Ultimátní komiksový komplet #10: Wolverine - Projekt X

5. května 2015 jardoom Diskuze (0)
Ultimátní komiksový komplet #10: Wolverine - Projekt X

Elhonzo, S4TW a jardoom i tento týden sepsali pár řádků o dalším UKK počinu. Dnes se podrobněji podíváme na Wolverina, který se díky jednoho projektu, pojmenovaném Projekt X, mění na nezastavitelnou mašinu na mrtvoly.

Knihy Dobrovský

Elhonzo


Po přečtení tohoto komiksu se až člověk musí divit jak chytře to měl Marvel s Wolverinem vymyšlené. I když se poprvé objevil v roce 1974  , tak jeho celý origin (více méně) nebyl znám skoro přes 30 let. A každý přídavek do jeho historie chytře stavěl na tom předešlém.A první pořádný pohled na jeho čas v projektu Weapon X nám přinesl až Windsor-Smith s touto knihou.

I když má kniha Wolverinovo jméno v názvu tak až na krátký prolog a epilog je v příběhu spíše vedlejší postavou. Místo něj sledujeme dvojici vědců a jejich asistentku jak postupně mění Logana z člověka na nemyslící vraždící monstrum . Máme to Profesora Thortona který se zdá být v čele celého projektu a je původcem veškerého nelidského zacházení s Wolverinem . Poté jeho pravou ruku Doktora Cornelia kterého má Prófa dokonale pod palcem . A jejich asistentku Carol Hines která i přes své očividně dobré srdce z nějakého důvodu oběma vědcům pomáhá .

Komiks je více než klasickými dialogovými bublinami vyprávěn textovými poli , která jsou občas trochu zmateně rozvržena na stránce . Člověku tak chvilku trvá než se zorientuje v jejich správném pořadí. Pole se také občas překrývají což považuji za chytrý způsob jak znázornit že si dvě postavy skáčou do řeči. I když je v komiksu hodně textu ,tak na rozdíl od jiných starších děl není přebytečný,a málokdy je na stránce něco navíc. Na komiksu je hodně vidět že jak příběh tak kresbu má na svědomí stejný člověk .Jedno totiž krásně doplňuje druhé a řekl bych že být to práce dvou lidí komiks by byl poloviční .

Přestože je komiks ze začátku 90.let tak kresba skvěle odolala zubu času. Scény kdy je Wolverine připojen na všelijaké přístroje přímo lahodí oku svými detaily . A při bližším ohledání není těžké uvěřit že každý drátek plní nějákou funkci . Když dojde na akční scény tak jsou správně intenzivní a i přes větší počet těl na stránce jsou pořád přehledné .

Komiks je tak ve finále více psychologicky zaměřen a to nemusí každému sednout.O pár povedených akčních scén však není nouze. Kdo nepřišel komiksu poprvé na chuť doporučuji přečíst znova . Toto je dílo ke kterému se vyplatí vracet .

8/10

 

S4TW


Už teď mi je jasné, že spousta z vás s mým hodnocením souhlasit nebude, ale já si nemohu pomoci. Tohle byla naprostá paráda! Ano, lidé co nemají rádi složitá a náročná díla, neobvyklé postupy, hloubkové psychologické rozbory, netradiční uspořádání panelů a textu, kresbu, která vypadá jak jízda na tripu, tak ti spokojení vskutku nebudou. Pokud se řadíte do druhé skupiny, tak je to to nejlepší, po čem můžete sáhnout.

Prostě to byla jednoduše jízda! Nejlepší Wolverine, co u nás vyšel a u mě osobně se tohle dílo řadí do TOP3 v rámci celého UKK. Je to drsné, dekadentní, záhadné a překvapivé. Nechybí zde úvahy, záhady, akce, krev, drsné zacházení, absurdita… prostě je to celé psycho jízda. Tohle přesně chci číst, když čtu o Rosomákovi. Tohle je absolutní zničení nějaké postavy, která je úplně šíleně zdevastována a musí vstát z popela a začít znovu. Opravdu jsem si to užil a místy zatajoval dech a nevěřícně kroutil hlavou. Dialogy jsou absolutně výborné, ano ze začátku to možná působí zmatečně, ale ta netradičnost tomuto dodává něco navíc.

Nebudu popírat to, že to je velice složité čtení, někdo to prostě bude vychvalovat, za to druhý to bude absolutně proklínat. Autor se snaží se čtenářem pracovat, chce, aby zapojil fantazii a nad dílem se zamyslel a ne jen tupě sjížděl něco, co je jasně dané. Příběh je úžasný, ze začátku se možná zdá trochu vleklý, ale já si ho užil neméně nežli druhou polovinu. Je to prostě psycho, je to netradiční, je to zajímavé a je to kontroverzní dílo a to já mám rád, v tom si libuji.

Kresba už jen doplňuje zbytek, opět je to taková jízda na silné droze. Perfektně doplňuje příběh a barvy všemu dodávají šťávu, jsou výrazné a do očí bijící, ale skvěle sladěné. Použití dialogů do obrazu, který se zaměřuje na něco jiného, mi také přišlo jako zajímavé a skvělý nápad.

Opravdu se jedná o dost netradiční dílo, které spoustě lidem nesedne. Ale už jen představa, že někdo zvládne kresbu, scénář a i barvy a vše zvládá skvěle, to je prostě něco. A já se všem omlouvám, ale nemohu jinak než plný počet, protože jsem to sežral i s kostmi (a věřte, že napumpované adamantiem se konzumují špatně).

10/10

 

jardoom


Tenhle komiks dle úvodního žbleptání slibuje nejtemnější záležitost, co kdy Marvel vydal. To byl možná důvod, proč jsem se na tento kousek těšil, a také to byla asi jeho smrt. Já se těšil na temný kousek a dostal jsem pohádkovou leč, celkem zajímavou podívanou. Že by se jednalo o nějaké temné čtení, se říct nedá. Ona to v podstatě není ani žádná hitparáda. Klenot UKK kolekce rozhodně tentokrát nedostáváme.

Kresba ke scénáři parádně sedne. Má to své kouzlo a upřít v tomto bodu nemůžu vůbec nic. Tenhle styl kresby mám rád. Také mám rád podobně chaotický styl v umísťování textu. Jak v úvodu komiksu říka Lupoi, panují zde velmi neortodoxní vypravěčské postupy, což je přesně to o čem mluvím já, ve smyslu chaotického umísťování textu. On to přirovnává k tetrisu, já v tom spíš vidím, špatně seřazené bubliny, které jsou tak seřazené schválně. Na první pohled se v tom člověk ztratí, ale po několika stranách se v tom začnete krásně a snadně orientovat.

Rozhodně to není špatné čtení. Někoho například unudí stereotypní prostředí. Já v tom vidím výhodu tohoto komiksu, protože je prostředí dobře zpracované. Má to ale háček, je to totiž na úkor zmíněné stereotypnosti. Někdy komiks spadně do nudných sfér, ale další stránka obratem mění celou situaci a zajímavost děje je rázem na maximu, téměř. Já bych řekl, že je tohle lepší průměr, ale jen o prsa Japonské dívky. Takovej kousek totiž chyběl, aby se v tomto případě jednalo o naprosto průměrné čtení, které se ničím neodlišuje od běžného Marvelova čtení

6/10

Verdikt

Souhrnné hodnocení

O autorovi

jardoom
jardoom

Našel jsem způsob, jak prožít tisíce životů. Stačí popadnout knihu a číst, příběhů je mnoho, jen je nutné je chtít prožít

Další autoři

S4TW Elhonzo
Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Najdete nás na Facebooku