Goon 3: Samej průšvih

21. dubna 2015 Morzael Diskuze (0)

Vyliž mi melouna! Miluju velký tóčo!

Goon 3: Samej průšvih

Mocný Cthulhu vyslyšel mé kacířské modlitby a podsunul dostatečnému množství českých čtenářů nápad vlastnit ve své knihovně třetí svazek série Goon od Erica Powella. Což mi připomíná, že jsem mu slíbil ještě nějaké krvavé oběti, nu což, snad mu bude stačit recenze! 

Knihy Dobrovský

Žánr:

Horor, fantasy, humorný

Příběh:

Svazek je v podstatě sbírkou příběhů bez hlubšího propojení. V prvním se Goon, Franky a pár jejich známých vypraví osvobodit starého přítele ze spárů Pater Monstra. Poté následuje Goon vs Godzilla (neptejte se, musíte si přečíst sami). Třetí příběh je všemi kýžený crossover mezi dvěma legendami stáje Dark Horse Comics - Goonem a Hellboyem (a jo, je to sranda až na půdu). Načež poslední část postaví Goona a Frankyho proti upírům (nebojte, žádný třpytky a úchylná romance, i když...).

O komiksu:

Tak jsme se konečně dočkali, holky a kluci! Třetí díl s nekompromisním rváčem v hlavní roli vyšel už i u nás. Byl to sice boj, jak asi vědí všichni, kteří stejně jako já v nervech sledovali Goonův šancemetr na stránkách Comics Centra, ale povedlo se! 

Pro mě osobně se jednalo o nejočekávanější svazek od Comics Centra tohoto pololetí, jelikož Zámek a klíč už mám dočtený, a Goona mám přeci jen raději než Ú.P.V.O. S klidem vám mohu sdělit, že čekání se vyplatilo. Kniha Goon: Samej průšvih jasně odpovídá na otázku, jestli se série stále zlepšuje, nebo to po prvních dvou skvělých dílech jde už jen dolů. Zlepšuje!

Nevím, jak vy, ale já se těch suchých hlášek, skvělých postav a bourání klisché prostě nemohu nabažit. Už si nevybavuji, kdy bych se u nějakého komiksu, nebo knihy, tak upřímně smál a kroutil hlavou, jako při čtení této ulítlosti. 

Prvnímu dílu jsem vyčítal nijakost ohledně příběhu, chtěl jsem totiž vědět víc o mých oblíbených postavách. To u mě napravil díl druhý, a trojka se zase vrací ke stylu jedničky. Jenže to vůbec nevadí, svazek prosvištíte tak rychle a zapáleně, že nebudete mít čas o nějakém hlubším příběhu vůbec přemýšlet. Nekecám.

Atmosféra, kterou Eric Powell podtrhuje svou vkusně jednoduchou a ulítlou kresbou, je stále stejně skvělá. Nejen to. Povědomost světa, který autor vykouzlil, vám při tomto již třetím výletu už připadá, jako návrat domů za vašima střelenýma kámošema z dětství, se kterýma už ani nevíte, proč se ještě bavíte, ale jakmile společně vyrazíte do akce, hned je vám to jasné. Protože je to sakra prdel!

Powell si tentokrát vzal na paškál několik žánrů a obrátil je k obrazu svému. Ať už jsou to staré Kaiju filmy, kde velké ještěří příšery demolují města, nebo upíří Goth deviace, opět to sem skvěle sedne. Autor dokazuje, že je mistr vypravěč hlavně na posledním upířím příběhu, kde obratně dokázal z parodie přejít na smutné drama během několika panelů. Naproti tomu godzillí příběh je neskutečně vtipná záležitost, a to hned ze dvou důvodů. Prvním je všudypřítomný text zaujatého vypravěče, a druhým je mluva interdimenzionální příšery, která se vyjadřuje jako Joey z Přátel, když objevil Thesaurus.

Odhoďte proto svůj korektní a vyrovnaný humor a pojďte se raději bavit tímto přízemním a přesto nějakým způsobem inteligentním, zkrátka Goonovským, humorem. Třetí výlet do světa smradlavých zombie, čarodějnic, upírů, robotů, šílených vědců, Frankyho a Goona doporučuji všemi deseti! 

Určení:

Pro fandy Goona se jedná o povinnost! Dále doporučuji všem, kteří mají rádi ulítlý humor, hororové motivy a zajímavé, originální postavy.

Scénář, humor, atmosféra, Hellboy
Příběh

Verdikt

Samej průšvih Eisnerem ověnčeného autora, Erica Powella, zvyšuje Goonovskou laťku humoru a atmosféry ještě o maličko výše. Vzdává poctu několika žánrům a dokonce i samotnému Hellboyovi (i když to nevím, jestli zrovna poctu). Fandové série zklamáni nebudou, a myslím, že se ani nováček neubrání zvrácenému pochechtávání. Pokud víte o někom, kdo Goona nezná, tak mu ho vnuťte, klidně i silou, protože by byla velká škoda, kdyby se u nás tato vynikající série nedočkala dalších dílů.

Comics centrum
Za spolupráci děkujeme nakladatelství Comics Centrum, které vzniklo v roce 2003 a zaměřuje se především na tisk komiksů pro dospělé. Do svého tisku si vybírá ty nejzajímavější a nejúspěšnější světové komiksy. Mimo to vydalo v roce 2007 v České republice první knihu o dějinách světového komiksu. Je naším úplně prvním partnerem a my mu velmi děkujeme za spolupráci.

O autorovi

Morzael
Morzael

Na ComixZone hrdě zastávám funkci šéfredaktora. Na komiksy nemám vyloženě vyhraněný vkus, mám rád každé kvalitní dílo. Nejraději mám ovšem asi temnější horrorové a fantasy příběhy, rád si ale přečtu i dobrý noir. Své místo v mém srdci mají také superhrdinské komiksy, které rád čtu kvůli jejich poselství, o kterém pak s oblibou spekuluji a snažím se tyto myšlenky následně sumarizovat v mých zamyšleních.

Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat

Najdete nás na Facebooku