Lady Alice

23. března 2015 fm.tua Diskuze (0)
Lady Alice

Máte chuť na trochu detektivního pátrání? Tak to jste tu správně. Byl unesen cestovatel a výzkumník Henry Motron Stanley a na vás je zjistit kdo ho unesl, kde k tomu došlo, v kolik hodin a co měl dotyčný či dotyčná u sebe. Na stole jsou rozloženy fotky podezřelých, nákresy ukradených předmětů, mapa Londýna a zápisník s časovými údaji. Je načase se pořádně ponořit do vyšetřování a zjistit kdo tento zločin spáchal. 

Knihy Dobrovský

Lady Alice je jednoduchá, detektivní desková hra od Sherlocka Holmese pro 3 až 5 hráčů. Herní doba se pohybuje kolem půl hodinky, ale může být i výrazně nižší. Hra je primárně určena od věku 8 let.

Komponenty


V krabici najdeme osmistránková pravidla z pevného papíru. Není důvod mít obavu, že hra je dle tloušťky pravidel obtížná, protože obsahují českou i slovenskou verzi, která začíná přesně v polovině. Pod pravidly nalezneme hrací desku, která znázorňuje Sherlockův pracovní stůl, na němž jsou zachyceny čtyři skupiny důkazů. Nepostradatelnou součástí je kroužkový zápisník obsahující indicie, nesmí chybět 32 karet, pomocí níž se každou hru mění okolnosti případu, 5 sad po devíti žetonech pro každého z hráčů s hodnotami 0 až 3, 28 vizitek na zakrývání falešných stop a 5 složek na verdikty s kartičkou.


Zdroj obrázku: Albi

Průběh hry


Nejprve se zamíchají všechny hromádky s indiciemi, roztříděné dle druhu. Poté se z každé hromádky sejme určitý počet karet, který záleží na počtu hráčů. Pokud hrají 4 hráči, sejme se z každé hromádky 1 karta. Karty se zamíchají a každý z hráčů obdrží jednu kartu, tím pádem dojde k tomu, že hráči mají u sebe jednu ze čtyř stop, vedoucích k vyřešení případu.

Hra se hraje v tazích, které mají tři fáze:

1. fáze - Podezření

Začínající hráč si vezme kroužkový zápisník a zvolí nějakou kombinaci podezřelého, místa, času a předmětu, který měl podezřelý u sebe a oznámí tuto skutečnost ostatním hráčům. Do kombinace může, ale nemusí zahrnout indicii, kterou má u sebe.

2. fáze – Verdikt

Jakmile je vysloveno podezření, musí všichni uchopit své složky s verdikty. Pokud důkaz, který má hráč skrytě u sebe, koresponduje s podezřením, musí vybrat obrázek, na kterém se Sherlock usmívá a vsunout ho do složky. Pokud tomu tak není, umístí hráč do složky druhou stranu karty, na které se Sherlock tváří pochybovačně. Poté se všechny složky skrytě umístí doprostřed stolu, začínající hráč je zamíchá a vyloží. Tím hráči zjistí, kolik falešných stop a kolik skutečných důkazů kombinace obsahuje. Pokud kombinace obsahuje pouze falešné stopy, tak se nesprávné důkazy na hracím plánu zakryjí Sherlockovými vizitkami. V dalších kolech se již tyto falešné stopy nemohou použít ve fázi podezření.

3. fáze: Dedukce

Na základě 2. fáze mohou hráči udělat jeden z následujících kroků:

  • umístit jeden žeton na některou indicii,
  • vynechat tah, pokud nevynechají všichni hráči tak může hráč pokračovat v dalším tahu,
  • pokus o obvinění, postupuje se stejně jako ve fázi číslo 2, pokud není hráč úspěšný již nemůže vznášet obvinění.

A takhle hra pokračuje stále dokola, pokud někdo neodhalí správnou kombinaci vždy čtyř skutečných důkazů vedoucích k vyřešení případu a ukončení hry. Vítězem se nestává hráč, který odhalí řešení, ale počítají se body za umístněné žetony na správných indiciích. Hráč, který odhalil řešení, získává bonus v podobě bodů navíc.

Zhodnocení


Lady Alice je případem, který již Sherlock Holmes vyřešil a pojmenoval ho tímto názvem, resp. jménem lodi, která byla součástí expedice uneseného průzkumníka. Od této hry byste čekali, že bude deduktivní záležitosti, ale tak to není. Je tu spíše o to, odhadnout, co hráči mají na ruce a případně odvést pozornost od jiných stop v podobně blafování, které je klíčové.

Začněme tím nejdůležitějším a to pravidly, která jsou přímo napsaná tak, aby je mohl číst dospělí dětem a vžít se do role proslulého detektiva a děti lépe vtáhnout do děje. Hlavní problém vidím v jejich struktuře, která je lehce nepřehledná v některých složitěji psaných pasážích, jistě by šli přeložit lépe. Zbytečné mi přijde ve 3. fázi v posledním kroku, popis „Pokus o obvinění“, který je totožný s fázemi Podezření a Verdiktu, bylo by mnohem lepší odkázat na tyto fáze a doplnit informace, jak se třetí možnost ve fázi Dedukce liší.

Hru můžete hrát ve 3, 4 či v plném počtu, tedy v 5 hráčích. Podle počtu hráčů se různě upravují pravidla, avšak nejlépe je Lady Alice hratelná ve 4 hráčích. Zarazilo mne při hře třech hráčů odstranění jedné kategorie, ale hráči netuší jaké a musí na to přijít. Tento krok hru ztěžuje oproti verzi pěti hráčů, která naopak usnadňuje hádání, protože je ve hře jedna indicie dvakrát.

Kladně hodnotím využití žetonů dedukcí, které mají hodnoty 0 – 3. Díky nim se dá výborně blafovat. Tím, že hráč umístí žeton s hodnotou 0 na falešnou stopu, může nalákat ostatní hráče. Nevýhodou je, že pokud je na toto políčko umístí žeton dedukce další hráč, předchozí žeton se otočí a tím vás spoluhráči mohou prokouknout. Tento krok může ostatním napovědět, jakou kategorii indicií máte zrovna u sebe a tím jim zjednodušit cestu k vítězství.

Hra je určena primárně pro děti, tomu ale neodopovídá herní plán (pracovní stůl Sherlocka Holmese), sice je pěkně graficky vyveden, ale je černobílý a děti nezaujme, barevnost, by rozhodně neuškodila. Dalším bodem, který snižuje hodnocení, jsou anglická jména podezřelých a londýnských lokací. Je pochopitelné, že se Albi snaží zachovat atmosféru hry, ale v českém prostředí jsou pro děti tyto názvy obtížné, i dospělí (ne angličtináři), mají problém ve fázi podezření tyto postavy a lokace pojmenovat. České názvy či alespoň částečné počeštění by se pro rodinou hru rozhodně hodilo a stala by se jistě přístupnější. Na spodní straně herního plánu nalezneme obrázky věcí, které podezřelé osoby mohou mít u sebe. U hry jsme několikrát spekulovali, co jsou vlastně některé předměty vůbec zač (za vše mluví „pravítko“, nebo co to vlastně je). V pravidlech není o těchto věcech ani zmínka a tím ztěžují hráčům hru. Jejich pojmenování by usnadnilo dohady a celkový zážitek ze hry.

Drobnou nevýhodou může být náhoda, kdy v první fázi může hráč určit nevědomky správnou kombinaci předmětů a hra se může hrát znovu. Pří různých kombinacích předmětů je šance malá, ale pokud se stane, že se odhalí 3 z 4 stop jako správné a vy máte tu poslední, není nic jednoduššího než hru ukončit. S tím souvisí délka hry, která je různá, tak dobře můžete hrát půl hodiny nebo jen 10 minut.

Video představení hry ZDE


Lady Alice

Ludovic Gaillard

3 - 5 hráčů; 8+; 30 minut

desková hra

Albi, 2013

699,-

 

pravidla psaná z pohledu Sherlocka Holmese; jednoduché herní mechanismy; možnost blafovat
barevnost hracího plánu; anglická pojmenování; vliv náhody může rychle ukončit hru; různorodá hratelnost ve 3 - 5 hráčích

Verdikt

Lady Alice je pravidlově nenáročnou a jednoduchou deskovkou, která se rozhodně hodí pro rodinné hraní. Hra může být vstupní branou do světa deskových her nehráčů. Díky jednoduchým mechanismům hádání indicií a zajímavě vyřešenému systému blafování se může stát zábavou na několik partií. Hlavní výhodou jsou pravidla napsaná v první osobně a navodí hráčům tu správnou atmosféra. Jelikož se jedná o rodinnou záležitost, neuškodila by menší lokalizace jmen podezřelých, londýnských částí a doplnění názvů předmětů, které mohou mít podezřelí u sebe. Začínáte-li s deskovými hrami a máte rádi blafování, Lady Alice vás určitě nezklame a neurazí, avšak pro zkušenější hráče jsou určeny jiné typy her.

Albi
Za poskytnutí deskové hry k recenzi vděčíme společnosti Albi, která dělá radost lidem již přes 20 let. Firma se nezabývá jenom deskovými hrami, ale i dárkovými předměty a přáními. V oblasti deskovek se Albi zaměřuje zejména na rodinné hry, vědomostní kvízy a hry určené pro děti.

O autorovi

fm.tua
fm.tua

Od malička jsem fanouškem fantasy. Vlastně to nastartovala ona jediná kniha, kniha o brýlatém klučinovi s jizvou na čele, který z ničeho nic zjistil, že je čaroděj, tak byl položen základní kámen. Začalo se na něm stavět, přibývali další knihy a neuvěřitelné příběhy a teď jsou ty základy pevné a nezničitelné, stejné jako dračí šupiny. Knihy jsou mým útočištěm před špatnou náladou, stresem. Poskytují mi jakousi ochranu před reálným světem, je to možnost úniku od běžných strastí života a způsob cestovat po vše možných zákoutích neuvěřitelných světů.

Minotaur.cz