Tři malá prasátka

22. května 2015 fm.tua Diskuze (0)

Pojďme si hrát do pohádky...

Tři malá prasátka

V dnešní deskoherní recenzi si vezmeme na paškál rodinnou hru s pohádkovou tématikou a postavíme si domečky společně se třemi malými prasátky.

Knihy Dobrovský

Krabice ke hře vypadá jako kniha, což ji dodává roztomilý vzhled a v obchodě si jí mezi ostatními deskovými hrami okamžitě všimnete. Jedná se o hru určenou zejména pro děti. Doporučený věk je 7 let, ale nevidím problém, proč by nepochopili princip 5leté děti, avšak pro starší děti je zbytečně jednoduchou zábavou. Prasátka jsou určeny pro 2 – 5 hráčů a herní doba se pohybuje kolem 15 minut.

Komponenty

Po otevření krabice najdeme vevnitř knížečku s danou pohádkou a pravidla, ve dvou kopiích, ve slovenském a českém jazyce. Před začátkem hry by si děti nebo rodiče dětem, pokud jejich ratolesti čtení nezvládají, měli přečíst pohádku. Příběh je poměrně krátký a děti seznámí s  prostředím hry. Součástí insertu je dvakrát obdélníkový prostor pro uložení dílků domečků ve slaměné, dřevěné a cihlové variantě. Mezi komponenty nechybí střecha, střední část s oknem a základové dílky s dveřmi. Dále je součástí hry foukací ruleta, jejíž funkci si vysvětlíme později. Pod prostorem na ruletu najdeme místo na uložení 5 kostek, na jejíchž stěnách nejsou puntíky, ale symboly pro dveře, okno, střechu a vlka. Řešení insertu je rozhodně praktické a moc se mi líbí.

Příprava

Nejprve se roztřídí části domečků dle materiálu a dílků střech, oken a dveří. Vedle herního plánu se umístí ruleta a hrací kostky. Pro hru zkušenějších hráčů použijeme bonusové karty, které mohou hru zpestřit.

Jak se hraje

Každý z hráčů ve svém tahu hodí všemi pěti kostkami. Poté si vybere, který symbol si ponechá, může si samozřejmě nechat více kostek od jednoho symbolu. Kostkami, jež se mu nehodí, může hodit znovu. Jsou povoleny maximálně tři přehozy. Dle počtu shodných symbolů si na konci svého tahu může hráč zakoupit dveře okna nebo střechy. Na každém dílku domu je uveden počet hlaviček prasátek, které znázorňují, kolik kostek daného symbolu musí hráč mít.

Stavba domu se řídí následujícími pravidly:

  • dům musí začínat vždy dveřmi nebo oknem,
  • okno se musí umístit nad dveře nebo nad jiné okno (lze stavět „panelák“),
  • střecha musí být umístěna nad dveřmi nebo oknem, v tomto případě je však domeček považován za ukončený a nelze ho dostavovat,
  • sláma, dřevo i cihly mohou být v jednom domě současně,
  • dům může mít několik oken, ale pouze jedny dveře a střechu,
  • hráč může současně stavět několik domů.

Pokud na kostkách padli dva symboly vlka, tak přichází vlk. Hráč, který tam učinil, zkusí sfouknout domeček jednoho z protihráčů. Vybere si protivníka a určí dům, jenž chce zkusit odfouknout (nezáleží na tom, jestli je hotový nebo ne). Poté přichází ke slovu foukací ruleta. Hráč fouknutím nebo cvrknutím roztočí ruletu, která je složena ze šesti výsečí, tři z nich obsahují slámu, tedy nejlépe odfouknutelný materiál, dvě z nich dřevo a na posledním dílku je znázorněna cihla. Ruleta se musí minimálně jednou otočit o 360°, na jakém materiálu se zastaví, tak všechny dílky v daném domečku obsahující tento materiál jsou odfouknuty a vyřazeny ze hry. Pokud zbývá z domečku jen střecha, je odstraněna taktéž.

Hra končí v okamžiku, pokud je vyprázdněn daný počet hromádek dílků domečků, který se odvíjí dle počtu aktuálně hrajících hráčů. Následuje sčítání bodů.

Domy bez střechy jsou vyřazeny a nepočítají se za ně žádné body. V hotových domech se každý dílek počítá dle počtu hlaviček prasátek na jednotlivých dílcích. Dále hráči dostanou po 1 bodu za každý dokončený dům a květináče v oknech. Samozřejmě vítězí hráč s největším počtem bodů.

Zhodnocení

Hra má roztomilou a hravou grafiku. Zpracování do tvaru knížky je nápaditým řešením, které rozhodně děti zaujme. Velkým plusem je připojení klasické pohádky O třech prasátkách. Musím pochválit samozřejmě praktický insert, o kterém jsem se zmiňoval na začátku. Pro zpestření hry můžete využít bonusové karty, díky nimž můžou hráči získat body navíc, což do  hry přináší nové možnosti. Posledním plusem je poměrně krátká herní doba, děti hra nepřestane nudit a rodiče ji mají brzo za sebou. Tímto končí výčet toho, co se mi líbilo.

Přesuneme se k mínusům. Pravidla jsou dle mého názoru napsána lehce zmatečně. Určitě by se dála napsat lépe a srozumitelněji. Pravidla se pochopit dají, ale po několikaterém přečtení. U hry, která je určena pro děti bych očekával lepší zpracování.   

Kostky v růžové barvě (jako prasátka) jsou odlišeny černým a bílím výliskem, u černé barvy tušíte, že obsahují symboly vlka, proto je vhodné je vyřazovat jako první a to hráči často dělají. Tímto krokem se minimalizuju šance ke spuštění akce „Přichází vlk!“. Jelikož se jedná o hru, která primárně cílí na děti, nečekejte nějaké velké zvraty nebo kudly do zad. Díky tomu, že víte, na jakých kostkách je symbol vlka, se může stát, že si pouze budete stavět domečky a koexistovat spolu v míru a pokoji. Avšak když se někomu podaří zbourat část či celý domeček je to k naštvání.  

Výtku bych měl k foukací ruletě, je vyrobena z kartonu, ale může se ohnout, což znesnadňuje foukání/cvrnkání. Již při rozbalení hry byla lehce ohnutá. Při většině případů se ruleta zasekne na stejném místě, i když se otočila několikrát kolem dokola nebo střelka ukazuje na čáru, která je mezi dvěma materiály.

Hra je rozhodně vhodná pouze pro děti. Dospělým hráčům nic nového ani zábavného nepřinese. Pro rodinu s malými dětmi je však ideální hrou. Děti se u ní nenudí, baví je stavět domečky. Pokud náhodou padnou na kostkách symboly vlka, mají radost, že mohou domeček svému dospělému protihráči zbourat, což se jim nějakým záhadným způsobem vždy daří.


Tři malá prasátka

Laurent Pouchain

2 - 5 hráčů, 7+, 15 minut

rodinná, dětská desková hra

Albi, 2014

599 Kč

děti baví; grafické zpracování; součástí je pohádka; tvar krabice jako knížky; praktický insert; bonusové karty
pravidla; označení kostek, kde se nachází vlk; zpracování foukací rulety; minimální interakce mezi hráči

Verdikt

Tři malá prasátka potěší předškolní děti či prvňáčky svou hravou a roztomilou grafikou. Jelikož má hra poměrně krátkou herní dobu, děti u ní vydrží a co je hlavní, hra je baví. Pokud chcete, přiblížit svět deskových her vašim ratolestem vstupní branou mohou být zrovna Tři malá prasátka.

Albi
Za poskytnutí deskové hry k recenzi vděčíme společnosti Albi, která dělá radost lidem již přes 20 let. Firma se nezabývá jenom deskovými hrami, ale i dárkovými předměty a přáními. V oblasti deskovek se Albi zaměřuje zejména na rodinné hry, vědomostní kvízy a hry určené pro děti.

O autorovi

fm.tua
fm.tua

Od malička jsem fanouškem fantasy. Vlastně to nastartovala ona jediná kniha, kniha o brýlatém klučinovi s jizvou na čele, který z ničeho nic zjistil, že je čaroděj, tak byl položen základní kámen. Začalo se na něm stavět, přibývali další knihy a neuvěřitelné příběhy a teď jsou ty základy pevné a nezničitelné, stejné jako dračí šupiny. Knihy jsou mým útočištěm před špatnou náladou, stresem. Poskytují mi jakousi ochranu před reálným světem, je to možnost úniku od běžných strastí života a způsob cestovat po vše možných zákoutích neuvěřitelných světů.

Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat

Najdete nás na Facebooku