Kůstek 7: Koruna z rohů

5. května 2015 Morzael Diskuze (2)

Sbohem přátelé, bylo to krásné dobrodružství!

Kůstek 7: Koruna z rohů

Loňský rok byl u nás příznačný především dovršením několika komiksových sérií. Jednou z nich byla i milovaná série Kůstek (Bone), která se po světě těší přízně tisíců čtenářů, a sklidila celou řadu cen. My tu pro vás konečně máme recenzi na finální výpravu do kouzelného Údolí. Tak se připravte na cestu, bacha na Krysáky, ohromného Ostrozuba a neprobuďte draky, vyrážíme!

Knihy Dobrovský

Žánr:

Fantasy

Příběh:

Atheia je v obležení, krysáci obklopují město a vyráží k útoku, Trnka a Ferda Kůstek jsou ve vězení a Pán Kobylek procitá. Situace se zdá být bezútěšná a naši přátelé musí vybojovat nelehkou bitvu, aby svět nezahalil věčný stín. Stane se tajemný artefakt známý jako Koruna z rohů pro naše přátelé zhoubou, nebo spásou?

O komiksu:

Tak jsme se přeci jen dočkali. Poslední díl série Kůstek od magického Jeffa Smitha loni v listopadu doputoval z nakladatelství Crew do knihkupectví po celé zemi, a uzavřel tak jednu skvělou ságu. Ačkoliv mi bude po Kůstcích, babče Ben a princezně Trnce trochu smutno, každý příběh musí jednou skončit. 

Poslední díl, Hledači pokladů, zanechal laťku kvality vysokou a čtenáře napjaté finálním cliffhangerem. Dostát takovým očekáváním je velmi nelehký úkol, a ačkoliv je autor ostřílený mazák, nikdo není dokonalý. 

Rozhodně nechci tvrdit, že by finále Kůstka bylo vyloženě zklamáním, nebo nedej bože průšvihem, ale upřímně, no, čekal jsem víc. Problémem bylo autorovo rozkrývání a vyvíjení mytologie Snění během celé série, že čtenář pomalu už zapomínal, že čte dětskou pohádku, a bral Kůstka jako dospělé fantasy s příměsí filosofie. 

Konec a vítězství dobra (neříkejte, že jste fakt čekali něco jiného) bylo provedeno tak nějak odflákle. Hlavním srdceryvným motivem tu bylo Ferdovo přátelství k Trnce až do samého, temného finále. Zbytek se tak nějak udál. Vše se prostě najednou vyřešilo a šmitec. Což je dobře pro dětské čtenáře, kteří asi spíš ocení draky, než hlubší rozbor principů Snění a Pána Kobylek, ale já čekal přeci jen o maličko víc. 

Nevím, jestli Smithovi už docházel dech, nebo se rozhodl, že sedm knih (v originále devět) je prostě akorát, a že to musí už ukončit, ale zrátka mi to přišlo na Kůstkovi standardy až moc přímočaré a příhodné. Tak trochu jako Jacksonovi orli ve filmovém Hobitovi. Je ale pravda, že se stále dobře daří zachovat ono kouzlo, které vás k postavám připoutá a celou knihu nepustí. 

Naposledy se tu tedy zasmějete Podfovým plánům, bezelstnému Švandovi, do boje se hrdě přidáte po boku babči Ben a jejího milého, zamilujete se do princezny Trnky, a zděsíte se moci Pána Kobylek. To vše krásně vytříbeným jazykem, kterým autor svou sérii prozářil.

Ke kresbě vám u sedmého dílu od stále stejného autora, který kreslí stále stejným stylem, asi nic moc nového neřeknu. Kromě pár krásně malovaných dvoustránek mě tu tentokrát moc věcí nezaujalo. Musím ale pochválit dobře a přehledně udělané bitvy, ty autor vykreslil dost precizně a živě. Čtenář má tak pocit, že je neustále součástí akce.

Jsem moc rád, že se sérii podařilo u nás vydat kompletně, za to převelice děkuji nakladatelství Crew, a Jeffu Smithovi děkuji za nádherné dobrodružství, které si s chutí určtě někdy zopakuji. 

Určení:

Fandové série Kůstek, milovníci pohádek a fantasy příběhů.

Přehledně kreslené bitvy, dojemné loučení
Přímočarost a uspěchanost příběhu

Verdikt

Finále Kůstka vrací sérii tam, kde začala - k dětské pohádce o síle a čistotě přátelství, které překoná vše. I přes mírné zklamání z přímočarosti příběhu je svazek dojemnou tečkou za krásnou, pohádkovou sérií, určenou malým i velkým. Grande finale přináší spoustu akce a bitev napříč celým svazkem a i některé dlouho očekáváné postavy a tvory Kůstkova světa. Pokud se vám Kůstek do teď líbil, neváhejte s koupí ani minutu!

Crew
Za spolupráci děkujeme nakladatelství Crew, které bylo založeno roku 1997, což z něj dělá nejstarší komiksové nakladatelství v ČR. CREW vydává více než sto komiksových knih ročně, a je tak největším nakladatelstvím specializovaným na komiksy v České republice. Misí nakladatelství je vydávat světové komiksy česky. Kromě mangy, nebo titulů od DC Comics, Marvel, Image či Dark Horse, se nakladatelství zaměřuje i na evropský komiks, a to prostřednictví edice Mistrovská díla evropského komiksu.

O autorovi

Morzael
Morzael

Na ComixZone hrdě zastávám funkci šéfredaktora. Na komiksy nemám vyloženě vyhraněný vkus, mám rád každé kvalitní dílo. Nejraději mám ovšem asi temnější horrorové a fantasy příběhy, rád si ale přečtu i dobrý noir. Své místo v mém srdci mají také superhrdinské komiksy, které rád čtu kvůli jejich poselství, o kterém pak s oblibou spekuluji a snažím se tyto myšlenky následně sumarizovat v mých zamyšleních.

Poslední příspěvky v diskuzi

Morzael Offline
Morzael 06/05/2015 (6. května 2015)
Odpověd na #6176 příspěvek od S4TW
Kůstkovi jsem jednoduše nepřišel na chuť, první díl mě dost odradil v pokračování... A to jsem měl poměrně vysoká ošekávání, škoda, ale přišlo mi to moc, vím bude to asi znít hloupě, dětské :-)
Já to chápu :-) ono to tak občas dokáže působit, ale některé díly zas působí dost dospěle... je to zvláštní série no :-D
S4TW Offline
S4TW 06/05/2015 (6. května 2015)
Kůstkovi jsem jednoduše nepřišel na chuť, první díl mě dost odradil v pokračování... A to jsem měl poměrně vysoká ošekávání, škoda, ale přišlo mi to moc, vím bude to asi znít hloupě, dětské :-)
Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat

Najdete nás na Facebooku