Ultimátní komiksový komplet #20: Daredevil - Ďábel strážný

20. května 2015 jardoom Diskuze (0)
Ultimátní komiksový komplet #20: Daredevil - Ďábel strážný

Pravidelná UKK recenze je i tuto středu samozřejmostí. Dnes se naše trio recenzentu, ve složení jardoom, S4TW a Elhonzo, rozpovídá o komiksu jménem Daredevil - Ďábel strážný.

Knihy Dobrovský

 

Elhonzo


Daredevila bych se nebál označit za to nejlepší co od Marvelu vychází. Ať už šáhnete po čemkoliv z libovolného časového období téměř vždy za příběhem stojí nějaký talentovaný tvůrce ( Miller, Bendis,Brubaker….) a téměř vždy to stojí za to. A proto je velká škoda že tento ďábelský superhrdina bývá často přehlížen. Když se těsně před začátkem nového milénia Marvel rozhodl „zrestartovat“ některé své tituly, Daredevil byl mezi hrstkou vyvolených.

Do pozice autora byl zvolen Kevin Smith, který byl do té doby známý především jako talentovaný filmový režisér. Svou lásku ke komiksům však ale dával ve svých snímcích často najevo. Jeho filmy mám hodně rád, takže jsem byl velmi zvědavý jak si poradí s tím to komplexním hrdinou.

Zápletka se točí kolem toho, že je Mattovi do péče svěřeno dítě které může nebo nemusí být antikrist. Po tajemné věštbě jde Mattovo život postupně do kytek a on musí celé záhadě přijít na kloub. Pokud se vám zdá že popisuju Zmrtvýchvstání tak nejste daleko od pravdy. Jde vidět že se Smith velmi inspiroval Millerovo epickým dílem, ale dokázal to pojat po svém takže vám ve finále nepřijde že by jste četli to samé, akorát v bledě rudém. Na co se Smith rozhodl více zaměřit  je náboženství, věc která k Daredevilovi neodmyslitelně patří. Nemusíte se bát že by vám komiks toto téma cpal násilně do krku nebo že by se vás snažil přimět k pravidelným návštěvám kostela. Ne, náboženství je do příběhu citlivě zakomponováno a ani mě zapřisáhlému ateistovi nešlo na nervy.

S kresbou kterou obstarával Joe Quesada jsem tak trochu na vážkách.Kupříkladu obálky jsou skvělé a ta z třetího čísla je už dnes ikonická. Ale v některých jeho scénách mi přijdou postavy (i když asi neúmyslně) trochu srandovní a ruší tím atmosféru. Jeho Foggy Nelson je bohužel strašný na každé stránce. Akční scény jsou zase naopak senzační a třeba potyčka v kostele má ty správné grády.

Co mi tak ve finále na komiksu vadilo je (občas) kresba a finále které mě z části zklamalo. Příběh byl postaven a vygradován velmi dobře, ale když dojdete na konec a zjistíte, kdo za vším stál můžete být trochu zklamaní

7/10

 

S4TW


Daredevil je postava, která na stránkách komiksu dostává poměrně solidní nálož a to především z psychického hlediska. Když to tak vezmu, tak u Marvelu nemáme o moc víc tragičtějších postav, jejichž život byl doslova roztrhán na kousky a ta postava musela povstat z popela. Tentokrát si vzal život Ďábla na paškál Kevin Smith a musím říct, že to opět byla velice drsná jízda.

Po Millerovu Zmrtvýchvstání tu je Ďábel strážný, kdy je opět Daredevil dohnán nad propast šílenství a je jen krůček od toho, aby nenávratně spadnul do jámy. Jeho život je zase zničen, přijde o jednu milovanou osobu a život jeho blízkých je také postupně ničen. Tento rudopyžamář musí sebrat poslední zbytky sil a pořádně si to se svým protivníkem rozdat. Dílo jeden v podobném stylu jako zmiňované Zmrtvýchvstání a kvalitou téměř vůbec nezaostává. Tentokrát se scénář zaměřuje více duchovní stránku postavy a jeho víru. Komiks je doslova nabytý wow efekty: setkání s matkou, smrt milované osoby, pošpinění přítele a nejvíce mě zaujalo samotné odhalení hlavní záporné postavy. Na tom je totiž vidět, jak lze vzít béčkového záporáka a udělat z něj extra-svini.

Příběh je skvěle vykonstruován, má zajímavý vývoj a nečekané vyvrcholení (nečekaných momentů je opravdu dost). Vše je zaměřeno především na myšlenkové pochody protagonistů a hlavní bitvy se odehrávají především v jejich hlavách, z toho důvodu tu je dost textu, ale tentokrát to není vůbec na škodu, má totiž hlavu a patu. Postavy jsou velice dobře napsány, hlavní záporák tu je povýšen na nový level, ale i jeden z nejnecitelnějších parchantů, Bullseye, tu válí a samozřejmě samotný Daredevil. Fungují zde i dialogy, ale hlavně vnitřní monology a to je ta nejsilnější stránka celého díla.

Kresba také patří mezi širší špičku, je realistická, precizní a temnější (jedinou chybu vidím možná v málo temných barvách, které trochu ubírají na atmosféře). U kresby pomohl Joeovi především inker, který odvedl velký kus práce.

Dílo prostě funguje, baví, napíná a zajímavě se vyvíjí, Kevin Smith prostě trefil to, jak by měl příběh o Ďáblovi vypadat a já musím konstatovat, že tento DD je jen o chloupeček slabší než ten Millerův, ale pořád se jedná o extratřídu. Skvělé psychologické drama, které se vás chtě nechtě chytí a dlouhou dobu nepustí.

9/10

 

jardoom


Ja si dlouhou dobu myslel, že Daredevil je postava, která nemá dobré komiksy. Vyjímkou byl Romita & Miller a jejich Rok jedna, což je asi nejlepší komiks, který jsem kdy četl. Další světlou chvilku jsem poznal díky minisérii End of Days, kterou jsem zhltnul v originále a také si ji nemohu vynachválit. Krom těchto dvou adeptů je ale zbytek mnou čtených komiksů s Daredevilem naprostá pakárna. Vyjímkou není ani tento komiks.

Já to celkem zjednoduším. Nenadchne, neurazí, ale ani ničím nepřekvapí. Po přečtení už nemáte důvod komiks někdy otevírat. Celková koncepce komiksu mi příjde až moc přitažená za vlasy. Náboženství, ukecanost a vraždy, to je něco, co do sebe zapadne jen v béčkovém filmu s Adamem Sandlerem. Na Daredevila je tenhle komiks až moc ukecaný, což je hodně na škodu, protože Matt Murdock toho nenakecá ani jako právník. Vždycky to byl muž činu, čehož využíval po nocích, kdy za něj mluvila jeho pravačka a levačka. U Millera mi podobná náboženská tématika nepřišla tak otravná. Smith chtěl navázat na Millerovo Zmrtvýchvstání, ale v jeho případě to prostě nefunguje.

Zanadávat musím i na kresbu, která není vůbec vhodná pro tento typ komiksu. Není vyloženě špatně nakreslený, spíš Quesada kreslí poněkud jiným stylem, než ve kterém se celý tento komiks pohybuje. Je to jakoby New52 Justice League nekreslil Jim Lee (který je pro tyto komiksy absolutní špičkou), ale pustil se do toho Vladimír Jiránek a nakreslil by to ve stylu Boba a Bobka.

Komiks je velmi průměrnou záležitostí a jelikož nemám potřebu se o něj v budoucnu někdy zajímat, spadá do mé kategorie "lehce podprůměrné" a hodnotím, tak jak hodnotím.

4/10

Verdikt

Celkové hodnocení

O autorovi

jardoom
jardoom

Našel jsem způsob, jak prožít tisíce životů. Stačí popadnout knihu a číst, příběhů je mnoho, jen je nutné je chtít prožít

Další autoři

Elhonzo S4TW
Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Najdete nás na Facebooku