Ultimátní komiksový komplet #27: 1602

13. května 2015 jardoom Diskuze (3)
Ultimátní komiksový komplet #27: 1602

Dnešní středeční UKK recenze přináší tradiční pohled tří redaktoru, na velmi netradiční dílo. Neil Gaiman, jakožto pomyslni komiksový bůh, tímto komiksem jistě oslovil valnou většinu z vás. Jak to oslovilo naše redaktory se dozvítě v této recenzi.

Knihy Dobrovský

S4TW


Tak tu máme další dílo, na které si smlsnete i přesto, že se nejedná o klasickou superhrdinksou mlátičku. Tentokrát se podíváme trochu do historie a na to, jak vypadají naši hrdinové ve viktoriánském stylu. Duo Kubert a Gaiman je opravdu zabijácké, tudíž šlape jak scénář, tak i kresba. Jelikož jsem si kresbu užil možná o trochu více, jak dílo scénáristy, tak bych začal nejprve u ní.

Styl kreslíře je vážně fascinující, netradiční a úplně dokonale podtrhuje dobu, ve které se dílo odehrává. Zvolený styl, který staví na kresbě tužkou je parádní, barvy krásně ladí a vše je precizně vykresleno. Sic je to mírně netradiční styl, který se v komiksech moc neobjevuje, tak si ho určitě užijete. Před Kubertem smekám, jelikož zvoleným stylem se krásně trefil do vkusu díla.

Gaimanova práce také nezaostává. Opět, zvolil něco netradičního, zábavného, originálního a k tomu všemu pracuje se čtenářem, takže ho nenechává jen bezmyšlenkovitě číst a nepodstrkuje mu všechno na zlatém podnose. Naopak se snaží, aby čtenář na některé věci přišel ještě dříve, než je odhalí a to mám u psaných děl velice rád, když musím zapojit více mozkových buněk. Už jen ten nápad vzít některé superhrdiny Marvelu a přenést je do roku 1602 obdivuji, neboť je velice těžké něco takového napsat tak, aby z toho nebyla nějaká splácanina či fraška. A příběh nezůstává jen u historického nádechu, ale jsou v něm zapojeny i prvky fantasy, sci-fi a akce. Navíc vše tak nějak zakomponoval do širšího spektra, neboť zapojil i Pozorovatele a příběh měl vlastně i hlubší význam pro celý Marvel Universe. Určitě se nejedná o jednoduchou bezduchou mlátičku, kniha se spíše soustřeďuje na vyprávění, nežli akční scény a je plné překvapivých momentů a skvělých nápadů.

Postavy jsou také dobře zvládnuté, pěkně napsané, mají některé vlastnosti, které jsou pro ně typické v klasickém vesmíru, ale zároveň si drží i jistý punc originality (především vyzdvihuji postavu Magneta a Furyho). Příběh má hlavu a patu, postavy jsou zajímavé, dialogy i monology fungují, kresba parádní a výstižná i obálky jsou vynikající. Jen se to možná místy trochu vleče a někdy i toho textu je na komiksové médium ažaž, ale jinak skvělé dílo.

9/10

 

Elhonzo


Předem se přiznám, že mám moc rád elseworldy a What if… příběhy. Takže když jsem zjistil, že v rámci UKK vyjde příběh, který zasazuje Marvelovské hrdiny do 17.století, byl jsem pochopitelně velmi zvědavý. Celý příběh se točí kolem toho, jak by to vypadalo kdyby doba zázraků (Age of Marvels ) vypukla o necelých 400 let dříve.

Krása komiksu (alespoň pro mě ) tkví v tom, že i když je nám představena spousta známých postav, tak jsou pojaty velmi originálně pro danou dobu. Takže místo Nicka Furyho agenta S.H.I.E.L.D.u tu máme Sira Nicholase Furyho královnina osobního špiona, místo Charlese Xaviera je tu Carlos Javier  a jeho Výběrová škola pro syny z dobrých rodů. A tak bych mohl pokračovat dál.  V příběhu sledujeme Furyho, který se spolu s dvorním lékařem Sirem Stephenem Strangem snaží přijít na kloub podivnému počasí, které sužuje svět a je předzvěstí něčeho většího.

Od Gaimana toho nemám načteno tolik, abych mohl říct zda se jedná o jeho mistrovské dílo či nikoliv. Možná je to tak lepší, alespoň se vyvaruji srovnávání kupříkladu s jeho legendárním Sandmanem. Takhle můžu s klidem říct, že se jedná o komiks s perfektně napsaným příběhem, který si právoplatně zaslouží své místo v tomto kompletu .

Kdo četl Wolverine Zrození tak tomu bude kresba dozajista velmi povědomá. Opět jí má totiž na starost Andy Kubert a jako v případě Rosomáka odvedl skvělou práci. Jeho kresba dodává komiksu ten správný dobový nádech a některé panely jako by z oka vypadly obrazům z té doby .

10/10

 

jardoom


Gaiman je někdo, kdo mě ještě nikdy nezklamal. Né že bych měl všechny jeho počiny přečtené, to v žádném případě, ale i to málo, co mi český trh nabídl, mi stačilo k tomu, udělat si perfektní obrázek. V UKKčku nejspíš podobně výborný kousek najdete jen stěží.

Příběhová linie je nenapadnutelná. Má to hlavu i patu, a logiku to v žádném případě nepostrádá, samožřejmě pokud berete v potaz, že superhrdinské komiksy nutnou dávku logiky potřebují, i když se jim logika, ve většině případů, vyhýbá. Postavy jsou zmáknuté na výbornou a ačkoli je to vlastně přepis a dobové dosazení pofláklé a známé postavy, jedná se o bezchybnou a velmi originálně pojatou záležitost, ve které jen tak někdo chybu nenajde. Já mám velmi rád literaturu tehdejší doby, a když jsem četl o perfektních postavách, v perfektním příběhu, nemohl jsem se do tohoto komiksu nezabouchnout.

Co se týče kresby, jsem trochu v rozpacích. Umím si představit tenhle komiks s daleko lepší kresbou. Bohužel Kuberta moc nemusím, a už vůbec ne s coloringem packala Isanova, který zpackal i Wolverinovo zrození, což mi komiks znechutilo. Stejně znechucující je tedy i v tomto případě. Každopádně zde až tak znechucen nejsem. Grafické zpracování totiž v tomto případě zapadá trochu víc, a když to vezmu kolem a kolem, Gaimanův scénář mne uchvátil tak moc, že výborná kresba, která se v tomto případě nedostavila, by byla jen třešničkou na dortu. Ale jeden bodík tomu stejně sundám.

9/10

Verdikt

Celkové hodnocení

O autorovi

jardoom
jardoom

Našel jsem způsob, jak prožít tisíce životů. Stačí popadnout knihu a číst, příběhů je mnoho, jen je nutné je chtít prožít

Další autoři

Elhonzo S4TW

Poslední příspěvky v diskuzi

S4TW Offline
S4TW 14/05/2015 (14. května 2015)
Odpověd na #6219 příspěvek od chubrt
Dovolím si rýpnout, Viktoriánské období začalo v devatenáctém století, což znamená, že se s4tw sekl o 200let. Navíc Viktoriánské období označuje pouze a jen Anglii
My mistake, sorry :-) a nebudeš tomu věřit, ale z maturoval jsem z dějepisu :D 
jh666 Offline
jh666 14/05/2015 (14. května 2015)
Odpověd na #6219 příspěvek od chubrt
Dovolím si rýpnout, Viktoriánské období začalo v devatenáctém století, což znamená, že se s4tw sekl o 200let. Navíc Viktoriánské období označuje pouze a jen Anglii
Myslím, že si autor jen spletl královnu, myslím, že každému, kdo to četl dojde, že jde o období alžbětinské.
chubrt Offline
chubrt 14/05/2015 (14. května 2015)
Dovolím si rýpnout, Viktoriánské období začalo v devatenáctém století, což znamená, že se s4tw sekl o 200let. Navíc Viktoriánské období označuje pouze a jen Anglii
Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Najdete nás na Facebooku