Ultimátní komiksový komplet #54: Hulk - Proti světu

17. června 2015 jardoom Diskuze (0)
Ultimátní komiksový komplet #54: Hulk - Proti světu

Dnes, ostatně jako každou středu, je naše trio recenzentů nastoupeno v pozoru, a servíruje naši pravidelnou UKK recenzi. Dnes Elhonzo, S4TW a jardoom hodnotí velkolepý závěr Hulkova runu, jehož poslední díl nese název Hulk: Proti světu.

Knihy Dobrovský

S4TW


Jak toto dílo shrnout jedním slovem? To je docela jednoduchá otázka, je to totiž jedná velká řežba. Masakr, Hulkova vendeta, jeho válka proti superhrdinům, kteří ho zradili a zničili mu celý jeho nový svět, který si poctivě vybojoval v díle Hulkova Planeta. Hulk se vrací a je naštvanější než kdy dřív a tudíž i o dost silnější. Scénář je dosti jednoduchá záležitost. Hulk prostě všechny masakruje, pěkně postupně. Vždy na něj vyrukuje někdo rádoby silnější a mocnější než ten předtím, ale Hulk mu vždycky dá po držce. Nakonec vše vrcholí mega bitvou mezi ním a Sentrym a po té bitvě je Manhattan definitivně v troskách. Scénář se i trochu zabírá Hulkovými pocity, ale není to to gró komiksu, hlavní je vždy pořádná bitka.

Tento zelený “hrdina” tu je pojat trochu netradičně, neboť tentokrát má jasný cíl a dalo by se říct, čistou hlavu. Velice dobře si uvědomuje, co dělá a o to je celá situace nebezpečnější. Na komiksu jsem si především užíval kresbu, neboť scénář je jednoduchá záležitost a vyloženě vybízí k tomu, aby se pochlapil kreslíř a JRJR (opět a zas on) se toho chopil naplno. Tohle je vrchol Romitova umění a že on je PÁN umělec. Jedno a dvojstránkové obrázky jsou prostě úžasné, lahoda pro oko, vše doplňují skvělé barvy. Po minulém čísle mě překvapilo, že Romita umí vytvořit takhle parádní bitevní scény a vřavy, krásné a efektivní. A ještě bych dodal, že i obálky jsou tentokrát prvotřídní. Komiks se mi líbí právě v té akci, v tom masakru, v tom šílenství.

Ovšem z hlavního kladu komiksu vyplývá i ten hlavní zápor. Vše je tak nějak moc jednoduché, jednostranné, prvoplánové. Greg Pak nemusel nic moc velkého vymýšlet (což je velký rozdíl oproti Hulkový planetě). Nejedná se totiž o nic víc než pořádnou řežbu, bitvu, není tu prostě žádná větší hloubka či myšlenka.

Moc jsem si užil postavu Sentryho a psychické (i fyzické) zdevastování Iluminátů. Pokud hledáte zábavný, akční komiks, plný bitev, efektivních dvoj a jedno stran, a chcete si užít parádní jízdu, tak je to to nejlepší, co UKK nabízí. Pokud jste spíše na nějaké psychologické rozbory a hlubší myšlenky, tak vám doporučuji tentokrát vypnout a jen si užívat a kochat se kresbou a bitevní vřavou.

8/10

 

Elhonzo


Ti z vás co četli Planet Hulk už asi tuší o čem tato kniha je. Po svých gladiátorských dobrodružstvích na planetě Sakaar,  se Hulk vrací zpět domů a je naštvanější než kdy dřív.

K příběhové stránce ani není moc co říct. Možná proto že tu vlastně žádný komplikovaný příběh není. Greg Pak se rozhodl uzavřít svou Hulkovu trilogii ve velkém stylu a rozhodně uspěl. Celý komiks je o tom, že se Hulk chce pomstít svým bývalým přátelům za svůj nedobrovolný odchod ze Země a za zníčení svého adoptivního domova. Hulk tedy jde od jednoho epického souboje k dalšímu a do konce knihy se nezastaví před ničím. Konec je to, co knize ubírá plusové body. Je mi jasné, že Marvel nemůže dopustit aby Hulk někoho doopravdy zabil, ale nějaký větší důsledek by neuškodil. Všichni z hlavní čtveřice superhrdinských „záporáků“  vyváznou jen s několika škrábanci, které se jim do dalšího čísla stejně zahojí. Jinak je však komiks skvěle napsaný, každá hláška má ten správný náboj a celý děj má skvělý spád, takže nudu nebo hluchá místa tu nenajdete.

Kresbu měl (na dlouhou dobu naposled) na starost John Romita Jr. a jestli jsem si v minulé recenzi stěžoval na nedostatek  zapamatování hodných okamžiků, tak tentokrát jsem nadmíru spokojen. Co si zaslouží pochvalu je to o čem celý komiks ve finále je a to jsou souboje. Ať už to je Hulk vs Black Bolt , Hulk vs Thing nebo Hulk vs všichni, ta akce ze stránek přímo sálá a každá rána je skvěle nakreslená. A když dojde na dvoustránky, tak Romita předvádí ten umělecký koncert díky kterému ho mám tak rád.

Samo o sobě je World War Hulk jen epická přehlídka soubojů. Když je to však dáno do kontextu s Planet Hulk vyleze nám z toho jeden z nejlepších příběhů co s tímto zeleným obrem vyšly. Po právu si zaslouží své místo v tomto kompletu .

8/10 

 

jardoom


Každý kdo chce mé srdceryvné recenze, ve kterých se Hulk objevuje, jistě ví, že mám toho zeleného neandrtálce velmi rád. V UKK se Hulk celkem předvedl a jsem hodně rád, že nám tato série dopřála kompletní příběhovou linii největšího a nejvelkolepějšího eventu, která tuto zrůdu potkala.

Příběh má grády a to hlavně proto, že tomu Greg Pak dodal vše, co to potřebovalo. Planet Hulk určitě po příběhové stránce a vážnosti děje měl co nabídnout. Hulk je po emoční stránce velmi citlivou osobností, takže není divu, že ho zničení jeho nové planety, nasralo a to pořádně. Emočně na dně a toužíc po pomstě, se Hulk rozhodl nakopat všem zadky a vrací se na jeho rodnou planetu. Greg Pak vše navlékl perfektně. Akční fajnšmekři si užijí vypěchovaný děj, který rozhodně přes přeplněnost pěstí a kopanců nezaostává ani svou příběhovou a ideologickou linií. Rozhodně je nám předloženo perfektní finále celého eventu, který nám ukázal, že i Hulk, má opravdu pořádné komiksy, a že to není jen hlupák bez mozku, co umí "HULK SMASH". Rozhodně je škoda, že Hulka tato fráze neproslavila na konci, kdy všechy jeho oponenty "nechal být" a nenaplácal jim tak moc, jak by na začátku této knihy chtěl. 

Všemu dodává pomyslnou třešničku na dortu kresba, která je v rukou nejlepšího z nejlepších. Ano opět Romita, který mě nikdy neomrzí. Ano, opět Romita a jeho perfektní výkon. Dokonce si dovolím říct, že tady Romita zazářil a předvedl jednu z nejlepších prací vůbec. Akční scény, které v tomto komiksu rozhodně nechybí, jsou zachyceny naprosto úžasně, velkolepě, perfektně, detailně a přesto všechno i přehledně zpracované. 

9/10

Verdikt

Celkové hodnocení

O autorovi

jardoom
jardoom

Našel jsem způsob, jak prožít tisíce životů. Stačí popadnout knihu a číst, příběhů je mnoho, jen je nutné je chtít prožít

Další autoři

Elhonzo S4TW
Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Najdete nás na Facebooku