Ultimátní komiksový komplet #06: Tajné války superhrdinů Marvelu část 2

31. března 2015 jardoom Diskuze (3)
Ultimátní komiksový komplet #06: Tajné války superhrdinů Marvelu část 2

Nedávno se na našem webu recenzovala první část UKK vydání Tajných válek superhrdinů Marvelu. Dnes na tuto recenzi navážeme a společně se svým kolegou S4TWem koukneme na část druhou.

Knihy Dobrovský

S4TW


Můj názor na toto dílo se dá dost dobře odvodit i pomocí hodnocení první části, ale abych to nějak více rozvedl, tak se pokusím toto hodnocení oddělit od prvního dílu.

Je pravdou, že první část se mi četla o něco jednodušeji. Nevím, čím to je přesně způsobeno, ale tohle mi přišlo takové vláčné, zbytečně se natahující a to i přes to, že se tu neustále něco děje a příběh se posouvá, ale posouvá se pomalu a opět ten text. Tuny, tuny zbytečného textu, který vás může místy dost nudit a kazí dojem z kresby. Akcí je zde sice spousta, jsou napínavé a zábavné, ale postrádám tu nějakou větší závratnost, nějaký ten wow efekt (či po česku, sedni na prdel). Když totiž po chvíli zjistíte a uvědomíte si, že každá postava bude opětovně vzkříšena a větší věcí se vrátí zpátky do normálu, tak už vás ty události tak nezasahují, protože jednoduše tušíte, že vše dopadne tak, jak má.

Výsledky tohoto crossoveru prostě nejsou tak zásadní a jediné, co se stane je, že Spidey má nový kostým, Thing má o čem přemýšlet a FF má nového člena. A to je na něco takto zásadního, jako byly Tajné války, dost málo. Po předchozí Občanské válce tohle prostě působí strašně nevýznamně a to srovnání se bohužel nabízí a Tajné války z toho nevychází moc dobře. Jednoduše, finální rozuzlení vás neposadí na zadek ani zdaleka tak, jako to u OV.

Pozitivum vidím v kresbě, která lahodí mému oku, neboť jsem ouchyl na starší díla a tohle je jedno z těch povedenějších. Ale také jsem už viděl lepší, i přes to je kresba příjemná a akční scény se vesměs povedly.

Scénář docela frčí, vše má svůj spád, akci, ale trochu menší myšlenkovou hloubku. Co je ovšem velká slabina scénáře, tak to jsou dialogy, ty jsou povětšinou o ničem a většinu z toho tvoří nějaké zbytečné okecávačky a popisy toho, co vlastně vidíte na obrázku. Ve finále se jedná o slušnou akci z dob minulých, ovšem na dnešní dobu nic moc převratného (tehdy asi něco zásadního), každopádně ke konci jsem to už chtěl mít za sebou, takže oproti první části, kde jsem byl ještě v mírné zvídavosti a nadšení, mě to ve druhé části zcela opustilo. Škoda.

 

4/10

jardoom


Na začátek bych rád řekl, že je těžké hodnotit komiks, který je rozdělený na dvě části, protože první část zachytí jen to, co ji editor, který příběh rozdělil, dovolí zachytit. V podstatě tím chci říct, že ten, kdo Tajné Války (těch 12 sešitů) natřískal do jedné megaknihy, je génius. Ten co to naopak rozdělil do dvou knih je magor. První knihu jsem nehodnotil nijak zvlášť dobře, ale když na to koukám z odstupem po přečtení pokračování, tak toho lituju. Druhá část totiž není vůbec špatným čtením, které od toho díky první části vůbec nečekáte.

Příběh v tomto svazku totiž začíná nabírat na obrátkách. Vše se rozjíždí a příběh vrcholí, logicky. Dokonce bych řekl, že ačkoli jsem věděl, jak to dopadne, absolutně jsem nečekal, jak to vlastně celé bude vypadat a jak konec první knihy naváže na konec druhé knihy. V tomto případě se sice jedná o typickou superhrdinskou přestřelku, kde je na můj vkus až moc superhrdinů, ale jelikož se jedná o jeden z největších milníků Marvelu, jinak to prostě nešlo, a proto jsem to přežil. Příběhová linie se nijak od té předchozí neliší, konečně ale vše dává smysl a vyvrcholení je bezvadnou záležitostí.

Co opět říct o Zeckově přesbě? Komiksový guru opět předvedl opravdu dobrou práci, bohužel hovado jako já tuto oldies stylovku neocení a neuznává. Já mám rád kresbu jednoduchou, což je sice Zeckův rukopis, bohužel ale zbytek absolutně nepasuje mému oku. Jeden můj kolega jednou napsal, že Mike Zeck je zástupce klasického komiksového stylu, přesného a detailního, já absolutně nechápu, kde na jeho křesbě vidí nějaky detail. Jeho práce je ale opravdu klasikou a už proto si zaslouží uznání, dle mého názoru ale ne uctívání.

6/10

Verdikt

Zde najdete souhrné hodnocení vytvořené průměrem dílčích.

O autorovi

jardoom
jardoom

Našel jsem způsob, jak prožít tisíce životů. Stačí popadnout knihu a číst, příběhů je mnoho, jen je nutné je chtít prožít

Další autoři

S4TW

Poslední příspěvky v diskuzi

spiderbat Offline
spiderbat 01/04/2015 (1. dubna 2015)
Odpověd na #6090 příspěvek od S4TW
přesně v půlce :-), čili 6. dílem... musíš brát i v potaz, že v UKK nejsou ty bonusové sešity jako She-Hulk nebo co to tam je ;-) 
Jsou tam, She-Hulk, jeden minipříběh s Enchantress a dvě alternativní reality...
S4TW Offline
S4TW 01/04/2015 (1. dubna 2015)
přesně v půlce :-), čili 6. dílem... musíš brát i v potaz, že v UKK nejsou ty bonusové sešity jako She-Hulk nebo co to tam je ;-) 
spiderbat Offline
spiderbat 01/04/2015 (1. dubna 2015)
Mohu se zeptat, v jakém momentě, to v UKK rozdělili? Mám původní vydání, ale i tak by mně to, docela zajímalo. Předem díky.
Minotaur.cz