Ultimátní komiksový komplet #35: Black Panther - Kdo je Black Panther

10. června 2015 jardoom Diskuze (0)
Ultimátní komiksový komplet #35: Black Panther - Kdo je Black Panther

Jako každou středu, i dnes naše redakce plodí fajnově vyhlížející  UKK recenzi. Dnešní recenze je ve jménu Black Panthera a jeho vůbec prvnímu komiksu v našich končinách. Již tradiční trio jardoom, S4TW a Elhonzo už má vše sepsáno.

Knihy Dobrovský

S4TW


Tohle dílo především funguje jako celkem slušný origin, který nám dobře přiblíží méně profláknutou postavu ze světa Marvelu. Ovšem nic moc víc. Abych se přiznal tak mi scénář moc nesednul a rozhodně bych ho neřadil mezi ty top, ba dokonce ani mezi zajímavé. První dva sešity jsou super, ale postupně úroveň tak nějak upadá a zachraňuje to až konec. Příběh je prodchnutý velkou dávkou afrického patriotismu, což mu nelze vyčítat, neboť nám je zde představen nejvýznamnější představitel afrických hrdinů. Kniha se nese v dosti politickém nádechu, což vzhledem k tomu, že BP je monarchou své země, je logické. Naopak mně místy doslova vadilo autorovo šíření osvěty, které se mnohdy míjelo účinkem.

Menší nedostatek vidím ve zvolených protivnících, které bych označil za spíše béčkové a nejsou ani nijak zvlášť zajímavý, což se dá označit za autorovu chybu, jelikož tu bylo dost scénáristů, kteří dokázali nepříliš kvalitní protivníky proměnit v excelentní hráče, tady tomu tak není. Ono vůbec postavy tu moc nefungují, až tedy na Black Panthera, který jediný vyniká svou zajímavostí, jsou jednoduše tak nějak nezáživně napsané, možná proto, že se vše zaměřuje pouze na BP. Dialogy mi místy přišli hodně slabé a vůbec celý styl vyprávění na mě někdy působil, jak to jen říct, dětsky, což vzhledem k tomu, že scénář má celkem drsná místa, moc nezapadá. Hlavní zápletka celou dobu směřuje k nějakému vyvrcholení, které ovšem docela rychle vyšumí, ale na druhou stranu tu zůstávají pěkně otevřená vrátka, neboť je Wakanda infiltrovaná a vývoj vztahu s USA může mít také velice zajímavé pokračování (toho se my nedočkáme).

Abych jen nekritizoval, tak musím opět a zas pochválit JRJR, kterého jsem si díky UKK moc oblíbil. Zde předvádí takový svůj příjemný standart. Dále se mi líbilo, že je prostředí zařazené do nepříliš časté Afriky, což působí osvěžujícím dojmem. Black Panther tu je navíc dobře představen a celkem slušně napsán. Akce je zde také celkem dost a zabaví. Řekl bych, že Hudlin měl dobrou představu a vizi, kterou ne tak úplně dokázal naplnit, respektive tu je vidět, že se v komiksech teprve hledal. Ale i přesto jsem si dílo dokázal užít a potvrdil jsem si zajímavost této postavy.

6/10

 

jardoom


Jsem rád, že jsem konečně dostal komiks, který mi ukáže něco nového. Black Panthera vlastně vůbec neznám, teda aspoň co se komiksu týče. Proto je super, že seznámení sním přišlo v této sérii, od které jsem právě podobné záležitosti očekával.

Co se obsahu týče, nejde ani tak moc o origin, i když celá kniha jako Origin story celkem působí. Sice nás seznamuje s hlavním hrdinou, ukazuje nám to, co bylo a jak se to odehrálo, a určitým způsobem tenhle komiks i zaznamenává evoluci hlavního hrdiny, ale to vše dle mého názoru velmi okrajově. Když bych to měl přirovnat třeba k originu Daredevila (Rok jedna), musím říct, že jeho příběh byl daleko užšího ražení, nezaobíral se vedlejším a zbytečným děním. Předložil vše, co bylo třeba, podrobně jak bylo třeba, a bez zbytečných okolků. Tento Black Pantherův svazek měl být podobného ražení, ale bohužel se člověk dočkal opačných hodnot. 

To ale neznamená, že by byl komiks špatný. Jen ukazuju, kde je jeho hlavní chyba, ale svým způsobem je to chyba v pochopení příběhu. Dle mého názoru to prostě není origin, i když tak opravdu působí. Obsahově je kniha lákavá, člověk se dovídá nové věci, získává nové obzory a příběh vůbec nenudí. Má to tah na bránu i kouzlo okamžiku, které člověk objeví, jen pokuď nebude slepě louskat jednu stranu za druhou, ale opravdu se nad tímto dílem zamyslí. Kresbu hodnotit nebudu, tohle je totiž další Romitův koncert, který se drží všech jeho standardů. Tento komiks je dalším důvodem, proč mám Romitu tak rád.

6/10

 

Elhonzo


Kdo je Black Panther? To je otázka kterou se nám snaží zodpovědět tento komiks. A na první seznámení s touto postavou v našich krajích to není špatné.

Na začátku jsme seznámeni s historií Pantherovy fiktivní domoviny Wakandy. A vykreslení Wakandy,  její historie a zvyků se povedlo na jedničku. Člověk hned zatouží se tam podívat. Samotný origin Black Panthera je nám předveden v novém moderním kabátku. Na škodu je asi jen poněkud urychlenější sled událostí pro ty jenž Panthera moc neznají a absence Fantastic Four. Do hlavního dění jsme vrženi v momentě kdy je T’challa korunován novým králem Wakandy. A jedna z věcí kterou se musí zabývat je politika. Ta je v komiksu v nemalé míře přítomna a řekl bych, že je hezky načrtnuto jak by takový superhrdina/král vypadal v reálném světě.

Kresbu měl na starost (opět) John Romita Jr. a o jeho kvalitách se asi nedá říct nic víc než bylo řečeno v minulých recenzích. Tentokrát bohužel nepřišel s žádnou povedenou dvoustránkou (čestná výjímka je Cap vs Panther ) nebo zapamatování hodným okamžikem. Ve finále takový průměr.

Co bych komiksu na závěr vytknul je překlad, protože nevidím důvod proč překládat jméno záporáka  Clawa na „Dráp“ . A přezdívku Captaina Americy Cap na „Kápo“, neduh který mě štval už v Civil War .

Komiks vás tedy hezky seznámí se základy Pantherova světa a nabídne více méně uspokojivou akční zápletku. Nějákou hlubší myšlenku nebo poslaní však už ne.

6/10

Verdikt

Celkové hodnocení

O autorovi

jardoom
jardoom

Našel jsem způsob, jak prožít tisíce životů. Stačí popadnout knihu a číst, příběhů je mnoho, jen je nutné je chtít prožít

Další autoři

S4TW Elhonzo
Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Najdete nás na Facebooku