Baba Jaga

16. června 2015 fm.tua Diskuze (0)

Pojďme si hrát do pohádky...podruhé!

Baba Jaga

Tentokrát se podíváme na sestřičku hry, kterou jsem před nedávnem recenzoval. Společně zavítáme do temného lesa a navštívíme kuří nožku Baby Jagy s hrou od Albi určenou zejména pro menší děti.

Knihy Dobrovský

Krabice stejně jako krabice Tří malých prasátek má tvar knížky. Jak jsem již zmínil, jedná se o hru primárně pro menší děti od 6 let pro 2 – 5 hráčů. Jednu hru odehrajete do 15 minut.

Komponenty

Co najdeme v krabici? Nejprve na nás vykoukne český a slovenský návod a taktéž sešit s pohádkou s příběhem Baby Jagy. V insertu, který není až tak praktický, jak v předchozí hře, hráče na první pohled zaujme figurka ve tvaru tradiční ruské matrjošky, jež znázorňuje Babu Jagu v kotli. Nechybí 20 karet kouzel, 10 žetonů dráhy letu čarodějnice a 16 žetonů lesa, které jsou pro hru klíčové.

Příprava

V první řadě je potřeba sestavit les a dráhy letu Baby Jagy dle úvodního rozestavení, které je znázorněno na otevřeném víku od krabice. Každý hráč náhodně dostane 3 karty kouzel, aniž by se na ně podíval. Před začátkem hry můžete otočit všechny žetony lesa na 20 vteřin a prohlédnout si je.

Jak se hraje

Ve hře Baba Jaga hrají všichni současně. Jeden hráč hledá přísady. Ostatní mu odměřují čas a to tím, že přemísťují figurku Baby Jagy. Pojďme se podívat na herní kolo blíže.  

Aktivní hráč začíná kolo tím, že otočí první kartu kouzla ze své hromádky. Poté musí v lese najít tři ze čtyř přísad, které karta zobrazuje. Žetony lesa otáčí jeden po druhém. Pokaždé, když aktivní hráč otočí správný žeton, nechá ho na místě a hledá další. Pokud otočí přísadu, která není na jeho kartě kouzla, musí ji otočit zpět stranou lesa nahoru. Důležitým pravidlem je, že při hledání smí hráč používat pouze jednu ruku.


Jakmile aktivní hráč zahájí svůj tah odhalením kouzla, ostatní hráči začnou přesouvat figurku Baby Jagy po její dráze letu o jedno políčko. V posunu se střídají, takto podnikne Baba Jaga let tam a zpátky po své letové dráze, a to rovně, políčko po políčku, zatímco aktivní hráč hledá přísady.

Jakmile se Baba Jaga vrátí na svou startovní pozici, kolo končí. Nyní se zkontroluje, jestli jsou tři otočené žetony přísad mezi přísadami na hráčově kartě kouzla. Pokud tomu tak je, hráči se podařilo seslat kouzlo a jeho vlastník musí provést jeho účinek. V případě, že se nepodaří objevit všechny přísady, kartu kouzla si hráč vloží pod své ostatní karty a otočí se všechny žetony lesa lícem dolů, aby všechny přísady byly opět skryté.

Hra končí v okamžiku, kdy jeden hráč úspěšně seslal poslední kouzlo. Tento hráč okamžitě vyhrává hru.

Zhodnocení

Pravidla hry jsou dle mého názoru napsána dobře a srozumitelně. Hra jako taková nemá obtížná pravidla, proto na nich není co zkazit. Baba Jaga obsahuje tři stupně obtížnosti hry, a proto lze hru bez problému přizpůsobit pro menší děti, tak i pokročilé hráče.

Insert hry není tak praktický, jak v první hře. Matrjoška i žetony dráhy letu a lesa mají svoje místo. Kdežto karty kouzel mají prostor na uložení na žetonech, což není moc praktické a karty z toho místa vypadávají.

Než začnete hrát, je klíčové znát pohádku z přiloženého sešitu. To dětem ulehčí hledání surovin, díky tomu, že na žetonech lesa není stejný symbol, ale pokaždé jiný obrázek, který znázorňuje konkrétní postavy z pohádky. Například na opačné straně žetonu znázorňujícího bránu, je olejnička nebo na kmeni, na němž rostou muchomůrky, najdete muchomůrku. Hra to v tomhle ohledu hledání zbytečně zlehčuje. Když děti zvládnou pexeso a zapamatovat si místo konkrétních obrázků, nevidím důvod pro jejich podceňování.

Co je na hře zajímavé, je rozhodně to, že hru hrají všichni současně. Jeden hledá suroviny, ostatní posunují figurky po její dráze letu a tím odměřují čas, což vyvolává u hledajícího hráče stres, děti v tomto věku to však tak nevnímají, vyjuchaní jsou spíše jejich rodiče.

Zajímavé využití mají kouzla, po úspěšném seslání mohou hráči výrazně pomoci. Buď tím, že mu sníží počet ingrediencí dalšího kouzla nebo znevýhodní ostatní hráče, kteří dostanou handicap, jenž musí uplatnit v průběhu svého hledání. Nechat pitvořit rodiče při jejich tahu je pro děti opravdu k popukání.

Hru je vhodné hrát na malém stole, hráli jsme na klasickém kulatém kuchyňském stole a děti měli problém dosáhnout na figurku Baby Jagy nebo otočit žeton lesa.

V porovnání se Třemi malými prasátky hra pokulhává, což jsem si potvrdil u svých spoluhráčů (6 a 7 let a jejich rodiče). Hra nemá až tak originální mechanismus a moc se u ní neděje. Lze ji sice modifikovat v pravidlech danými variantami a úrovní obtížnosti, ale děti příliš nezaujala.


Baba Jaga

Jérémie Caplenne

2 - 5 hráčů, 6+, 15 minut

rodinná, dětská desková hra

Albi, 2014

599 Kč
 

jednoduchá pravidla; sesílání kouzel; součástí je pohádka; matrjoška
nezajímavé mechanismy; v průběhu partie se toho moc neděje

Verdikt

Baba Jaga je hrou určenou spíše pouze pro děti než pro děti a jejich rodiče. Hra funguje na principu hledání surovin, které hráči v daném limitu určeném ostatními, jenž pohybují figurkou matrjošky, hledají v lese. Hra má jednoduchá pravidla, která okamžitě pochopíte, ale svými mechanismy příliš nezaujme.

Albi
Za poskytnutí deskové hry k recenzi vděčíme společnosti Albi, která dělá radost lidem již přes 20 let. Firma se nezabývá jenom deskovými hrami, ale i dárkovými předměty a přáními. V oblasti deskovek se Albi zaměřuje zejména na rodinné hry, vědomostní kvízy a hry určené pro děti.

O autorovi

fm.tua
fm.tua

Od malička jsem fanouškem fantasy. Vlastně to nastartovala ona jediná kniha, kniha o brýlatém klučinovi s jizvou na čele, který z ničeho nic zjistil, že je čaroděj, tak byl položen základní kámen. Začalo se na něm stavět, přibývali další knihy a neuvěřitelné příběhy a teď jsou ty základy pevné a nezničitelné, stejné jako dračí šupiny. Knihy jsou mým útočištěm před špatnou náladou, stresem. Poskytují mi jakousi ochranu před reálným světem, je to možnost úniku od běžných strastí života a způsob cestovat po vše možných zákoutích neuvěřitelných světů.

Minotaur.cz