Živí mrtví 12: Život mezi nimi

27. března 2015 S4TW Diskuze (0)

Je možné, že přece jen zbývá naděje?

Živí mrtví 12: Život mezi nimi

Po trochu delší pauze se vracíme k recenzování této věhlasné apokalyptické série. Asi není třeba nějak sáhodlouze tuto sérii představovat, neboť u nás již nějaký ten pátek vychází a navíc nejspíš téměř každý fanoušek komiksů, či seriálů, zná i seriálové zpracování. Jelikož jsme v mírném skluzu, tak se dnes podíváme na předposlední, dvanáctý díl, který nese název Život mezi nimi a nutno podotknout, že je to název více než výstižný. Ještě bych chtěl dodat, že sérii jsem začal číst až s tímto dílem, tudíž vám můžu přinést pohled nezasvěceného čtenáře, který se pro sérii rozhodne později a třeba (ať už z jakéhokoliv důvodu – například má toho tak moc ke čtení, že neví, co dřív) nechce začínat úplně od začátku.

Knihy Dobrovský

Abych začal pěkně z gruntu, tak se nejdříve podívám na obálku, neboť je to to první, s čím má čtenář možnost se seznámit a občas to je důležitý faktor, který při koupi zvažujeme. Obálka je dle mého soudu velmi zdařilá a ukazuje nám přesně to, čím se tato série vyznačuje. Zombíky a strach lidí o přežití, tudíž hned víme, co od toho díla čekat. Ovšem chtěl bych i podotknout, že jak je název výstižný, tak obálka úplně nevystihuje, co se odehrává v tomto konkrétním čísle. Ještě jedna věc, když vidím tu barevnou kresbu, tak si říkám, že je možná i škoda, že není celé dílo v barvách, ale to už je asi teď zbytečné řešit.

Tentokrát se Rick a jeho parta opět posouvají dál ve své cestě za přežitím. Nejprve zjistí, že byli jedním členem taháni za nos a z toho důvodu jsou nuceni najít si nový cíl. Ten je jim záhy podstrčen, neboť se z čista jasna objeví Aaron, který tvrdí, že žije v komunitě, která je bezpečná a má vše potřebné k přežití a ještě něco navíc. Rick je ovšem velice skeptický, není se ani čemu divit po jeho předchozích zkušenostech, a tak dost váhá, zdali Aarona rovnou neodprásknout. Ovšem skupina je již tak zoufalá, že takto lákavá nabídka se prostě nedá odmítnout. Tudíž se přesouváme, s drobnou zastávkou v hlavním městě USA, do Alexandrie a sledujeme, jak se naši hrdinové zabydlují a postupně zjišťují, že život v této komunitě je celkem fajn. Možná až moc fajn, tudíž většina z nich si svůj skepticismus ponechává. Tím vlastně i dílo končí a nám to slibuje, že další číslo nebude jen nějaká pohodička, leháro a kamarádíčkování.

Celá kniha je spíše v poklidnějším rázu, opět se tu budují nové vztahy, střetávají se tu dva různé přístupy k životu v tomto světě plném zombíků a zjišťuje spousta různých okolností. Kirkman nám tu hezky podsouvá další utopickou vizi a každý, kdo viděl seriál či pravidelně čte tuto sérii tuší, že nic není tak růžové, jak se zdá. Tudíž se dá předpokládat, že se to všechno dřív nebo později sesype a nastane nějaká mela, ale to, jak nás autor drží v napětí a v nevědomosti toho, že nevíme, odkud ta pohroma přijde, je vážně skvělé a dalo by se to označit za podobně děsivé jako horda mrtváků. Kniha se zaměřuje spíš na psychologický rozpor postav (a to sakra povedeně) než na velkolepé akce a vybíjení chodců. Ale nebojte se, i nějaké té akce se dočkáte, takže nebudete ochuzeni ani o to.

Ke kresbě se snad již není potřeba vyjadřovat, vše již bylo zmíněno v předchozích recenzích. Mně osobně se líbí, ale tak nějak se mi hůře skousává absence barev, ale je zase pravda, že u tohoto typu díla dodává černo-bílá jistý nádech atmosféry.

napětí, nové postavy a prostředí, příslib velkých zvratů
méně akce, trochu opakující se scénář

Verdikt

I když se nám nedostává tolik akce, jako v jiných dílech, tak kvalita díla je neoddiskutovatelná. Autor si s námi tentokrát hraje spíše po psychické stránce, neboť nám nabízí poklidné prostředí a snaží se nás uchlácholit, aby si připravil půdu pro budoucí zvrat. Otázka zní, nebylo tu už něco podobného? Dost mě navíc překvapilo, že se seriál drží pevně komiksové předlohy, takže čtenář, který nečetl předchozí díla, ale viděl seriál, se nebude moc ztrácet. Pokud máte rádi drama, napětí, skvěle napsané postavy a ongoing sérii s nedohledným koncem, tak do toho směle jděte.

Crew
Za spolupráci děkujeme nakladatelství Crew, které bylo založeno roku 1997, což z něj dělá nejstarší komiksové nakladatelství v ČR. CREW vydává více než sto komiksových knih ročně, a je tak největším nakladatelstvím specializovaným na komiksy v České republice. Misí nakladatelství je vydávat světové komiksy česky. Kromě mangy, nebo titulů od DC Comics, Marvel, Image či Dark Horse, se nakladatelství zaměřuje i na evropský komiks, a to prostřednictví edice Mistrovská díla evropského komiksu.

O autorovi

S4TW
S4TW

Komiksy jsem začal číst s příchodem UKK na český trh, čili začátek roku 2013. Moje první články pro comixzone.cz byly zveřejněny téhož roku v listopadu. Jsem především fanoušek pláštěnek, hlavně těch marvelovských. Ale nebráním se ani jiným komiksům a dá se říct, že žánrově se snažím obsáhnout vše. Něco málo napoví má TOP10 (k 05/2017): 10. Fantomas se zlobí, 9. Fantastic Four - Příchod Galaktuse, 8. Starej dobrej Logan, 7. Živí mrtví, 6. Elektra: Atentát, 5. Hulkova planeta, 4. Skalpy, 3. Daredevil: Zmrtvýchvstání, 2. Zázraky, 1. Sin City.

Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat

Najdete nás na Facebooku