Munchkin

24. května 2015 fm.tua Diskuze (3)

Zabij nestvůru – Ukradni poklad – Probodni parťáka

Munchkin

Sestup do podzemí. Zabij každého, koho potkáš. Probodni zezadu svého parťáka a vezmi si jeho výbavu. Posbírej poklady a uteč… To je přece pravá zábava!

Knihy Dobrovský

Munchkin hráčům nabízí zážitky kolem rabování podzemí, zabíjení nestvůr, bez všech těch hloupých nesmyslů okolo hraní her na hrdiny. Společnost Blackfire přinesla českou lokalizaci zábavné hry pro 3 – 6 hráčů od 10 let. Herní doba se pohybuje mezi 1 – 2 hodinami.

Komponenty

Po otevření menší obdélníkové krabice s ilustrací Johna Kovalica uvnitř najdeme samozřejmě český návod. Krabice je rozdělena do čtyř částí kartonem. Součástí jsou dva balíčky karet – jeden se symbolem dveří na rubu a druhý s obrázkem pokladu. Poslední součástí hry je zelená hrací kostka. To je vše co uvnitř najdete a ke hře potřebujete.

Příprava

Příprava hry je jednoduchá. Řádně se zamíchají oba balíčky a vytvoří se z nich dobírací hromádky. Každý z hráčů dostane do ruky čtyři karty z každého balíčku a zábava může začít.

Jak se hraje

Hráči jsou na začátku hry člověkem na úrovni 1, střídají se v tazích a každý z nich ve svém tahu odehraje následující fáze:

1) Vykopnutí dalších dveří – hráč táhne kartu z balíčku s obrázkem dveří. Objeví-li tam nestvůru, musí s ní bojovat, je-li na kartě kletba, okamžitě ho zasáhne. Pokud se táhne jiný druh karty, hráč si jí nechá a pokračuje k další fázi.

2) Hledej potíže – pokud hráč ve fázi 1 nenatrefil na nestvůru, může vyložit nestvůru z ruky a bojovat s ní.

3) Vyrabuj místnost – jestliže hráč nenarazil na nestvůru při vykopnutí dalších dveří nebo nestvůru nevyložil ve fázi 2, smí táhnout další kartu dveří do ruky, karta nemá žádný účinek.

4) Charita – má-li hráč na konci svého tahu více jak 5 karet v ruce musí jich zahrát nebo předat hráči s nejnižší úrovní tolik, aby mu zbylo na ruce na nejvýš 5 karet. Pokud nelze nikomu karty předat v důsledku toho, že nikdo není na nejnižší úrovni než vy, karty se odhodí.

Tím je tah ukončen a začíná další hráč. 

Zhodnocení

Začněme tím nejdůležitějším a to pravidly, která jsou napsána vtipně a jejich čtení vám vykouzlí úsměv na rtech. Jsou přehledná a při hraní v nich vše důležité najdete. Mimo to dávají tipy na vychytávku do hry, např. Level Counter, kterým hráčům hlídá jejich aktuální level a případné bonusy z předmětů anebo tipy na vylepšení hry.

Prostor v krabici rozdělen do čtyř částí není jen na ozdobu, ale počítá se s tím, že si zde hráči budou uchovávat karty z rozšíření, takže v krabici budete mít vše pohromadě.

Hra hráče nijak neomezuje. Stanoví sice základní pravidla, ale dává možnost například libovolně měnit povolání či rasu (samozřejmě ve svém tahu), kdy se vám zamane. Můžete být člověk (tím vlastně jste na začátku), elfem, trpaslíkem či půlčíkem, každá z ras má svoje výhody či nevýhody (v boji). Při volbě povolání se můžete stát zlodějem, válečníkem, čarodějem nebo knězem, opět čerpáte bonusy či jejich špatné vlastnosti. Díky kartám jako je Super Munchkin nebo Míšenec můžete zastávat dvě povolání nebo rasy nebo obě současně. Tím pádem dává hra prostor, pro nesčetně mnoho kombinací.

Nejvtipnější však na této hře je boj. Z balíčku „Vykopni další dveře“ na vás můžou vyskočit nestvůry jako Vyteklý nos či Ječíčí blb, pokud hráče toto neodrovná, tak už nic. Hráči s nestvůrami bojují jednak svým levelem, tak předměty které mají u sebe a přidávají bonus proti aktuální nestvůře. Tyto předměty mají však omezení. Hráč může používat 1 pokrývku hlavy, 1 brnění, 2 jednoruční nebo 1 obouruční zbraň a 1 boty. Vliv na hráčovo vybavení má náhoda, pokud vám nechodí správné karty na vybavení či nestvůry na likvidaci, abyste vybavení získali z balíčku pokladů, nedá se nic dělat, alespoň můžete škodit soupeřům.  

Souboj však může bojujícího hráče překvapit, ve chvíli, kdy si myslí, že má vyhráno, mu protihráči mohou naservírovat pár nepříjemných překvapení. Pomocí toulavé nestvůry přidat nestvůru navíc, jen tak ze srandy uvrhnout na něj kletbu či naopak mu přidat bonus proti aktuální nestvůře. Pokud se povede, bez toho aniž by se hráči domlouvali, vyložit současně dvě různé karty pro zvýšení úrovně aktuální nestvůry, právě bojujícímu hráči může leda spadnout čelist.  

Pokud si opravdu nevíte v boji s nestvůrou rady, je zahodno požádat o pomoc spoluhráče. Můžete prosit, škemrat, uplácet je kartami či rozdělením pokladu, který získáte. Pokud i tak nezískáte spojence proti nestvůře a neobstojíte proti ní, musíte se pokusit utéct. Na útěk se hází přiloženou kostkou, pokud vám padne úspěch – 5 nebo 6, unikli jste. Pokud ne, stane se vám „Ošklivá věc, kterou má nestvůra napsanou na své kartě a to může mít fatální důsledky. U silných nestvůr to může mít za následek smrt vaší postavy. Zahodíte všechny předměty před sebou, zbyde vám pouze Vaše úroveň a povolání či rasy, navíc je vaše mrtvola okradena o všechny karty z vaší ruky.

Kladně hodnotím karikaturní obrázky Johny Kovalica, které hře dodávají fantasy atmosféru a současně ji neberou vážně. Muchkin je hra, kterou nelze brát vážně. Je až překvapení kolik zábavy lze nalézt pouze ve dvou balíčcích karet a jedné kostce. Hra je hratelná jak ve 3, tak i ve více hráčích. Ve větší skupině je však zábavnější, hráči si navzájem podraží nohy, spojují se při boji a hlavně se baví!

Jako oddechový filler mezi většími a náročnějšími hrami je Munchkin ideální volbou. Všichni hráči snáze pochopí pravidla a hru se rychle naučí. Hry, ve kterých se škodí, jsou vděčným tématem a všichni si je zahrají rádi.


Munchkin

Steve Jackson 

3 - 6 hráčů, 10+, 1 - 2 hodiny

karetní hra

Blackfire, 2014

399 Kč

 

přehledná a vtipná pravidla; škodící záležitost; poťouchlá grafika
vliv náhody

Verdikt

Munchkin je takovou party hrou na hrdiny. Díky jednoduchým a nenáročným pravidlům se ho naučí opravdu každý. Kdo by nechtěl, aby na něj zaútočil Vysavač xichtů nebo Pojišťovák. Kdy se Vám poštěstí obout si bezpečnostní sandálky nebo vypít elektrický lektvar s radioaktivní kyselinou? Munchkin rozhodně stojí aspoň za vyzkoušení.

Blackfire
Za poskytnutí hry děkujeme společnosti ADC Blackfire Entertainment, která přináší na český trh kvalitní naučné produkty, založené především na zábavě a společenském aspektu. Mezi jejím širokým portfoliem najdeme rodinné, strategické, dobrodružné a naučné hry, které zaujmou každého bez ohledu na věk i zájmy

O autorovi

fm.tua
fm.tua

Od malička jsem fanouškem fantasy. Vlastně to nastartovala ona jediná kniha, kniha o brýlatém klučinovi s jizvou na čele, který z ničeho nic zjistil, že je čaroděj, tak byl položen základní kámen. Začalo se na něm stavět, přibývali další knihy a neuvěřitelné příběhy a teď jsou ty základy pevné a nezničitelné, stejné jako dračí šupiny. Knihy jsou mým útočištěm před špatnou náladou, stresem. Poskytují mi jakousi ochranu před reálným světem, je to možnost úniku od běžných strastí života a způsob cestovat po vše možných zákoutích neuvěřitelných světů.

Poslední příspěvky v diskuzi

Const.ex Offline
Const.ex 24/05/2015 (24. května 2015)
Tak zaprvé je nutné ten kartón z krabice úplně vyhodit a udělat si pořádný insert a hlavně také dodělat ke hře pořádnou hrací desku (dá se i stáhnout). Doporučuji si ještě také dodělat character sheet, na který si každý hráč může odkládat své vybavení,...
Torm Offline
Torm 24/05/2015 (24. května 2015)
Vřele doporučuji i s datadiskama (na ulož.tu jsou všechny kartičky v českém překladu pokud si hru chcete zkusit a ušetřit) :)
Morzael Offline
Morzael 24/05/2015 (24. května 2015)
Doporučuju, sám už mám pár hodin téhle hovadiny nahráno :-D 
Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat

Najdete nás na Facebooku