Lucifer 07: Exodus

19. března 2015 Morzael Diskuze (0)
Lucifer 07: Exodus

Tak už máme půlku března, což znamená, že je čas recenzovat komiksy z listopadu. S již tradičním zpožděním vám přinášíme recenzi na další díl pekelné série od Mikea Careyho - Lucifer. Tentokrát nesoucí název Exodus, a každý, kdo kdy slyšel o Bibli a Starém zákoně, asi tuší, o co v ní půjde. Jenže to by nebyl Lucifer, kdyby se věcí nechopil po svém, a nevzal nás na další promyšlenou jízdu originality. 

Knihy Dobrovský

Žánr:

Horor, fantasy

Příběh:

Jsoucno je bez vládce. Bůh odešel a nechal po sobě prázdný trůn, kterého by se rád zmocnil každý od nejmenších duchů po mocné bohy. A ačkoliv Lucifer sám po trůně nebaží, nehodlá ho přenechat jen tak někomu, neboť by to mohlo mít dalekosáhlé následky jak pro něj, tak pro jeho vlastní vesmír. Nastal proto čas, činit těžká rozhodnutí.

O komiksu:

V předchozím svazku série Lucifer, Domy ticha, se daly do pohybu věci, které hýbnou celým vesmírem. I když si Domy ticha příliš na akci nepotrpěly, není tomu tak ani v sedmém dílu série s podnázvem Exodus.

Sledujeme opět dvě linie. V jedné se Lucifer snaží probrat nebeské šiky andělů z jejich apatie a starých záští, aby společně ochránili trůn jejich otce skýtající nekonečnou moc nad vesmírem. Ve druhé linii se Elaine společně s vybranou družinou vydává na Luciferovi rozkazy napříč jeho světem, ze kterého se snaží vyhnat všechny nesmrtelné bytosti.

Každá z nich má své plusy i mínusy. Zatímco Luciferova linie je více politická a akci si užijeme až na samém konci, tak ta druhá je sice více akční, jenže díky jejímu rozsekání na menší kapitoly jednotlivých členů Elaininy družiny není dostatek prostoru pro gradaci děje. Ta přijde až v samotném závěru.

Svazek jako takový moc odpovědí nepřináší a jen odsouvá cliffhanger z předchozího svazku na konec svazku tohoto. Což je pro čtenáře po půl roce čekání trochu zklamání.

Samozřejmě Lucifer si i nadále drží všechno, co na něm máme rádi. Nejspíš hlavním lákadlem tohoto svazku je Světlonošovo neustálé stírání ostatních andělů, kterým okázale dává najevo svou nadřazenost, a Snovačův poetický příběh na pozadí.

Nevím, jestli se jím Carey snažil dokázat, že dokáže uvažovat stejně netradičně a abstraktně jako sám Neil Gaiman, ale musím říci, že mě tedy přesvědčil. Autor se ve svazku jednoznačně soustředil místo příběhu spíše na dialogy a monology, které jsou naprosto parádní.

Kresba Petera Grosseho a Ryana Kellyho se drží stále stejně skvělého standardu, ale od původních temných dílů sklouzává spíše více do pohádkového fantasy. Ne, že bych jim to vyčítal, protože k příběhu to sedí teď víc, jen je zajímavé to porovnání.

Určení:

Fandové série Lucifer a temných fantasy příběhů, hlavně těch od Neila Gaimana.

Dialogy a monology
Minimální posunutí v ději

Verdikt

Série Lucifer si drží stále svůj vysoký standard a punc jedné z nejlepších temných fantasy na trhu. Dialogy a monology svazku ho sice vyzdvihují, ale absence čtenářem kýženého posunutí v ději mu naopak ubírá. Pro fandy série se určitě nejedná o zklamání a rozhodně doporučuji, ale můj nejoblíbenější svazek série to asi není.

Crew
Za spolupráci děkujeme nakladatelství Crew, které bylo založeno roku 1997, což z něj dělá nejstarší komiksové nakladatelství v ČR. CREW vydává více než sto komiksových knih ročně, a je tak největším nakladatelstvím specializovaným na komiksy v České republice. Misí nakladatelství je vydávat světové komiksy česky. Kromě mangy, nebo titulů od DC Comics, Marvel, Image či Dark Horse, se nakladatelství zaměřuje i na evropský komiks, a to prostřednictví edice Mistrovská díla evropského komiksu.

O autorovi

Morzael
Morzael

Na ComixZone hrdě zastávám funkci šéfredaktora. Na komiksy nemám vyloženě vyhraněný vkus, mám rád každé kvalitní dílo. Nejraději mám ovšem asi temnější horrorové a fantasy příběhy, rád si ale přečtu i dobrý noir. Své místo v mém srdci mají také superhrdinské komiksy, které rád čtu kvůli jejich poselství, o kterém pak s oblibou spekuluji a snažím se tyto myšlenky následně sumarizovat v mých zamyšleních.

Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat

Najdete nás na Facebooku