Srdce ledu

31. května 2015 fm.tua Diskuze (0)
Srdce ledu

Nejprve bych Vás rád upozornil, že fenomén sci-fi jde v knižních, vlastně i v těch seriálových a filmových verzích, mimo mě. Proto jsem se rozhodl prolomit ledy a vyzkoušet něco nového. Zajímá-li vás, co mi průzkum žánru sci-fi dal či vzal, tak čtěte následující řádky. 

Knihy Dobrovský

Samotná anotace sbírky Srdce Ledu, kterou si můžete ostatně jako celé představení knihy přečíst zde, láká čtenáře na zajímavou pouť po science fiction. Na téměř 200 stranách autor představí 10 povídek. Každý z příběhů má svoji hloubku a sdělení, které si čtenář musí přebrat sám. 

Povídky na sebe nenavazují a každá z nich má samostatný děj. Pouze se v nich objevují buď stejné postavy anebo místa, kde se příběh odehrává.

Autor nastiňuje zajímavá témata, například ovládnutí našich myslí jinou civilizací a tím související zánik svobodné vůle lidstva, či v povídce Poslední con hledá odpovědi na to, proč v budoucnosti bude postrádat smysl Sci-Fi con. Tyto myšlenky nutí čtenáře přemýšlet. Je možné, aby to za 2000 let takto bylo? Budeme někdy cestovat běžně mezi galaxiemi? Zničí lidstvo jiná rasa nebo samo sebe? Sbírka není pouze oddechovou četbou, ale autor nám hypoteticky servíruje situace, které by se mohly stát.

Krom toho, že každá povídka rozebírá odlišnou myšlenku, jsou příběhy psány rozličnými metodami. Jednou Šenk píše z pohledu první osoby, poté využívá klasický styl vyprávění. Z celé sbírky mě nejvíce oslovila povídka Kamas: Kořeny budoucnosti, která vypráví příběh Pavla, ale současně se prolíná s příběhem mladé žurnalistky v ich-formě. Autor rozhodně dokáže čtenáře zaujmout střídáním a vhodnou kombinací stylů.

Povídky nejsou příliš dlouhé, aby začali nudit, ale troufám si říct, že některé z nich by při rozsáhlejším rozpracováním vydaly na samotnou knihu. Příběhy mají plynulý rozjezd, ale mnoho z nich má příliš rychlý spád vedoucí možná až k násilně brzkému vyústění.

Proč si tuto sbírku přečíst? Důvodu je dle mého skromného názoru několik. Jedním z hlavních je cena, která je velmi příznivá a v případě elektronické verze ještě lepší. Dalším důvodem může být, že se jedná, dovolím si říct, o kvalitního českého autora, proč tedy jeho tvorbu nepodpořit? A do třetice jde o povídky, které vás donutí přemýšlet nad tím, co bude za pár let, když už my tu nebudeme.   

Tato sbírka mě nepřesvědčila o tom, že bych se měl ponořit hlouběji do žánru sci-fi, ale to neznamená, že je špatná. Mám radši draky, rytíře v blyštivých zbrojích a mágy ovládající mocná kouzla, proto jsem udělil hodnocení takové jaké je. Jsem rád, že se mi tato publikace dostala do rukou a donutila mě přemýšlet o věcech, o nichž si myslím, že bych nikdy neuvažoval. David Šenk rozhodně psát umí a tato povídková sbírka je toho důkazem.  


David Šenk

Srdce ledu

ISBN: 978-80-7425-245-7

Nakladatelství Epocha, 2015

paperback, 200 stran

169 Kč


David Šenk

Český povídkář sci-fi, který debutoval právě povídkou, kterou obsahuje sbírka Srdce ledu, Poslední con zveřejněnou v časopisu Ikárie. Pravidelně se účástní různých soutěží, jako například Ceny Karla Čapka. Svoje povídky  publikoval napířklad ve sbornících 2101: Česká Odysea či Tváře budoucnosti.  

příznivá cena; styl psaní; každá povídka se zabývá jiným tématem
příliš rychlé vyústění některých povídek

Verdikt

Srdce ledu je zajímavý počin českého autora, který čtenáři nabízí svoji alternativní budoucnost, jenž se může (ale nemusí) stát skutečností. Velkým plusem je příznivá cena a originální styl psaní jednotlivých příběhů. Na škodu však je u některých povídek jejich rychlé vyústění. Jste-li fanoušky čistokrevné sci-fi Srdce ledu vás, jak slibuje anotace, rozhodně potěší.

Epocha
Děkujeme za spolupráci nakladatelství Epocha, které se specializuje na vydávání fantastické a historické literatury. Nakladatelství existuje od roku 2002, ale jeho původ pramení již v roce 1996.

O autorovi

fm.tua
fm.tua

Od malička jsem fanouškem fantasy. Vlastně to nastartovala ona jediná kniha, kniha o brýlatém klučinovi s jizvou na čele, který z ničeho nic zjistil, že je čaroděj, tak byl položen základní kámen. Začalo se na něm stavět, přibývali další knihy a neuvěřitelné příběhy a teď jsou ty základy pevné a nezničitelné, stejné jako dračí šupiny. Knihy jsou mým útočištěm před špatnou náladou, stresem. Poskytují mi jakousi ochranu před reálným světem, je to možnost úniku od běžných strastí života a způsob cestovat po vše možných zákoutích neuvěřitelných světů.

Minotaur.cz