Zaklínač: Skleněný dům

19. dubna 2015 Damien Diskuze (0)
Zaklínač: Skleněný dům

Zaklínač, vědmák, Geralt z Rivie, Gwynbleidd, Bílý vlk, Řezník z Blavikenu a další a další jména dostával hlavní hrdina příběhů polského autora Andrzeje Sapkowskeho. Příběhy o elixíry zmutovaném a léty vycvičeném zabijákovi netvorů po letech zamířily do komikových vod.

Knihy Dobrovský

Žánr:

Fantasy, horor

O příběhu:

Geralt, který nemá zrovna sedavé zaměstnání a v podstatě stále cestuje, se po několika dlouhých dnech putování prázdnou krajinou setkává s lovcem Jakubem, který před lety přišel tragicky o ženu. Geralt ho zachrání před příšerou a podělí se spolu o táborový oheň a společné zásoby. Když se rozhodnou cestovat dále spolu, musí projet Černým lesem, což samo o sobě nevěstí nic dobrého a při útěku před lesními tvory se dostanou na mýtinu. Když ale uprostřed tajemného hvozdu naleznou veliký dům plný nečekaných nájemníků, vytanou našim hrdinům nepříjemné otázky, a když zjistí, že jsou v domě uvězněni a s kým, situace začne gradovat a komplikovat se.

O komiksu:

Na rovinu se přiznám, že jsem četl, pokud vím, všechno, co u nás od Sapkowského o Geraltovi (a nejen o něm) vyšlo, s výjimkou posledního dílu. Přesto nemám Zaklínačovo universum tak docela v paži, protože za ta léta se mi toho z hlavy dost vykouřilo. Ale pro základní srovnání si toho pamatuju docela dost, a pokud se vám bude zdát, že je moje recenze trochu zaujatá, tak aspoň víte, z jakého je to důvodu.

V prvé řadě je třeba říct, že komiks není založen na žádné knize ani povídce od výše zmíněného autora, ale celé se to odehrálo v režii Paula Tobina. Ideově přebírá pouze hlavní postavu, pár potvor a svět, ve kterém se příběh odehrává. Podle mě se to dalo v zásadě uchopit dvěma způsoby. Buď z toho udělat akční jízdu plnou supekrvavých soubojů plných meče a magie, nebo to udělat trochu víc poetické, atmosférické a s důrazem na příběh. Asi tušíte, že b) je správně.

Pokud by mělo jít o ctění předlohy, ani jedna alternativa by nebyla od věci. Ale Skleněný dům je, co se týče akčních soubojů, spíše úsporný. Což není na škodu. Scénář se nese takřka v duchu starého dobrého Zaklínače. Geralt sice není původně vyloženě ukecaný typ, jak ho prezentuje Tobin, ale budiž. Rád si ale přihne, občas prohodí takový ten nenucený vtip, a když jde do tuhého, umí se ohánět jak s ocelovým mečem, tak stříbrným proti příšerám. Zároveň se ale snaží zůstat neutrální a nestranný, pokud není svědkem čiré nespravedlnosti. Z výše uvedeného je patrné, že v komiksu se jedná spíše o příběh, který je tajemný a fantaskní, jak bychom asi očekávali. Navíc má celkem překvapivé rozuzlení, což je rozhodně příjemné.

Zaklínač není jen šermíř, ale i trochu kouzelník. Dokáže sesílat znamení na odstrčení nebo zapálení protivníka.  Znamení se jmenují Aard, Igni, Yrden, Heliotrop, Axie a jejich použití v komiksu je naprosto v pořádku a každý čtenář znalý Sapkowskeho universa by to pochopil, ale způsob vysvětlení, co vlastně Geralt dělá, se mi zdál trochu neohrabaný a kostrbatý. Ale budiž, je to úlitba nezasvěceným.

Komiks není nikterak dlouhý, ale nabízí jisté kvality. Například, a teď se hodně snažím, abych moc nespoiloval, když se dovídáte o tom, kdo šéfuje Skleněnému domu (a proč se tak vlastně jmenuje), můžete si povšimnout různých maličkostí, které upozorňují na pozadí příběhu. Kooperace příběh-kresba->atmosféra rovněž funguje poměrně slušně. A nebyl by to Geralt, kdyby při svém dobrodružství neukořstil nějakou tu kočku. Autoři se s tím prostě poprali slušně a myslím si, že skalního fandu i člověka netknutého polskou fantasy může komiks oslovit úplně stejně dobře.

Co se kresby týče, největší tahák je samozřejmě Mignolova obálka. (Jedná se koneckonců o punc kvality stáje Dark Horse.) Zbytek je stejně solidní práce Joe Queria, ne nepodobná té Mikovo. Postavy jsou často nesymetrické, nevýrazné, zastřené a veselých barviček tu vyloženě moc není. Občas je naopak kresba ostřeší a celá v podstatě koresponduje s potřebami příběhu a je to vcelku hezké na pohled. Ale na celém tom humbuku kolem zaklínačského universa mě mrzí jedna věc. Od doby, kdy vyšly PC hry od CD PROJECT RED, už se nikdo neobtěžoval vymyslet si vlastního Geralta a všichni přebírají vzhled z her. Což je případ i tohoto komiksu, a ačkoli s počítačovým zaklínačem nemám problém, je trochu škoda, že se nikdo nesnaží přijít s něčím novým a vlastním. Koneckonců i styl, jakým je napsán název, je převzatý ze hry.

Vhodné jak pro znalce, tak laiky a pěkně nakreslené.
Vizuál mohl být nápaditější a příběh akčnější.

Verdikt

Není to žádné veledílo, ale rozhodně to není zklamání a to ani pro člověka, který si od toho moc neslibovala a Witchera zná (mluvím o sobě). Tvůrci vybalancovali příběh vhodně a myslím, že se celkem se ctí se poprali jak s postavou zaklínače, tak s návazností na původní příběhy. Trochu inovace bych asi uvítal v kresbě, ale chápu, že tento Geraltův look je prostě již zažitý a v době, kdy se netrpělivě očekává na třetí díl herní série, kvůli kterému bych prodal většinu orgánů, by byla hloupost něco nového na čtenáře vytahovat.

Crew
Za spolupráci děkujeme nakladatelství Crew, které bylo založeno roku 1997, což z něj dělá nejstarší komiksové nakladatelství v ČR. CREW vydává více než sto komiksových knih ročně, a je tak největším nakladatelstvím specializovaným na komiksy v České republice. Misí nakladatelství je vydávat světové komiksy česky. Kromě mangy, nebo titulů od DC Comics, Marvel, Image či Dark Horse, se nakladatelství zaměřuje i na evropský komiks, a to prostřednictví edice Mistrovská díla evropského komiksu.

O autorovi

Damien
Damien

Autor o sobě ještě nestačil nic napsat.

Minotaur.cz