto super týmu se stále více soustředily na pronásledování a nedůvěru vůči mutantům (Homo Superior) ze strany lidí (Homo Sapiens). Tyto příběhy byly jasné paralely mezi utrpením, které zažívali různé skupiny či jednotlivci mutantů a skutečnými početnými skupinami lidí, které v průběhu celé historie lidstva byly nějakým způsobem perzekuování (a někteří jsou i v dnešní době).

Ačkoliv tento komiks nezačal tak úplně jako něco společensky uvědomělého, jako tomu je dnes, neuvěřitelné x-menovské mutace připravily půdu pro různé ongoing série, které se zabývaly povahou lidstva či různými otázkami přijetí.

O autorovi

S4TW
S4TW

Komiksy jsem začal číst s příchodem UKK na český trh, čili začátek roku 2013. Moje první články pro comixzone.cz byly zveřejněny téhož roku v listopadu. Jsem především fanoušek pláštěnek, hlavně těch marvelovských. Ale nebráním se ani jiným komiksům a dá se říct, že žánrově se snažím obsáhnout vše. Něco málo napoví má TOP10 (k 05/2017): 10. Fantomas se zlobí, 9. Fantastic Four - Příchod Galaktuse, 8. Starej dobrej Logan, 7. Živí mrtví, 6. Elektra: Atentát, 5. Hulkova planeta, 4. Skalpy, 3. Daredevil: Zmrtvýchvstání, 2. Zázraky, 1. Sin City.

Poslední příspěvky v diskuzi

LittleJohn Offline
LittleJohn 19/06/2015 (19. června 2015)
Za mě určitě nejlepší origin - Sentry. Pevné doufám, ze ho v příštím seznamu objevime :)
Minotaur.cz