Vílí kruhy (Podmoří 4)

15. června 2015 fm.tua Diskuze (0)
Vílí kruhy (Podmoří 4)

Příběh z pera české spisovatelky Terezy Matouškové nás zavede do fantasy světa plného nebezpečí a temnoty, ale i věrnosti a lásky. Jestli hledáte malou, ale zajímavou knihu, jste tu správně. Vstupte do Podmoří...

Knihy Dobrovský

Válka mezi vílami a draky s Azeskými bohy zpustošila Souš. Azečtí vyhráli a zajali nejsilnějšího z draků Toyfina. Aby Toyfin neměl tak obrovskou moc byl násilně rozdělen na dvě části z nichž přežila jen jedna a to bůh Kerabrit. Pantheony v Podmoří mezi sebou udržují křehké příměří, avšak mechanické slunce začíná pohasínat. Místo toho, aby staří Bohové z Aze civilizacím pomohli, uzavřou veškeré brány. Navíc se proslýchá, že víly mají světlo, co by mohlo slunce nahradit. Další nadějí představuje sám Kerabrit, který starým bohům z Aze uprchne a jako jediný dokáže mechanické slunce opravit. V Podmoří se schyluje k válce, nejen o světlo, díky kterému podmořská civilizace může přežít, ale také o následnou nadvládu. Křehké příměří se rozpadá a možná nebude žádný vítěz… 

Na rozdíl od předchozích dílů, které se také odehrávají v tajemném Podmoří, mají Vílí kruhy složitější a vyzrálejší ústřední příběh. Kniha o 256 stránkách obsahuje spletenici unikátních příběhů, které do sebe zapadají, jako kolečka dobře promazaného stroje.

V příběhu objevíte zajímavé charatkery postav, výstižně popsané napínavé části i lehkou erotiku dokreslující syrovost Podmoří a náladu v něm. Děj má spád, a i když se občas vyskytují těžkopádné slovní spojení či příliš zbytečné dlouhé věty, kniha však hezky plyne a dobře se čte.

Základní dějová linka je originální. A to hlavně z důvodu autorčina vlastního vymyšleného světa a využití známých charakterů, které však mají jiné vlastnosti, než je známe. Ve většině knih a v dalších fantaskních světech jsou víly dobrosrdečným národem, v knize Terezy Matouškové, ale ne. Lze je spíše vystihnout jako krvelačné bestie.

Velké plus autorce uděluji za nevypočitatelné a proměnlivé charaktery hlavních postav. Umí překvapit, potěšit, ale i vyděsit. Přestože autorka ve svých příbězích Podmoří nenavštívila poprvé, počítala i s možností, že se čtenářům dostali do ruky až Vílí kruhy, průběhu čtení objasňuje některé zákonitosti tohoto světa. Neočekávaný závěr knihy jistě stojí za zmínku, ke kterému se však budete muset dopracovat sami.

Hlavní (a možná také jedinou) nepříjemností v knize je její složitost. Přestože se to nemusí zdát, tato malá a na první pohled nenápadná knížka vás trošku poplete. Hlavně ze začátku příběhu se nebudete orientovat, jak ve jménech, tak vzájemných vazbách a samozřejmě v ději. Tím, jak se příběhem prokoušete vše najednou začne dávat smysl.


Tereza Matoušková

Vílí kruhy (Podmoří 4)

ISBN: 978-80-87761-11-3

Mytago, 2015

paperback, 256 stran

249 Kč

 

Tereza Matuškouvá

Tereza Matoušková je nadějnou českou autorkou původem z Uherského Hradiště. Po dvou knihách, ze světa Podmoří, které vydala vlastním nákladem, publikovala řadu povídek. Znát můžete například povídku "Kdo se bojí mauší" uveřejněnou ve sborníku Žoldnéři fantazie: Dálnice ke všem čertům či "Komisař a nekromantka" ze sborníku Poselství Píšťaly.

Podmoří 

Ponurý svět, který ničivá válka proměnila v neobyvatelnou pustinu. Život se přesunul pod hladinu oceánu, do nové kolébky zvané Podmoří. Směsice steampunku a fantastiky, která zaujme popracovaným světem a nevypočitatelnými charatkery postav, které mají co nabídnout.

originalita příběhu; nový svět; charaktery postav
složitost děje

Verdikt

Malá knížka, velký příběh. Takhle jednoduše by se dala shrnout kniha české autorky Terezy Matouškové. Propracovaný svět s vlastní historií a zajímavé charaktery postav jsou hlavním kladem této knížky. Pokud svět Podmoří neznáte a Vílí kruhy jsou první knihou, jenž se vám dostala do ruky, může vás příběh lehce zamotat. Prokoušete-li se však celým příběhem vše najednou začne dávat smysl. Vílí kruhy jsou malou nenápadnou knížkou, která vás během okamžiku dokáže vtáhnout do děje a co víc, příjemně překvapí.

Mytago
Děkujeme za spolupráci nakladatelství Mytago. Toto malé žánrové nakladatelství vyplňuje mezeru na českém trhu. Nakladatelství se zaměřuje na fantasy literaturu, gamebooky, mezi nimiž nechybí série o Lone Wolfovi, a hry na hrdiny.

O autorovi

fm.tua
fm.tua

Od malička jsem fanouškem fantasy. Vlastně to nastartovala ona jediná kniha, kniha o brýlatém klučinovi s jizvou na čele, který z ničeho nic zjistil, že je čaroděj, tak byl položen základní kámen. Začalo se na něm stavět, přibývali další knihy a neuvěřitelné příběhy a teď jsou ty základy pevné a nezničitelné, stejné jako dračí šupiny. Knihy jsou mým útočištěm před špatnou náladou, stresem. Poskytují mi jakousi ochranu před reálným světem, je to možnost úniku od běžných strastí života a způsob cestovat po vše možných zákoutích neuvěřitelných světů.

Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat

Najdete nás na Facebooku