Mad Max: Fury road

24. května 2015 Damien Diskuze (3)
Mad Max: Fury road

Šílený Max, kultovní film a legenda, kterou ale nikdo z lidí mladších dvaceti let neviděl. Přiznám se, že mi je víc jak dvacet a taky Mela Gibsona jako bojovníka silnic neznám, ale Toma Hardyho jako podivného chlápka s vidlemi přidělanými k obličeji jsem si ujít nenechal.

Knihy Dobrovský

V poslední době velmi propíraný a do nebeských výšin vynesený akční film si na sebe během prvního víkendu po světě vydělal skoro 110 milionů dolarů, což není málo. Na csfd.cz se drží zuby nehty na 90% a na imdb.com má 8,7 z 10. To jsou na akční film velmi vysoká čísla a nezbývá se ptát, proč tomu tak je. Jak je možné, že George Miller, který za posledních dvacet let natočil leda stepující tučňáky, teď láme rekordy s touhle šíleností?  Pokusím se tedy film trochu rozebrat.

V prvé řadě musím odpovědět na otázku, kterou si kladl kolega Padawan, jestli vůbec v tom filmu uvidí něco jiného, než viděl v traileru. Neuvidí :D A to je největší plus toho filmu. Protože stejně jako filmová ukázka, která je od začátku do konce jedna zběsilá jízda, tak v celém filmu jsou asi tak čtyři dvouminutové scény, kdy se nic moc neděje. Jinak je to šílená a v podstatě non-stop akce, kde v jednom kuse něco jezdí, lítá, vybuchuje, střílí, řve, padá, kutálí se a umírá.

K dobru musíme přičíst i celé vizuální zpracování filmu. Protože všechno, od oblečení, přes vybavení po dopravní prostředky, je prostě obskurně nenormální. Navíc je krásně vyvážené, že vedle drsného Maxe a zástupu dalších osvalených polonahých pošuků vystupuje pětice skoro nahých líbezných dívek. Rozboru toho, že jde o feminizaci akčního filmu a o kontrast, že vlastně ty ženy jsou mnohem důležitější než ta banda dementních cvoků, vás ušetřím.

Ale ono vůbec všechno je tam šílené. Jeden přemýšlí, proč mají ti hubení bílí pohůnci hlavního záporáka na sobě boule, jako by to byly nádory. Když zjistíte, že si do boje stříkají přes ústa chrom, je vám to hned jasné. Navíc, pokud už není šílený film, ve kterém dva tucty aut honí opancéřovanou tatrovku, a stíhacímu pelotonu vévodí náklaďák, jehož jediná funkce je nést čtyři bubeníky, hromadu reprobeden a šíleného kytaristu s plamenometem na přídi, není šílené už nic. Pana Millera evidentně už přestal bavit jižní pól a bandu  nelétavých ptáků vyměnil za rozlehlou poušť a vysokooktanovou sebranku motoristů.

Samozřejmě napadlo mě i, čím by se dal film vylepšit. Neříkám, že z toho měli udělat vyloženě komedii, ale vsunout do toho trochu humoru by filmu jistě prospělo. Je tedy pravda, že se u filmu i tak zasmějete, protože kdykoli se blíží skupina pronásledovatelů a vy slyšíte zvuk elektrické kytary, tak vám dojde, že někde v dálce je ten magor, co visí na drátech a hraje jako o život a to je prostě vtipné. Je otázka, jestli tenhle druh filmu nějaké odlehčení potřebuje, protože stejně každý chápe, že tohle prostě nikdo nemohl myslet vážně. V zásadě nečekjte nějaké divoké přestřelky nebo hodně drsné souboje. Ano, obojího je tam dost, ale není to vyloženě krvák nebo akce tohoto směru. Ta se naplňuje v uplně jiných intencích.

Podle mě vůbec nevadí, že Max je tam prakticky zbytečná a postava Charlize Theron hraje v příběhu prim a že za celý film padnou tak tři věty. Ono v tom filmu v zásadě nejde o příběh. Parafrázovat to můžeme velice trefně, nejde o cíl ale o cestu. Je to prostě rychlejší a zběsilejší než jakýkoli film s Dieselem a jediný film, který si zaslouží mít slovo „šílený“ v názvu. Na obhajobu tohoto tvrzení vypovídá prvních pět minut filmu, kdy má Maxík fakt slušný haluze. K tomu připočtěte ještě řízný soundtrack a hurá, blockbuster jak má být, je na světě. Dalo by se o tomto filmu napsat ještě daleko víc, ale záměrně to nedělám. Je to zkrátka věc, na kterou se musíte sami podívat, abyste si udělali obrázek.

Verdikt

Pokud hledáte film, který vás na začátku usadí do křesla a nenechá se nadechnout dřív než na konci, pak je tahle pošahná akce pro vás jako stvořená. Absolutně pochopím, když mi někdo namítne, že se mu to nelíbilo. Jasně, není to Bergman, ale taky to není večerníček a myslím, že každému bylo hned jasné, o co půjde. Takže ačkoli si nemyslím, že je to ten absolutní top akčních post-apo filmů, nemůžu tomu dát plnou palbu, ale moc podobných snímků se u nás nevyskytuje, takže za mě je to skoro dokonalost.

O autorovi

Damien
Damien

Autor o sobě ještě nestačil nic napsat.

Poslední příspěvky v diskuzi

S4TW Offline
S4TW 30/05/2015 (30. května 2015)
Tak jsem právě přišel z kina a musím říct, že jsem mírně zklamaný. Všude se ten film hodnotí jako něco úžasného a já to viděl spíš jako slušný nadprůměr, ale pecka to pro mě nebyla. Možná to zkazila ta vysoká očekávání... A to, že je to šílenost, to je naopak...
spiderbat Offline
spiderbat 24/05/2015 (24. května 2015)
Kromě toho, název Šílený Max, se, podle mne, hodí spíše pro první film (byť jen s odřenýma ušima...), z roku 1979, pak je to spíš Mad World, aspoň mě přišlo, že ve zbytku trilogie (tenhle restart s Hardym, jsem ještě neviděl), je Max jediný jakžtakž, normální...
spiderbat Offline
spiderbat 24/05/2015 (24. května 2015)
To, že tam není humor, mě moc nepřekvapuje, protože ani v původní trilogii, ho moc nebylo, jediné postavy, které do série dávali prvky humoru, byly postavy Bruce Spence, který ve druhém a třetím dílu, hrál jiné postavy (byť s podobnými vlastnostmi) a Tiny Turner z trojky, což...
Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat

Najdete nás na Facebooku