Batman 03: Smrt rodiny

23. března 2015 Morzael Diskuze (88)

Netopýří fraška z Gotham City

Batman 03: Smrt rodiny

Pokračujeme v dohánění našich restů a další na řadě je oblíbený, již třetí, Batman z rukou Scotta Snyder a Grega Capulla, tentokrát nesoucí podnázem Smrt rodiny. První dva díly sklízely ovace ze strany fanoušků u nás i v zahraničí, jak si ale vedl svazek třetí?

Knihy Dobrovský

Žánr:

Detektivní, thriller, superhrdinský

Příběh:

V Gotham City je něco špatně. Zlá znamení prorokují zlé události, a každý se ptá, co horšího se v nejnebezpečnějším městě USA ještě může stát. Jako odpověď se vrací starý známý. Joker je opět ve městě a má pro Batmana připravený zbrusu nový vtip. Jen počkejte, až ho také uslyšíte...

O komiksu:

Hned ze začátku vám musím přiznat, že jsem se ještě neocitl před pro mě složitější recenzí. Normálně nemám problém strhat komiks, o kterém jsem přesvědčen, že si to zaslouží, nicméně zde je situace trochu složitější. Batman: Smrt rodiny slaví celosvětově mezi čtenáři velké úspěchy, a lidí s mým názorem je pouze menšina, proto budu muset přistoupit na kompromis.

Napřed tedy uvážím věci, které, si myslím, tolik čtenářů oslovily, a díky nimž je příběh tak oblíbený. Následovat bude metarecezne, kde vám sdělím svůj osobní názor. Pojďme tedy na to.

Třetí svazek Snyderova runu série Batman se nese na podobné vlně, jako první dva díly - temné, atmosferické a zákeřné. Scott Snyder se momentálně těší velké popularity mezi čtenáři a ani já mu nemohu upřít jeho scénáristický um. Jeho záporáci jsou prohnaní, příběh je skvěle a poctivě postavený tak, jak by jen kvalitní příběh postaven být měl.

Je tam tedy napětí, gradace i k němu směřující finále, ba dokonce se tu Snyder pokusil o jakousi vyšší myšlenku. Bohužel finále je největší slabinou svazku, protože po vší té zběsilé a křiklavé jízdě prostě jen zaparkujete u obchoďáku a dostane se vám rozloučení ve stylu: "Děkujeme, nashledanou." Vcelku je to ale chytlavý příběh, který se stává poctou onomu odvěkému souboji Batman vs. Joker, čemuž nasvědčuje i moře odkazů na jejich nejslavnější střety. Víc pozitivního ke scénáři už ale říci nemohu, ani kdyby tu do mě Joker dloubal páčidlem.

S čím souhlasím, a co bych se neodvažoval kritizovat, je brilantní kresba Grega Capulla. Nejen charaktery, ale i detaily, práce s panely - opravdu mistrovská práce, která se vám vryje do paměti na další léta. Obzvláště pak třeba imitace McKeanova Akrhamu v jednom panelu mě velmi zaujala. S ostatními autory kreslící mezipříběhy za každou kapitolou jsem také neměl problém. Capullo to sice není, ale její temně rozostřený styl byl působivý a svazku ostudu nedělal. Navíc myslím, že tím vzniklá separace Batmanova příběhu a toho Jokerova naopak svazku prospěla a na kvalitě mu přidává.

Pokud bych měl končit zde, dal bych komiksu asi 7/10, a odkýval bych, že svazek je další kvalitní Snyderova a Capullova práce. To bych byl ale pěkný pokrytec, následuje tedy moje metarecenze.

Metarecenze:

Zde už pokračuje naprosto otevřená recenze, ale musím vás varovat před spoilery. Budu totiž odkazovat na konkrétní události svazku, neboť ďábel tkví v detailu, jak by řekl klasik. A to je právě největší mínus svazku. Tupost, nepromyšlenost, celý příběh je pouze blýskavé pozlátko, které se vám rozpadne, když si ho budete chtít vzít do ruky a trochu prohlédnout.

Začneme od našeho milého netopýra. Můj největší problém se Snyderem je, že NEUMÍ psát Batmana. On tu postavu prostě nepochopil, nepodchytil její esenci, ale udělal z něj totálního hlupáka. Takže zaprvé, Batman věděl, že je rok Joker pryč a on "doufal", že by se snad nemusel vracet? Místo toho, aby se připravoval i se svojí rodinou na jeho návrat, a na rychlou účinnou akci, tak doufal, že se nevrátí. (Než mi začnete oponovat, že pátral po jeho identitě, tak se zamyslete, k čemu mu to ve výsledku bylo...). Doufání není, resp. nebylo, v Batmanově slovníku. On byl ten, kdo se připravoval na všechno a "doufat", že by se nevrátil jeho nemesis, je více než směšné a neuvážené.

Po nulové Batmanově přípravě se tedy Joker vrací, a Batman jako totální zelenáč mu naletí na každou past, kterou mu klaun nalíčil. Od velkého houpacího kladiva, přes lana se zubama až po zas***ou kytku s kyselinou? Nebo jeho parádní příchod do Arkhamu, kde to vzal rovnou hlavními dveřmi, ať je sranda. Opět pasivně defenzivní hra, při které Baťa spoléhá spíše na své svaly a pomůcky, než na svou hlavu a nějaké plánování dopředu.

Další věcí je jeho brilantní řízení týmu. Batman kdysi stál v čele Justice League, kde i hrdinové, kteří s ním měli mírně řečeno problém stejně poslouchali každý jeho rozkaz, protože věděli, že jim často zachrání život. V tomto komiksu by Batman patrně nezvládl ani uhlídat partu třeťáků při výletu do ZOO. Jeho přístup, selhání ve vedení a absolutní neschopnost komunikace a týmové kooperace nahnaly nakonec všechny jeho kolegy z batfamily do Jokerovi náruče jednoho po druhém.

Teď k Jokerovi a jeho grande finale. Jo, tak to je největší vtip celého komiksu (aha, už to dává smysl). Po všech svých přípravách, úvahách a vraždách Joker konečně shromáždí všechny členy batfamily, včetně Batmana, a má je bezmocné v šachu, aby.... no, aby to celý zazdil tím, že zapomene Baťovi vzít jeho utility belt? Děláte si prdel? Mimo to vlastně nikomu nezpůsobí ani škrábnutí. Při čemž po několika stech lidech, které odrovnal svým plynem, na členy batfamily, včetně Alfreda, použije nějakou patrně light/virgin směs, ze které se všichni po pěti minutách vychechtaj a odejdou domů. Bájo. Ne, já chápu, že Snyder je asi dost omezen DC v tom, co těm postavám může udělat, ale vůbec NIC? K čemu psát potom takový příběh?  

Mimochodem, finální HA prvek použil ve svém runu už Morrison. Možná se Snyder mohl víc inspirovat u někoho, kdo opravdu vystihl duchovní podstatu Batmana a Jokera (Klaun o půlnoci) jako právě Grant, a nepokoušet se o nějakou vyšší myšlenku, kterou ani nedokáže dotáhnout do konce.  

Další detaily, jako Jokerovo vlastnoruční vyvraždění celé policejní stanice, ze které si poté vesele odkráčel domů jakoby nic, dokazující, že policie v Gothamu je nebezpečná asi jako ochranka v místní knihovně, už tu rozmazávat nebudu. Nemá to cenu.  

Takže souhrnně, kresba je parádní, tam není, co řešit. Příběh je ale špatný, špatný, špatný. Absolutní nevystižení Batmanova charakteru, nelogičnosti, nedomyšlenosti, ale především ÚČELOVOST. Měla to být ohromná pocta Jokerovi zvěčněná jeho nejzběsilejším řáděním, a co z toho vzniklo? Vyhypovaný, přeceňovaný škvár, těžící z odkazů na starší, opravdu zásadní střetnutí Batman vs. Joker, oproti nimž je tento svazek to, co je Schumacherův Batman & Robin proti Nolanovu Temnému rytíři. A pro mě konec s New 52 Batmanem, dokud ho bude psát Snyder.

Za mě svazek dostává 3/10. Pokud to zprůměruji s mojí vrchní recenzí, je to 5/10. To mi přijde přijatelné, jelikož 7/10 bych neskousl já a 3/10 zase většina čtenářů.

Určení:

Začátečníci s Batmanem. Pokud už máte něco s Temným rytířem načteno, a potrpíte si na promyšlenost a chytrost, se kterou se hodně autorů této postavy zhostilo, vyhněte se tomuto svazku jako Superman kryptonitu.  

Kresba, atmosféra, Joker
Nedotažené finále, účelovost, nelogičnosti

Verdikt

Snyder se pokusil svět ohromit poctou dvěma legendárním postavám a jejich letitému boji, ale bohužel nepodchytil ani jednu z nich. Atmosférou a kresbou je příběh úžasnou jízdou, která se vám vryje do paměti, ale příběhově se jedná o jednoho z nejslabších a nejzbytečnějších Batmanů, co jsem kdy četl.

Crew
Za spolupráci děkujeme nakladatelství Crew, které bylo založeno roku 1997, což z něj dělá nejstarší komiksové nakladatelství v ČR. CREW vydává více než sto komiksových knih ročně, a je tak největším nakladatelstvím specializovaným na komiksy v České republice. Misí nakladatelství je vydávat světové komiksy česky. Kromě mangy, nebo titulů od DC Comics, Marvel, Image či Dark Horse, se nakladatelství zaměřuje i na evropský komiks, a to prostřednictví edice Mistrovská díla evropského komiksu.

O autorovi

Morzael
Morzael

Na ComixZone hrdě zastávám funkci šéfredaktora. Na komiksy nemám vyloženě vyhraněný vkus, mám rád každé kvalitní dílo. Nejraději mám ovšem asi temnější horrorové a fantasy příběhy, rád si ale přečtu i dobrý noir. Své místo v mém srdci mají také superhrdinské komiksy, které rád čtu kvůli jejich poselství, o kterém pak s oblibou spekuluji a snažím se tyto myšlenky následně sumarizovat v mých zamyšleních.

Poslední příspěvky v diskuzi

Morzael Offline
Morzael 10/05/2015 (10. května 2015)
Dočteno Endgame a na vědomost se dává, že Smrt rodiny je v mých očích stále stejná blbost. 
Cap 12 Offline
Cap 12 10/05/2015 (10. května 2015)
Je sešit 18 nějak důležitý?
spiderbat Offline
spiderbat 10/05/2015 (10. května 2015)
Odpověd na #6197 příspěvek od Elhonzo
Sovy se mi ještě líbily , ale už Smrt Rodiny mě trochu nakrkla . Zero Year jsem dočetl tak možná do půlky tak to soudit nemůžu , ale nic světobornýho to nebylo . Hlavně jsem pořád v šoku kolik lidí totálně zbožňuje Smrt Rodiny a nebojí se to srovnávat s Killing Jokem nebo TDKR :-D .
Mno, mě se Smrt..., celkem líbila, ale srovnávat jí, s Kameňákem, nebo Návratem? To mi přijde, jako srovnávat Matta Groeninga, s Leonardem da Vincim..
Elhonzo Offline
Elhonzo 10/05/2015 (10. května 2015)
Odpověd na #6198 příspěvek od Morzael
Hele to já jsem taky, mám z toho tiky v oku, když někdo začne o Snyderově genialitě a jak to s tím Jokerem umí :-D
Škoda jen že jsme v menšině no :-D .
Morzael Offline
Morzael 10/05/2015 (10. května 2015)
Odpověd na #6197 příspěvek od Elhonzo
Sovy se mi ještě líbily , ale už Smrt Rodiny mě trochu nakrkla . Zero Year jsem dočetl tak možná do půlky tak to soudit nemůžu , ale nic světobornýho to nebylo . Hlavně jsem pořád v šoku kolik lidí totálně zbožňuje Smrt Rodiny a nebojí se to srovnávat s Killing Jokem nebo TDKR :-D .
Hele to já jsem taky, mám z toho tiky v oku, když někdo začne o Snyderově genialitě a jak to s tím Jokerem umí :-D
Minotaur.cz