Ex Machina

24. května 2015 jardoom Diskuze (1)
Ex Machina

Náš web už dávno není jen čistě komiksovou záležitostí. Rozebírají se tu veškeré geekoviny od her, přes figurky až po filmy. Právě k jednomu celkem aktuálnímu snímku Vám dnes řeknu své. Jedná se o Sci-Fi film Alexe Garlanda, a nemůže jít o nic jiného, než jeho poslední pecku jménem Ex Machina. Předem upozorňuji, že recenze obsahuje spoilery, bez kterých by nešlo film patřičně ohodnotit.

Knihy Dobrovský

Snímek nás zavede do nedaleké budoucnosti, troufám si říct, že se to celé odehrává v současnosti, ale jistý si být nemůže žádný divák, jelikož za celý film není zmíněno, který je rok a nikde nebylo nic, co by ukázalo na nějakou technickou vymoženost, kterou v tuto dobu nemáme (krom toho HI-TEC robota ve sklepě). V zásadě je film celkem jednoduše postaven na třech postavách, které jsou komlikované, jak jen to jde. Scenérie celého filmu jsou také velmi jednoduché a vlastně tomu ani jinak být nemohlo. Film je prostě po všech základních aspektech tak jednoduchý, jak může. Garland to tak možná udělal schválně, jelikož zbytečnosti jen rozptylují od hlavních a důležitých věcí v tomto filmu.

Tím hlavní je samozřejmě duchovní podstata. Nejde o náboženství jako takové, o tom tam vlastně napadne ani slovo. Spíš než o cokoli jiného jde o duševní rozpoložení postav. Jak už jsem řekl, hlavní postavy jsou jen tři, které doplňuje jedna zcela vedlejší, a ta vlastně do příběhu dramaticky zasáhne až na samotném konci. Hlavní postavou je věděc Nathan, jeho zaměstnanec Caleb a umělá inteligence jménem Ava (čti Ejva). Nathan je něco jako Bill Gates a Mark Zuckerberg v jedné osobě. Prukopník ve světe počítačové technologie a tvůrce největší sociální sítě. Ve svém podzemním bejváku, který je ukryt uprostřed hor, žije a pracuje na umělé inteligenci a k tomu všemu si často uživá alkoholového opojení. Tento projekt je samozřejmě tajný, takže o něm nikdo neví. Nathan ale potřebuje jeho umělou inteligenci vyzkoušet, a tak si do svého luxusnho podzemního příbytku pozve Caleba, což je zaměstnanec v jeho firmě starající se o sociální síť. Jak je později objasněno, Caleba už Nathan sleduje velmi dlouho, jelikož potřebuje vyzkoušet svou umělou inteligenci, a potřebuje k tomu toho nejlepšího adepta. Caleb ale následně zjišťuje, že Nathanova umělá inteligence není jen kus stroje, má totiž své vlastní tělo, a je k nerozeznání od člověka.

Zde se začíná vše komplikovat, a jak se ukazuje, Garland vše promyslel až velmi pečlivě. Divák totiž dostává záměrně zkreslené informace, které jsou servírovány Garlandem skrze Nathana. Vše zdaleka není o informacích, ale spíše o reakcích, kterým předchází akce. Caleb je  Avou ohromen a zároveň ale velmi zmaten, jelikož ví, že je robot ale nechová se tak. Tím je Caleb vystaven velké neznámé, která mu stále vrtá hlavou. Ještě víc jej matou časté výpadky energie, ve kterých se ocitá sám s Avou a bez jakéhokoli sledování Nathana. V tu dobu mu Ava řekne, že je Nathan nedůvěryhodný člověk, a tím začne hra, kterou Garland rozehrál velmi profesionálně. Kdykoli si myslíte, že scénář pomalu dokážete předvídat, o pár chvil později vás další dění vykolejí. Film je naprosto nepředvídatelný a dokonce si myslím, že ani Garland dlouho nevěděl, kterým směrem se má dát. Postava Nathana je tedy odsunuta a je nominován do role záporáka. Citlivě a poutavě vykreslená Ava je tedy princeznou, která potřebuje vysvobodit ze spárů jejího krutého věznitele. Caleb se tedy pasuje na chrabrého prince v bílé zbroji, a snaží se jí osvobodit.

Film má k dnešní době určitě mnohé vazby a myslím, že ať už se film odehrává v přítomnosti nebo budoucnosti, není nám předkládán pohled na něco co nás nečeká. Může mít robot strach, touhu, či cítit lásku? Může mít stroj duši? Je to opravdu cit, nebo jen reakce, která je vyvolaná naprogramováním. Film ale není až tak dokonalý. Snímek totiž nezodpoví ani jednu z položených otázek. Dalším problémem je volnomyšlenkářství Nathana, který se až moc často opijí, a tím nechává celý komplex v rukou Caleba, který je zmaten Avou a lhaním Nathana. Tímto chci říct, že Garland mohl trochu lépe vymyslet, jak film vyvrcholí a co bude klíčová cesta hlavních postav. Který blázen by se opíjel do němoty a nechal tak svůj dům s HI TEC technologií v rukou cizího člověka? O tom přesně mluvím. Na to, jak je film promyšlený, je tohle velmi jednoduchá architektura klíčového děje zápletky. Role se ale obrací, záporák se stává klaďasem, a mučedník záporákem. Složitější film jsem dlouho neviděl, a myslím, že hned po Interstellaru je tohle nepropracovanější a nejkomplikovanější dílo, které Sci-Fi svět v posledních letech nabídl.

Verdikt

Jedná se o velmi povedený snímek, který bude za 20-30 let označován jako kultovní klasika. Za dvacet, pokud práce na AI budou finišovat, za třicet, pokud už AI bude (kdo pochybuje, že už se na ní nemaká, je blázen). Na snímek se budete dívat skrze prsty, protože se budete bát. Nebudete se bát, protože se odehrává něco strašidelného, ale proto, že podobná budoucnost je opravdu blíž, než jste si doposud mysleli, a to vás vystraší.

O autorovi

jardoom
jardoom

Našel jsem způsob, jak prožít tisíce životů. Stačí popadnout knihu a číst, příběhů je mnoho, jen je nutné je chtít prožít

Poslední příspěvky v diskuzi

Morzael Offline
Morzael 24/05/2015 (24. května 2015)
Že se na umělé inteligenci maká je jasné :-D, v podstatě už existuje, tady záleží, co bereš jako umělou inteligenci. Google už dávno testuje svoje inteligentní auta, která řídí sami. Většina lidí si myslí, že to dělají na základě nějakých senzorů, kdepak, jsou to...
Minotaur.cz