10 nejlepších superhrdinských originů 1/3

9. června 2015 S4TW Diskuze (0)

Mrtví rodiče, osudová rozhodnutí, zrození.

10 nejlepších superhrdinských originů 1/3

Příběhy, které se zaobírají původem dané postavy, jsou jedny z těch nejdůležitějších, pokud ne vůbec nejdůležitější. Zatímco mnoho postav získalo díky svým znovu definovaným a vylepšeným originům nový nádech a kouzlo, což způsobilo zvýšeným zájem o postavu, mnoho z těch nejznámějších a nejtrvalejších superhrdinů všech dob jsou stále nejlépe definováni pomocí svých původních příběhů, které z nich dělají to, čím skutečně jsou.

Knihy Dobrovský

V poslední době se stává, že některé postavy mají redefinovaný origin, který ovšem velice často čerpá z tradičních příběhů, které byly alespoň dvakrát již odvyprávěny. Důležité ovšem je, že právě tyto původní originy jsou tak inspirativní, že i o několik let později mají tvůrci potřebu a chuť z nich čerpat. Vytváří originální a inspirující hrdiny, kteří se postupně stávají našimi moderními mýty. Zde vám přiblížíme 10 nejznámějších, nejinspirativnějších a nejtrvalejších příběhů o původu komiksových superhrdinů. A jelikož se bude jednat o poměrně obsáhlejší článek, tak jsem si ho dovolil rozdělit na tři části, dnes se tedy podíváme na číslo 10, 9 a 8.

 

10. Green Arrow

Jedná se o postavu, která se posunula hodně daleko od toho, kdy byla pouze arogantním bohatým týpkem. Green Arrow se může směle řadit mezi jedny z prvních hrdinů, jejichž origin je vystavěn na tom, že boháč přijde o všechny své finanční prostředky a musí si poradit s tvrdou ránou osudu. Inspirace tohoto příběhu je vystavěna na postavách Robinsona Crusoe a Robina Hooda. Oliver Queen byl mladý playboy, který se vylodil na pustém ostrově po ztroskotání jachty své rodiny. Zpočátku bojuje o přežití a to bez přepychu, na který byl až do teď zvyklý. Oliver se nakonec musí spoléhat na lukostřelbu a školení přežití, které absolvoval, když byl ještě dítě. Po záchraně projíždějící nákladní lodi, která je ohrožována piráty, si uvědomí, že by mohl používat tyto schopnosti při pomoci těm méně šťastným jedincům než je on, místo toho, aby se na ně díval z vrchu, jako tomu bylo před ztroskotáním lodi.

Je zajímavé, že ačkoliv je toto jeho nejpopulárnější (a nejvíce převyprávěný) příběh původu (dokonce byl i základem televizního seriálu Arrow od společnosti CW), tak když byl původně vytvořen ve Zlatém věku komiksu, tak byl Oliver Queen archeolog specializující se na kulturu amerických indiánů, který vzal do ruky luk, aby bojoval proti zločinu. To se stalo poté, co bylo jeho muzeum vypálené kriminálníky. Tohle všechno ale bylo předtím, než Jack Kirby dostal na starost tuto postavu ve své před-marvelovské éře a kdy zrevidoval příběh tak, jak ho většina z nás zná nejlépe. Andy Diggle a Jock tento příběh aktualizovali v Green Arrow: Rok jedna (Year One). To se definitivně stalo hlavním originem, dokonce i po novém New52 restartu (sice byl opět trochu pozměněn, ale už jen nepatrně).

 

9. Green Lantern

Tato postava je typickým příkladem oživení superhrdiny, který svým uvedením zažehl novou dobu stříbrného věku (Silver Age) a zrodil novou generaci postav. Green Lantern je možná jedním z nejlepších příkladů povedené revitalizace postavy té doby.

Jeho předchůdcem na poli úspěšného oživení a revize byl Flash. DC (tehdy se ještě jednalo o “National Comics”) se rozhodlo pokračovat v tomto trendu a oživila Green Lanterna, který získal schopnosti díky mocnému prstenu. Tentokrát však byl charakterem Hal Jordan, odvážný zkušební pilot, který získal prsten nikoli od magického dobrodince, ale od umírajícího mimozemšťana, který byl zoufalý. Tak zoufalý, že předal své místo na “stanici” intergalaktických  mírových sil nejbližšímu vhodnému kandidátovi.

Aby si získal Jordana na svou stranu, tak mimozemšťan známý jako Abin Sur řekl Jordanovi, že byl vybrán, aby přijal největší zbraň ve vesmíru. Prsten, který dokázal vytvořit cokoliv, co si jeho nositel jen představil. Abin Sur si Jordana vybral, protože byl nebojácný a naprosto upřímný. Po přijetí prstenu, dostal Jordan také pozvánku pro vstup do Green Lantern Corps. Navíc byl, proti své vůli, vržen do vesmíru plného prapodivných ufounů a mimozemských darebáků. Ačkoliv byly později k tomuto originu přidány ještě nějaké drobnosti a upřesnění, původní myšlenka zůstala. Jednalo se o první skutečně “sci-fi” superhrdinský komiks stříbrného věku a navíc tento origin připravil půdu pro komiks, který má dnes velice obsáhlý svět a velkou fanouškovskou základnu.

 

8. Iron Man

Tony Stark by se dal označit za příklad nekonečné lidské vynalézavosti. Je to nadaný muž s vysokým intelektem a odvážným duchem, Stark byl miliardář, který měl všechno. Používal své bohatství, které získal díky výrobě inovativních zbraní, ke svým vlastním sobeckým záměrům.

Poté, co byl zajat nepřátelskými bojovníky ve vietnamské válce (nebo také ve válce v Perském zálivu – novější verze), byl Stark násilně donucen používat své dovednosti inženýra a zbraňového konstruktéra, aby postavil mocnou zbraň hromadného ničení. Při jeho zajetí byl smrtelně zraněn, když ho zasáhnul šrapnel, který zůstal těsně u jeho srdce. Na živu byl udržován pouze díky jeho únoscům, takže mu nezbývalo, než je poslouchat. Starkův osud se jednoduše nevyvíjel příliš optimisticky. Nebo aspoň do té doby, než potkal Ho Yinsena, jeho kolegu v zajetí a geniálního vědce, který s ním spolupracoval na vývoji zbraně.

Pod vedením Yinsena, Stark místo toho aby postavil zbraň hromadného ničení, tak pomocí materiálu, který mu byl poskytován, postavil oblek, téměř nepřemožitelné brnění vybavené zbraněmi. A co je možná ještě důležitější, zařízení určené k tomu, aby ho udržovalo naživu bez pomoci jeho věznitelů. Poté, co se Yinsen obětoval, aby pomohl Tonymu utéct, se Stark vrátil domů a začal používat své brnění a jeho další vynálezy, ve snaze dosáhnout dalších ušlechtilých cílů. Vše pod novou identitou jako Iron Man.

Iron Man je dokonalým symbolem závodu ve zbrojení, který se konal v průběhu studené války (a není náhoda, že v té době tato postava vznikla). Navíc od té doby Iron Man vyrostl a stal se symbolem nejlepších a nejhorších aspektů myšlenek superhrdiny, jeho morálka je totiž komplikovaná a složitá a hranice mezi právem a mocí je u něj velmi tenká.

O autorovi

S4TW
S4TW

Komiksy jsem začal číst s příchodem UKK na český trh, čili začátek roku 2013. Moje první články pro comixzone.cz byly zveřejněny téhož roku v listopadu. Jsem především fanoušek pláštěnek, hlavně těch marvelovských. Ale nebráním se ani jiným komiksům a dá se říct, že žánrově se snažím obsáhnout vše. Něco málo napoví má TOP10 (k 05/2017): 10. Fantomas se zlobí, 9. Fantastic Four - Příchod Galaktuse, 8. Starej dobrej Logan, 7. Živí mrtví, 6. Elektra: Atentát, 5. Hulkova planeta, 4. Skalpy, 3. Daredevil: Zmrtvýchvstání, 2. Zázraky, 1. Sin City.

Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat

Najdete nás na Facebooku