Ultimátní komiksový komplet #37: Ultimates: Národní bezpečnost

29. dubna 2015 jardoom Diskuze (0)
Ultimátní komiksový komplet #37: Ultimates: Národní bezpečnost

Pravidelný středeční útok na UKK nemůže chybět ani tento týden. Proto já, Elhonzo a S4TW přinášíme další smršť kritiky. Dnes koukneme na Národní bezpečnost v podání Ultimates, což je pokračování svazku Ultimates - Nadčlověk.

Knihy Dobrovský

S4TW


Takhle nějak to vypadá, když se tvůrci komiksu rozhodnou vytvořit komiks tak, jako kdyby psali film. A nutno podotknout, že se jim to zdařilo velice dobře. Kniha je nabitá spoustou akčních scén, které jsou zvýrazňovány perfektními dvojstranami, příběh je vykonstruovaný tak, jak by měl vypadat klasický hollywoodský film, a postavy jsou napsané, jako scénáře pro herce. Ovšem té filmovosti bylo v tomto komiksu možná až moc, přeci jen, každé médium vyniká něčím trochu jiným.

Dále bych rozhodně vyzdvihnul atmosféru. Je to přesně ten typ komiksu, ve kterém jde o to, navodit tu správnou atmosféru a pocity s tím spojené. Rozhodně se nejedná o klasickou superhrdinskou mlátičku, ale příběh je vystavěný především na postavách a jejich charakterech. Příběh se neustále vyvíjí a postupně si to štráduje do velkolepého akčního finále, kdy máte při četbě pocit, jako by jste seděli v kině a koukali na nový film od Marvelu. Ovšem nezaostávají ani neakční scény, příkladem může být Banner zavřený ve svém vlastním vězení či spor Wasp / Giant Man / Cap.

Je to kniha především o charakterech postav a tentokrát se nejedná o klasické superhrdiny, ale o obyčejné lidi, kteří mají nadpřirozené schopnosti. A jelikož jsou to obyčejní lidé, tak prožívají problémy jako normální občané (a k tomu navíc ty superhrdinské). Postavám se dostanete pod kůži a neustále na vás padají jejich pocity, nálady, názory a myšlenkové pochody. Autor si s postavami bravůrně pohrál a snad tu nebyla jediná nezajímavá postava. Nechybí zde ani vtip, zábavné dialogy a již zmíněné dech beroucí akční scény.

Menší problém jsem měl s kresbou, na kterou jsem si musel chvíli zvykat, a ze začátku se mi moc nelíbila. Postupem času jsem jí ovšem přišel na chuť a na konci jsem si užil parádní bojovné scény a úžasné dvojstrany.

Celý komiks na mě působilo dost filmově a pravdou je, že jsem se rozhodně nenudil. Millarův rukopis je prvotřídní a jsem rád, že se nebál uchopit klasické superhrdiny trochu jinak a převedl je do moderního kabátku s normálními problémy a vše napsal pěkně na přímo, místy až drsně. Hitch vše podtrhává povedenou kresbou, která ovšem nemusí každému sednout.

8/10

 

Elhonzo


Na Ultimates je skvělé to, že i když to v podstatě jsou Avengers, nemohou se od nich více lišit. Zatím co u Avengers sledujeme superhrdiny, kteří mají občas nějaký ten osobní problém, v Ultimates sledujeme lidi, kteří se v těch problémech topí a k tomu všemu ještě musí být superhrdinové. Kniha plynule navazuje na první díl a pokračuje ve skvěle rozjeté sérii, takže vše co jste si oblíbili (nebo bohužel neoblíbili) tu stále je.

Moc často se nestane, že čtete komiks, který je narvaný akcí a přesto zvládne předložit nějákou hlubší myšlenku a propracovaný příběh. Když se to ale stane je velmi pravděpodobné, že to píše Mark Millar. Násilí a velké akce mu nejsou cizí, ale zvládá to s finesou kterou mu může kdejaký autor závidět. Stejně tak dobře dokáže vykreslit postavy, takže ať už jde o agresivního Capa, neurotického Pyma nebo alkoholem nasáklého Starka, vše je v daném světě uvěřitelné a šlape tak jak má. Spíše než že čtete komiks vám totiž přijde že koukáte na velký blockbuster a není těžké uhádnout odkud Marvelovské filmy berou svojí největší inspiraci.

Uměleckou část má na starost Bryan Hitch a nedá se mu nic vytknout. Na jeho akční scény je radost pohledět a když je rozvrhne do epických dvou stránek, budete slintat blahem.

Pokud máte možnost si sehnat pokračování co u nás vyšlo mimo UKK  (Bohové a Monstra, Jak ukrást Ameriku) určitě neváhejte a spěchejte do nejbližšího knihkupectví .

10/10

 

jardoom


UKK Ultimates - Nadčlověk, neboli sešity Ultimates 1-6, jsou něčím  výjmečným. Ačkoli jsem hodnotil celkem nízko (6/10), přineslo mi to mnohem víc, než mnou podobně hodnocené komiksy. Určitě se jednalo o svěží a pestrý komiks, který určitě nabídl mnohé. Podobně je to i s Národní bezpečností, neboli Utimates 7-13.

Jsem rád, že nám Hachette dopřálo přečíst si pokračování, protože Nadčlověk a jeho příběhová linie určitě přirostla k srdci nejen mě. Pokračování se mi líbilo mnohem víc. Příběhy jednotlivců jsou více rozvětvené a problematika skupiny jde více do hloubky. Tato kombinace je přímo geniální. Co je lepšího než velmi složitá osobnost, která se musí vypořádat s problémy celého světa. Za tento počin jsem velmi rád a doufám, že v rámci UKK dostaneme další pokračování Ultimates. Rozhodně je o co stát, protože Millar dokázal, že v Ultimátním vesmíru dokáže dělat velké divy.

Kresba Hitche je dalším kladem této knihy. On je to kreslíř, který rozhodně nekreslí mainstream mainstreamově. Jeho kresba nenudí a k tomuto svazku hezky padne. Bohužel i on má hluchá místa, která ale umí na první pohled hezky schovat. V některých pasážích máte pocit, že předvedl maximum, a někdy zase jeho práce vypadá odfláknutě. Bohudík ale dokáže tyto problémové pasáže opravdu hezky zamaskovat a jen bedlivě sledující oko, dychtící po každém detailu, tyto chyby najde.

8/10

Verdikt

Zde najdete souhrnné hodnocení vytvořené průměrem dílčích.

O autorovi

jardoom
jardoom

Našel jsem způsob, jak prožít tisíce životů. Stačí popadnout knihu a číst, příběhů je mnoho, jen je nutné je chtít prožít

Další autoři

Elhonzo S4TW
Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat

Najdete nás na Facebooku