Morzaelovo zamyšlení #19 - V čem mě AoU zklamal? 1/2

14. května 2015 Morzael Diskuze (12)
Morzaelovo zamyšlení #19 - V čem mě AoU zklamal? 1/2

Komiksovo-filmová senzace tohoto roku je už za námi (Star Wars beru stále spíše jako čistě filmovou senzaci, kdyby chtěl někdo rýpat), a jsem si jist, že kdo tento film chtěl vidět, už si na něj do kina dávno zašel, proto se můžeme v klidu a bez obav pustit do nějakého hlubšího rozboru. Recenze mého kolegy byla celkem trefná, ale jak už to tak u recenzí bývá, přeci jen byla spíše povrchní, takže je čas vzít skalpel a podívat se, co se skrývá uvnitř. A vzhledem k tomu, že všeobecné hodnocení druhých Avengers bylo spíše pozitivní, mrkneme hlavně na to, co z mého pohledu film dělal špatně.

Knihy Dobrovský

Předně chci ubezpečit všechny, kteří doma potají onanují nad filmy od Marvelu, že toto není hate článek na film, takže můžete nechat svoje cosplayové zbraně v klidu doma. Avengers: Age of Ultron je film, který mě kdovíjak nepotěšil, ale určitě nelituji, že jsem na něj šel do kina. Tento článek chci zaměřit právě na ty důvody, proč film nedostál mým očekáváním, ke kterým kolikrát chybělo velmi málo.

1. Nudná akce

Začnu hned od toho, kvůli čemu jsem odcházel z kina s nelibým výrazem na tváři. Takovým tím výrazem, jako když se těšíte v horkém dni na pivo, ale to, které dostanete, je úplně bez bublinek. Od filmu jsem neměl žádná přehnaná očekávání. Kdo šel do kina s tím pocitem, že půjde na temné drama aspirující na Oscara, kde se dostaneme hluboko do psýchy našich hrdinů, musí být totální šílenec. Nečekal jsem nic hlubokého, zkrátka přímá a efektivní akce ve stylu jedničky, okořeněná sem tam nějakým vtípkem.

Bohužel jsem se dočkal tak nějak nemastné, neslané akce, která v podstatě nemá jediný moment, který by mi uvízl v hlavě, a na který bych se s chutí podíval znovu. Hned ta úvodní akce byla trikově tak lacině udělaná, že si leckdo myslel, že jde jen o nějakou CGI ukázku na chystanou počítačovou hru. Postavy vypadaly plasticky, že se to tvůrci ani nesnažili maskovat, a jejich kousky se absolutně vymykaly fyzice, viz co Capa dokázal se svojí motorkou.

Jasně, nikdo neočekává příliš realistické souboje a akci, ale cílem dobrého vypravěče je podat nerealistické věci tak, aby si divák řekl: "Jo, věřím, že tohle by Capa (potažmo jiná postava) dokázal." a tady jsem tomu opravdu nevěřil. A to nechci moc, třeba ta scéna, kde sám Capa ve Winter Soldierovi sundá quinjet mi přišla daleko víc uvěřitelná, než co předváděl v úvodu Avengers.

Největší zklamání ovšem byl titánský souboj Hulk vs Hulkbuster. Abych byl zcela upřímný, nedokážu vám přesně říct, co mi zde vadilo, nebo nedostálo mých očekávání, ale zkrátka něco bylo špatně. Celá scéna se tak nějak udála, a pamatuju si z ní hlavně tu vtipnou vložku, kde se Iron Man snaží Hulka uspat svojí robotickou pěstí. To je trochu smutné, když u souboje, který měl potenciál se zapsat do filmových dějin jako jeden z nejlepších soubojů vůbec, si pamatujete hlavně vtipnou vložku. Samozřejmě létající kusy brnění, které Hulkbuster průběžně opravovaly, byly super, o tom žádná, ale tomu souboji prostě chyběly koule. Nejsem filmový expert, nevím, jestli byl špatně zvolený střih, úhel kamery, či co, ale jednu věc, která mi tu chyběla, vám povím i já - hudba. Problém celého filmu - mdlý a nijaký soundtrack. V podstatě jen slabší bratranec soundtracku jedničky, nic nového, nic takříkajíc kulervoucího.

Daleko více mi běhala husina u hudby z traileru v místě, kde si Iron Man Hulkbuster oblíkal, než v samotném filmu. Hudba je pro tyto scény tak mocný nástroj, že je opravdu hřích, když ho potenciálně skvělá scéna nevyužije. Říkejte si o Man of Steel, co chcete, ale díky hudbě Hanse Zimmera mají všechny souboje filmu daleko větší šťávu, než u druhé týmovky Avengers. Když už jsem zmínil Man of Steel, vezměte si například tuhle scénu, kdo při ní poprvé neměl husinu a neříkal si v duchu: "Dej mu, kryplovi!"

Scéna kratší než Hulk vs Iron Man, ale daleko více chytlavá. Rozhodně tu nechci vychvalovat Man of Steel nad Avengers, jen chci poukázat na tu škodu promrhaného potenciálu. Já osobně čekal, že z téhle scénu půjdu domů s otevřenou hubou a přicvrknutýma trenkama. Ale když scéna skončila, říkal jsem si jen: Meh.

Ta samá písnička je závěrečný souboj týmu proti hordám Ultronů. Jednička měla několik perfektních momentů, ať už se jedná o kolečko hrdinů, z nichž každý chrání svou stranu a kamera se kolem nich točí dokola (cool cool cool), nebo tahle scéna:

Zkrátka jednička měla své výborné chvilky, které si člověk rád kdykoliv zopakuje. Dvojka bohužel měla jen ten jeden pokus o recyklaci právě onoho kolečka a točení kamery, ale tentokrát to tak dobré nebylo, a navíc jen levná opakovačka. Na vině je určitě i rychlý střih, kdy si žádnou postavu v podstatě neužijete naplno, protože se vám film snaží ukázat co nejvíc hrdinů v akci najednou.

Dalším důvodem, proč finále nebylo bůh ví co, je i samotný záporák. Jeho legie byla sice nepříjemná, ale celá bitva byla jedna velká monotónnost. Co se stalo, když zabili všechny roboty? Přišli další roboti. A co se stalo, když zabili i je? Přišlo ještě víc robotů. A závěrečný tah Ultrona v boji o vše? Jo, uhodli jste, zase více robotů. A všichni byli dobří tak maximálně na rozbití, protože mi přišlo, že uměli v podstatě velký kulový. Ani samotný Ultron kromě svého laseru žádné eso nebo překvápko nevytáhl.

Skoro mi přišlo, jakoby to Whedona už ani nebavilo. Dokonce se ani neobtěžovali dát Quicksilverovi nějaké železné boxery nebo něco, aby nepůsobilo tak dementně, že tam běhá maník nadzvukovou rychlostí a mlátí ocelové panáky na kusy holýma rukama.

Zkrátka: Rychlé střihy, nudná hudba, žádné nové nápady, monotónní záporáci - to všechno udělalo z akce ve filmu něco, co s vámi po shlédnutí moc dlouho nezůstane. Což je převeliká škoda, protože, nalijme si čistého vína, na tento film jde člověk hlavně kvůli akci.

2. Laciné zápletky

Jak jsem psal, hlavním lákadlem filmu je samozřejmě akce. Dopřejte fanouškovi dobrou akci, a bude spokojeně mlaskat blahem i doma při čtvrtém shlédnutí filmu na svém Blue-Rayi. Jenže když vás ani ta akce zrovna neupoutala, začnete spoléhat na příběh a postavy v něm. Zde uznávám, že Whedon měl před sebou svinskou a nevděčnou práci. Musel postavit poutavý příběh, dát dostatek prostoru všem postavám, hlavně těm, co nemají své sólovky, vytvořit obstojně zajímavého záporáka, aby po vynikajícím Lokim divák nezíval nudou, a představit několik postav nových. Žádný režisér v dějinách filmografie nic podobného nedělal, Whedon byl úplně sám v neznámých vodách, a má můj ohromný respekt, že dokázal, co dokázal. Nicméně, je tu pár momentů, které, si myslím, mohl udělat lépe.

Hawkeye. Nejzajímavější a nejvýraznější charakter filmu, bez debat. Bylo nutné a víceméně očekávatelné, že dostane ve druhém filmu více prostoru, aby se stal méně postradatelným. Ještě teď si pamatuju, když vyšel první trailer na AoU a kolega Damien mi hned psal: "Chudák Hawkeye, je k ničemu už v traileru" a věřím, že tento názor po prvních Avengers a jeho krátkém cameu v Thorovi měla asi většina diváků, včetně mě.

Bylo tedy třeba z něho nějak udělat postavu, kterou bude mít divák rád, a na které mu bude záležet. Zde mě Whedon zklamal, protože místo toho, aby z něj přes dialogy a akci udělal po vzoru komiksu vtipnou a pohotovou postavu, kterou si divák oblíbí přirozeně, sáhl k největšímu a nejlacinějšímu klisché - představíme ho jako dobrého manžela a otce dvou dětí. Strašné hraní na city, nejlacinější nástroj vypravěče - dejte postavě dojemný příběh a diváci vám to zbaští, jako to dobře ví třeba Jeff Winger.

Je ale fakt, že mě Whedon dostal tím, jakým směrem příběh směroval. Vše podle klasických filmových pravidel nasvědčovalo tomu, že Hawkeye zařve. Tady mě Joss, ten kluk jeden ušatý, dostal, když to místo něj koupil Quicksilver. Na druhou stranu tahle postava dostala ve filmu tak málo prostoru, že je to vlastně zpětně logické, že to odskákal zrovna on. Někdo umřít musel.

Jelikož jsme ještě u Hawkeye, tak super byl ten jeho proslov ke Scarlet Witch. Ano, bylo to skvělý, působivý, ale něco takového měl říkat spíš Capa. To on má být srdcem, inspirací a vůdcem skupiny, a ne otloukánkem, který je dobrý tak akorát k tomu, aby si z něj Iron Man dělal prču.

Captain America byl jednoznačně nejhůř zvládnutou postavou filmu. Opět, stejně jako v jedničce, mě film nepřesvědčil, že je pro Avengers důležitý, ani jako stratég, ani jako inspirace, ani jako morální kompas. Občas se objevil, začal fňukat svoje "to není správný" kecy a zas zmizel. Po Winter Soldierovi jsem myslel, že postava jde konečně správným směrem, a tohle byl zase krok zpět. Divná mi přišla i jeho náhlá bromance se Starkem. V jedničce zrovna kámoši nebyli a najednou ho Stark respektuje a strašně si notují. Zase tu cítím umělé navození přátelství před chystanou Civil War, aby si diváci řekli: "Ne, Tony, Steve, vždyť jste kamarádi..."

Tímto jsem se podle mě přiblížil ke snesitelné hranici toho, co by si ještě návštěvník našich stránek byl ochotný přečíst, a tak druhou část nechám na příště. Tam to bude hlavně o robotech - o Visionovi a Ultronovi. Snad vás toto zamyšlení příliš neznechutilo a určitě mi sdělte vaše názory, jestli vás tyto věci ve filmu také štvaly, nebo jste byli spokojení.

O autorovi

Morzael
Morzael

Na ComixZone hrdě zastávám funkci šéfredaktora. Na komiksy nemám vyloženě vyhraněný vkus, mám rád každé kvalitní dílo. Nejraději mám ovšem asi temnější horrorové a fantasy příběhy, rád si ale přečtu i dobrý noir. Své místo v mém srdci mají také superhrdinské komiksy, které rád čtu kvůli jejich poselství, o kterém pak s oblibou spekuluji a snažím se tyto myšlenky následně sumarizovat v mých zamyšleních.

Poslední příspěvky v diskuzi

Morzael Offline
Morzael 15/05/2015 (15. května 2015)
Odpověd na #6233 příspěvek od Const.ex
Už se tady moc často neloguji, ale vzhledem k tak parádnímu článku se prostě musím zase přihlásit, abych mohl říct: BRAVO! Už se těším na druhou část! MCU mám velice rád (vždy viděno v kině a doma DVD/BD), ale tohle byl prostě fakt fail.  
No super, děkuju! Rád tě tu zase vidím. Sakra, to budu muset asi psát víc článků, abychom tě tu vídali častěji :-D
Const.ex Offline
Const.ex 15/05/2015 (15. května 2015)
Už se tady moc často neloguji, ale vzhledem k tak parádnímu článku se prostě musím zase přihlásit, abych mohl říct: BRAVO! Už se těším na druhou část! MCU mám velice rád (vždy viděno v kině a doma DVD/BD), ale tohle byl prostě fakt fail.  
spiderbat Offline
spiderbat 14/05/2015 (14. května 2015)
Odpověd na #6231 příspěvek od jardoom
Já zase četl rozhovor s Aaronem a ten říká, že ho 47 výstřelů, z Ultronem řízeného letounu, nezabilo. Co ho tedy zabilo?
To nevím....
jardoom Offline
jardoom 14/05/2015 (14. května 2015)
Odpověd na #6229 příspěvek od spiderbat
Jeho smrt, právě definitivní JE! Potvrdil to sám Kevin Feige
Já zase četl rozhovor s Aaronem a ten říká, že ho 47 výstřelů, z Ultronem řízeného letounu, nezabilo. Co ho tedy zabilo?
Elhonzo Offline
Elhonzo 14/05/2015 (14. května 2015)
Odpověd na #6228 příspěvek od LittleJohn
Určitě budu spoilovat, tak ať nikoho nepřipravím o zážitek, já vás varoval. Přiznám se, že i já jsem se z kina vracel celkem zklamaný. Sice si myslím, že akce byla celkem dobrá, ale bohužel nebyla tak dobrá, aby mi dala zapomenout na absenci příběhu. Dost mě zklamalo, že se vůbec neřeší, proč je Stark zase IronMan....
Já osobně nechápu proč si lidi po konci Iron Mana 3 mysleli že s tím Stark seknul . To zníčení zbrojí sem bral jako gesto pro Pepper, něco ve stylu ´´teď si dám chvilku pokoj, budu se ti víc věnovat´´ nic permanentního . Vždyť ten film končí tím že říká ´´I am Iron...
Minotaur.cz