Ú.P.V.O. 03: Žabí mor

27. dubna 2015 Morzael Diskuze (0)

Komu zvoní hrana?

Ú.P.V.O. 03: Žabí mor

Jelikož jsme nedávno recenzovali letos v pořadí třetí svazek od Comics Centra, je jen logické, že nyní budeme recenzovat svazek druhý. Ba ne, omlouvám se za zdržení, ale studijní povinnosti mě trochu vytrhly z režimu. Pojďme se společně podívat, jak se vyvedl třetí svazek série Ú.P.V.O od autora legendárního Hellboye, Mika Mignoly, a vycházející hvězdy Hellboyova světa, Guye Davise. Žabí mor je tu!

Knihy Dobrovský

Žánr:

Horor

Příběh:

Někdy starý průšvih, který se úplně neuhasí, dokáže vyvolat požár celé řady průšvihů nových. Kdo a co je tajemná houbovitá entita, která mění lidi v žabí démony? Týmu Abea Sapiena to přijde znepokojivě povědomé. Dokážou společně zabránit zhoubnému Žabímu moru a všemu, co s sebou přináší?

O komiksu:

Vzhledem k tomu, že třetí Zámek a klíč a Goona už mám přečtené a zrecenzované, mohu bezpečně říci, že Ú.P.V.O: Žabí mor je pro mě překvapením tohoto pololetí. Milým, samozřejmě. První svazek série se tak nějak ostýchavě snažil dokázat, že svět Hellboye má co nabídnout i bez oblíbeného rudocha, druhý svazek zase zkoušel povídkovou formu, kde umožňoval seberealizaci různým umělcům, ale ani jeden neměl to, co člověk zažívá při čtení Hellboye. Až do teď.

Žabí mor konečně důstojně rozjíždí příběh skupiny zajímavých charakterů i bez jejich neohroženého vůdce. Jedná se o jeden ucelený příběh se všemi ingrediencemi Mignolova umu. Myslel jsem si, jak nejsem všímavý chlapec, když jsem došel k tomuto hodnocení prvních tří svazků, ale v doslovu této knihy mi Mignola sám tyto věty potvrdil.

Pryč jsou tedy rozpačité příběhy, které v podstatě na hlavní příběh a mytologii Hellboye neměly moc velký efekt, krom dokreslování onoho světa. Můžete si proto tentokrát dopřát scénáristicky stejně kvalitní kus, jako je samotná série Hellboy, se stejně velkými zvraty a objevy (viz třeba konec této knihy). Navíc se konečně do popředí dostává můj oblíbený Abe Sapien, jehož tajemný příběh se odvíjí na pozadí ve stylu lovecraftovského weird-fiction. Můžete si snad přát víc?

A kresba? Mike Mignola není žádné ořezávátko a pro svou sérii, svůj svět, by si nevybral nikoho nekvalitního. Guy Davis, který se podílel už na předchozím svazku této série, je rozhodně velmi zajímavou a dobrou volbou. Kresba je přehledná, přesto atmosferická. Není to sice Mignolův charakteristický styl, ale i tak má Davis osobitou kresbu, která je pod taktovkou Mignoly neuvěřitelně živá a dynamická.

Svazek dělá komiksovým hororům vyloženě dobré jméno. S temným soundtrackem, nebo naprostým tichem, doma jen při světle lampičky vám garantuji, že ve vás komiks nějaké neblahé pocity zanechá. A to je známka dobrého hororu, ať už se jedná o jakékoliv médium. Komiks to má v tomto směru navíc nejtěžší, takže všechna čest autorům.

Co bych zde viděl jako mínus, je nedostatek Hellboyových svazků na trhu. Tato kniha totiž často odkazuje na nějakou událost z jiných děl, většinou ze dvou předchozích svazků Ú.P.V.O a prvních dvou Hellboyů, ale sem tam se najdou i odkazy třeba na díl pátý, který je v ČR momentálně nesehnatelný. Jenže to vlastně nejde dávat za vinu tomuto svazku, ani vlastně Comics Centru, ani vlastně českým čtenářům, ale tak nějak všemu dohromady. Proto největší slabinou Hellboyovi mytologie u nás zůstává, že pro většinu čtenářů se jedná spíše o sbírku fragmentů, než o jeden ucelený příběh, a může trvat i roky, než si celou skládačku konečně doplní.

Comics Centrum na svazku odvedlo pěknou práci, včetně vysvětlivek k různým odkazům právě na předešlé události. Zde se samozřejmě asi čtenáři rozdělí na ty, kteří nechtějí mít vše po lopatě, a raději si odkazy objeví a uvědomí sami, a na ty, kteří jsou buď příliš pohodlní, nebo prostě jen dané svazky ještě nečetly. Co vám budu povídat, já jsem pohodlný, takže za vysvětlivky jsem rád.

Jestli vás první dva svazky série Ú.P.V.O nepřesvědčily o koupi třetího, dovolím si vás ještě vyzvat, abyste mu šanci dali, obzvlášť pokud Hellboye máte jinak rádi. Jak jsem psal, Žabí mor je pro mě nejmilejším překvapením toho, co letos Comics Centrum vydalo, a svou kvalitou tentokrát už opravdu startuje sérii, která si vaši pozornost zaslouží. Jestli jsou i další svazky alespoň přibližně kvalitní, máme se sakra na co těšit.

Určení:

Fandové Hellboyova světa a hororových komiksů.

Kresba, příběh, Abe Sapien
Neznalost předchozích svazků a Hellboye znepříjemňuje zážitek

Verdikt

Žabí mor demonstruje, jak to vypadá, když Mike Mignola vezme sérii pevně do svých rukou, a věnuje jí stejnou píli, jako svému prvorozenému Hellboyovi. Konečně jednotný příběh svazku více rozvíjí postavy v týmu, hraje na atmosféru, přidává nová fakta do mytologie a velmi baví. Ale bavím tím znepokojivě mrazivým pocitem hororů a návratů starých známých, které jste už nikdy nechtěli potkat. Přidejte výbornou kresbu Guye Davise, a máte tu svazek, který zvedá celou dosud vydanou sérii o několik příček výše. Třetí knize série Ú.P.V.O proto rozhodně dejte šanci!

Comics centrum
Za spolupráci děkujeme nakladatelství Comics Centrum, které vzniklo v roce 2003 a zaměřuje se především na tisk komiksů pro dospělé. Do svého tisku si vybírá ty nejzajímavější a nejúspěšnější světové komiksy. Mimo to vydalo v roce 2007 v České republice první knihu o dějinách světového komiksu. Je naším úplně prvním partnerem a my mu velmi děkujeme za spolupráci.

O autorovi

Morzael
Morzael

Na ComixZone hrdě zastávám funkci šéfredaktora. Na komiksy nemám vyloženě vyhraněný vkus, mám rád každé kvalitní dílo. Nejraději mám ovšem asi temnější horrorové a fantasy příběhy, rád si ale přečtu i dobrý noir. Své místo v mém srdci mají také superhrdinské komiksy, které rád čtu kvůli jejich poselství, o kterém pak s oblibou spekuluji a snažím se tyto myšlenky následně sumarizovat v mých zamyšleních.

Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat

Najdete nás na Facebooku