Usagi Yojimbo 23: Most slz

27. března 2015 Damien Diskuze (0)
Usagi Yojimbo 23: Most slz

Je mi velkým potěšením, že se můžu zhostit recenze na třiadvacátou příběhovou knihu o samurajském Roninovi. Důvodů mám několik, tak pojďme na to.

Knihy Dobrovský

Příběh

Jako obvykle je kniha složená z několika příběhů, které na sebe více či méně navazují. Prvně se dostaneme do vazalského města lorda Noriyukiho, kde Usagi krátce přebývá u bohatého obchodníka. A nebyl by to náš milý albín, kdyby se v jeho okolí neodehrála nějaká aspoň menší úkladná vražda. V příběhu Shizuriky se králík vůbec neobjevuje, ale je to úvod do dalšího děje a navíc se v něm dovídáme, že i cech žebráků má svou trpělivost. Zbytek knihy pak opět sleduje Usagiho osudy na jeho cestách, stejně jako osudy postav, které se k němu přidávají nebo mu jinak zkříží cestu.

Komiks

Svazek je tentokrát o něco širší než obvykle, ale důvod, proč je tomu tak, si nechám na konec recenze. Co se týče Usagiho, ten dělá opět to, co mu jde nejlépe. Tedy prochází příběhem a nechává na sebe působit okolí, případně se pro interakci s vedlejšími postavami rozhodne sám. Právě množství postav, které se opětovně vyskytují, bojují, žijí a umírají vedle sekáčského králíka, dokáže udělat z komiksu rozmáchlý epos.

Nevím, jestli jsem to předtím jen nevnímal, ale právě v této knize jsem si uvědomil, jak doširoka popisuje někdejší feudální Japonsko, mentalitu, společnost i dobu. Nechci sérii zas tolik adorovat, prakticky nikdy nezapomenu zmínit, jak Sakai umě zachází s folklórem a dějinami, ale je tomu skutečně tak. Jsou to i nové obrázky architektury, interiérů, stejně jako chování postav. Čímž se dostávám k tomu, co je na tomto svazku, řekněme unikátní.

Stan stylizuje příběh do Japonska, ale všude jsou roztomilá zvířátka. Pokud jde o souboje, obejde se prakticky bez krve. Akorát postavy nakreslí v pozici výpadu, zády k sobě a za chvíli už jeden z nich leží na zemi, nebo když někdo někoho sekne, druhý se drží za krk a je jasné, že je mrtvý. V Mostu slz je část, kdy je Usagi otrávený ninji a v horečkách se mu zdá sen, kdy je posednutý ďáblem a vraždí osazenstvo hradu. Musím říct, že to se Sakai vyhodil z kopýtka, protože tam lítají hlavy, probodává se úplně normálně, krve je všude dost a Usagi vypadá jako zrůda.

Stejně tak nejsme zvyklí na to, aby se v Usagim fackovali ženy. Nemyslím válečnice jako je třeba Tomoe, ale normální obyčejné ženy většinou nedostanou kolenem do hlavy. V této knize ano. Stejně tak se často nestávalo, aby šlechtic vyzkoušel nový meč na náhodném žebrajícím chlapci na ulici. Jsou to ony drsnější reálie, které byly dozajista bolestnou skutečností své doby, a pro čtenáře spíš dětsky umírněné série je to celkem šok. Ačkoli přiznávám, že vítaný.

Kresba pro tentokrát je výjimečná jednak svým vyobrazením Usagiho (což je asi dohromady šest listů) a také tím, že se značný zlomek děje odehrává v dešti, což je taky fajn. Není to samozřejmě Millarův výjev s Marvem pochodujícím v ceďáku, ale má to své Sakaiské kouzlo. A teď k tomu tajemství, proč je Most slz tak silná kniha.

Mnozí to asi nevíte, ale v době, kdy tato kniha vycházela v originále, tak slavil Usagi 100 čísel (u Dark Horse). Proto je na konci knihy „příběh“ situovaný do společenské večeře s přednáškami, kde se na pódiu vystřídá řada autorů a důležitých lidí (mimo jiných i Jeff Smith nebo Guy Davis) a každý chce něco říct. Navíc každý ten příspěvek kreslil někdo jiný. Některé jsou vtipné více, některé méně, ale je to celkem příjemné počtení, k tomu stému dílu.

Usagi se ještě více historizuje, je stále atraktivní a zábavný.
Snad jen, že bez znalosti několika předchozích dílů se neobejdete.

Verdikt

V Mostu slz máte všechno. Od civilního vyprávění, přes romantiku až po soubojové běsnění a příznačné tajemno. Z části ze zvyku, z části kvůli nadšení z nového dílu, z části jako dárek k narozeninám opět hodnotím vysokým číslem. Za bonus na konci knihy dávám palec nahoru a za cenu jednoho a půl Hajzla je to velmi slušný poměr ke kvalitě a zábavě.

Crew
Za spolupráci děkujeme nakladatelství Crew, které bylo založeno roku 1997, což z něj dělá nejstarší komiksové nakladatelství v ČR. CREW vydává více než sto komiksových knih ročně, a je tak největším nakladatelstvím specializovaným na komiksy v České republice. Misí nakladatelství je vydávat světové komiksy česky. Kromě mangy, nebo titulů od DC Comics, Marvel, Image či Dark Horse, se nakladatelství zaměřuje i na evropský komiks, a to prostřednictví edice Mistrovská díla evropského komiksu.

O autorovi

Damien
Damien

Autor o sobě ještě nestačil nic napsat.

Minotaur.cz