Batman vs Robin

14. dubna 2015 Morzael Diskuze (8)
Batman vs Robin

To jsem si zase jednou naběhl. Už po traileru k animovanému filmu Batman vs Robin jsem věděl, že to bude průšvih, ale ne, já se prostě musel podívat. Tak se do toho dejme. (Poslední dobou si připadám, že tu na všechno jen nadávám :-D). Článek bude spíš porovnáním filmu s jeho komiksovými předlohami.

Knihy Dobrovský

Jak už někteří naši čtenáři možná vědí, s Batmanem v komiksech mám celkem velké zkušenosti. A právě to je asi největší problém. Přesně totiž vím, kde jaké postavy a situace tvůrci tohoto filmu ukradli, jak bezva byly v komiksech, a jak nebezva byly ve filmu.

Zmínil jsem, že můj první neblahý pocit přišel už s trailerem. Je totiž opravdu podivné vidět název filmu převzatý z druhého svazku série Granta Morrisona Batman & Robin (pro zajímavost, letos by měl tento svazek vyjít i u nás), a zároveň sledovat, že se v traileru vyskytuje Soví tribunál z příběhu Scotta Snydera.

Jsem jediný komu pomyšlení na mix příběhu Scotta Snyder a Granta Morrisona způsobuje vyrážku? Myslím, že ne. Jejich styl vyprávění a práce s charaktery je naprosto odlišný, a upřímně si ani nedovedu představit rozumný kompromis příběhu Sovího tribunálu a příběhu Batman vs Robin.

Že jsem si to nedokázal představit já, je asi všem jedno, horší je, že si to patrně nedokázali představit ani tvůrci. A aby tohohle guláše nebylo málo, přihodili tam ještě krapet z příběhů Tonyho S. Daniela a Petera Tomasiho. Výsledek? Gratuluji, právě se vám podařilo zpackat dílo čtyř autorů najednou!

Celý příběh začíná případem Dollmakera. Ano, protože stejně jako je Deathstroke poslední dobou všude, i Dollmaker to už zvládl do Arrowa i do Gothamu, tak proč ho nenacpat ještě do animáku? Batman totiž nemá dostatek jiných, originálních padouchů, kteří by se dali využít. Vlastně počkat.....

Kde se vezme, tu se vezme Pařát (zabiják Sovího tribunálu) a oddělá Dollmakera, což ještě prohloubí nedůvěru mezi Brucem a Damienem. Zbytek filmu Bruce hledá Soví tribunál a řeší, jak vychovat synka, kterému nevěří, a který nevěřím jemu. Zatímco Damien si musí zvolit, jestli půjde stezkou svého otce, nebo se vydá cestou Pařáta.

Co mě opět vytočilo, stejně jako na filmu Son of Batman, je síla Damiena. Minule si vyndal sám Deathstroka, tady porazí Nightwinga, Pařáta, Dollmakera a dokonce i Batmana. Damien má být sice dobrý, ale ani zdaleka ne tolik. Nightwinga a Batmana by v přímém souboji opravdu porazit nedokázal.

Díky tomu, že se z Damiena stalo tohle overpower hovado, Batman ustupuje do pozadí a v příběhu působí spíše jako nevýrazná vedlejší postava. Film se sice snaží hrát na vztah mezi Brucem a Damienem, ale v této rovině prostě selhává. Zatímco v komiksu jste s Damienem cítili, i když vás vytáčel, protože měl prostě jen svůj pohled na věc, tak zde jste nechápali ani jednu z postav, proč se chová, jak se chová.

Kvůli těkání z linky Damiena, který se rozhoduje, jestli opustit otce, na linku Batmana, který hledá Soví tribunál, si ani jednu z nich neužijete. Ani jedna není vygradovaná a logická, a jejich závěrečné spojení působí tak nuceně a škrobeně, až to pěkné není.

Nyní se pusťme do porovnání komiksů a filmu, kde pro mě právě film selhává nejvíc. Zde to bude hodně spoileroidní:

Nightwing vs Robin

Nic takového se v podstatě nestalo. Souboj, na který tato scéna odkazuje se odehrál mezi Timem Drakem, tehdejším Robinem, a Damienem, novým přírůstkem do Batmanovi rodiny. Svědčí o tom konečný Damienův dodatek, že on je krev, Batmanův pravý syn. To přesně řekl Timovi, když ho zákeřně napadl a porazil. Moment, kdy čtenář Damiena nesnáší nejvíc, a který později vyústí v negativní vztah těchto dvou postav. Jenže Tim byl z tohoto filmového univerza evidentně kompletně vystřižen.

Nightwing je jedním z nejlepších bojovníků v DC univerzu, jediný srovnatelný s Batmanem, Damien nemá dost zkušeností, síly, ani rozumu, aby ho dokázal porazit. K tomu ještě Dick má k Damienovi od začátku ochranitelský vztah staršího bratra. Dick je první, kdo s Damienem vychází, a koho Damien považuje za svého přítele.

Za další, když se Damien rozhodl v komiksech porazit všechny bývalé Robiny, aby dokázal svou nadřazenost, byl Dick jediný, kdo mu rozumně domluvil a vysvětlil mu, že nemusí nikomu nic dokazovat, že on je teď jediný Robin.

 

Tento souboj byl tedy nelogický a naprosto kazí případný vztah dvou bratrů, který je v komiksech parádním hnacím motorem v mnoha situacích, a vyúsťuje ve spoustu silných a dojemných momentů.

Duel mezi Dickem a Damienem se sice udál, ale jen proto, že přes čip v Damienově páteři ho ovládal Deathstroke, který chtěl zabít Dicka (ten byl v té době Batmanem). Což bylo právě finále příběhu Batman vs Robin od Granta Morrisona.

Dollmaker

Geniální sadistický chirurg, který sešívá rád různé části lidí, je zde až nehezky podobný vrahovi malých dětí z komiksu Batman: Země jedna - Birthday Boyovi. Opravdu tomuhle přerostlému hovadu v dětských hadrech nevěřím, že jako precizní chirurgicky mění děti v jeho loutky.

Pařát (Talon) Sovího tribunálu

Zabijáci bez vůle, smrtící, poslušní. Kdepak, tady se hlavní Pařát rozhodne adoptovat Damiena, protože mají stejný smysl pro spravedlnost, a svrhnout Soví tribunál. WHAT THE FUCK?! Soví tribunál využívá Pařáty k prosazení svých cílu, což je většinou odstranění někoho, kdo se jim nezdá, a kdo chce z Gothamu udělat trochu lepší místo. Není to žádná parta samaritánů, co využívá své zabijáky, aby zabíjeli padouchy. Plus fakt, že si Pařát ve finále podá Batmana je jen dalším ukazatelem, jakou bábovku z Temného rytíře poslední animáky dělají.

Nobody a Damien

Ambice udělat z Damiena zabijáka ve jménu spravedlnosti měla úplně jiná postava v příběhu od Tomasiho - Born to Kill. Byl to Brucův starý známí, který se mu chtěl pomstít, a obrátit jeho syna proti němu. A zde to právě začíná být zajímavé (myslím v komiksu). Damien chtěl dokázat Brucovi, že mu může věřit, na oko se tedy přidává k této postavě, která si říká Nobody, aby ho pomohl Batmanovi dopadnout. To ale Nobody prokoukne a hrozí, že Damiena zabije, což vyústí v nasraného Batmana, který nikomu nedovolí, aby ublížil jeho synovi. Opět velmi silný moment v komiksu, kdy Bruce a Damien konečně dojdou vzájemné důvěry.

Vůdce Sovího tribunálu

Žena, do které se Bruce zakouká, a která je zároveň členem tajné zločinecké organizace, která ho má za cíl zničit, byla Jesebel Jet. Znát ji můžete z komiksů Granta Morrisona: Batman & syn, Batman: Černá rukavice, Batman RIP.

Batmanovi vize v labyrintu Sovího tribunálu

Jelikož se napil vody s drogami, měl Bruce opravdu halucinace, ale žádná se netýkala Damiena. Tuto vizi měl Bruce úplně v jiném příběhu, kde viděl Damiena jako drsného Batmana, který si násilně klestí cestu v Gothamu. Tady se nebudu moc zaplétat, protože je to trochu složitější, zkrátka z toho pramenila veškerá nedůvěra Bruce v dobrotu jeho syna, která Damiena dost zlomila.

Já prostě nechápu, proč se neřídí podle jedné, dvou předloh a neudělají je pořádně. Případně, pokud chtějí být tvůrčí, ať si vymyslí vlastní příběh, ale toto pletení pátého přes deváté opravdu ničemu neprospěje.

Verdikt

Já nevím, to opravdu máme tohle zapotřebí? Zpackat takhle několik vynikajících nápadů, které na papíře působí silně a chytře, a ve filmu ani za doprovodu hudby při nich nehnete brvou. To je prostě totální fušeřina a nedostatek originality. Nemůžu uvěřit, že za tímhle stál stejný člověk, co dělal Young Justice a Batman: Návrat Temného rytíře. Mně prostě nestačí bezhlavá akce, známé postavy, a moře soubojů, když příběh stojí za nic. Proto tentokrát půjdu hodnocením hodně nízko.

O autorovi

Morzael
Morzael

Na ComixZone hrdě zastávám funkci šéfredaktora. Na komiksy nemám vyloženě vyhraněný vkus, mám rád každé kvalitní dílo. Nejraději mám ovšem asi temnější horrorové a fantasy příběhy, rád si ale přečtu i dobrý noir. Své místo v mém srdci mají také superhrdinské komiksy, které rád čtu kvůli jejich poselství, o kterém pak s oblibou spekuluji a snažím se tyto myšlenky následně sumarizovat v mých zamyšleních.

Poslední příspěvky v diskuzi

spiderbat Offline
spiderbat 14/04/2015 (14. dubna 2015)
Odpověd na #6113 příspěvek od Morzael
Dick :-)
Aha, ty to tam vlastně zmiňuješ, promiň. Poprvé jsem si toho nevšiml. Hned mi přišlo, nějaké divné, že v adaptaci předlohy, která (předpokládám) navazuje, na Znovuzrozeného Batmana, vystupuje Bruce, který by měl být (opět předpokládám) v té době, považován za...
Morzael Offline
Morzael 14/04/2015 (14. dubna 2015)
Odpověd na #6112 příspěvek od spiderbat
Asi budu, zase vypadat, jako idiot, ale v předloze, je Batmanen kdo? Bruce, nebo Dick?
Dick :-)
spiderbat Offline
spiderbat 14/04/2015 (14. dubna 2015)
Asi budu, zase vypadat, jako idiot, ale v předloze, je Batmanen kdo? Bruce, nebo Dick?
Elhonzo Offline
Elhonzo 14/04/2015 (14. dubna 2015)
Odpověd na #6110 příspěvek od Morzael
Bohužel, za tohle se Oliva bude smažit v pekle :D
Ještě že další animák dělá Bruce Timm a vše zatím vypadá suprově .
Morzael Offline
Morzael 14/04/2015 (14. dubna 2015)
Odpověd na #6109 příspěvek od Elhonzo
No tvá recenze je důkazem že můžou.V komiksech bylo hodně věcí boží a jak to dopadlo ve filmu :-D . 
Bohužel, za tohle se Oliva bude smažit v pekle :D
Minotaur.cz