Ultimátní komiksový komplet #03: Thor - Poslední Viking

18. března 2015 jardoom Diskuze (0)
Ultimátní komiksový komplet #03: Thor - Poslední Viking

Středeční večer v podání UKK recenze je opět tady. Dnes se na zoubek koukneme svazku číslo 3, ve kterém nám byl předložen další Thorův příběh. Jak se naší redakci líbil? Kritiku i slova chvály pronesu já a můj kolega S4TW.

Knihy Dobrovský

S4TW


Mám takové rozporuplné pocity. Na jednu stranu se nejednalo o vyloženě špatné dílo, na stranu druhou byl tenhle Thor asi nejslabší, co jsme měli možnost v rámci UKK číst. Což když vezmeme v potaz, že to psala taková legenda, jako Walter Simonson trochu zamrzí.

Příběhy (neboť se celý book skládá hned z několika na sobě závislých příběhů) jsou poutavé, akční a jste pod neustálým přísunem všelijakých informací a poznatků ze světa Boha hromu. Ovšem těch poznatků je možná až moc, na příliš malém prostoru. Respektive kniha toho odhalí méně než na co se čtenář v průběhu zeptá. Což neoznačuji za chybu autora, ale spíš zúženého vydání. Prostě jsem měl na konci pocit, že mi bylo odpovězeno na polovinu otázek, ale druhá polovina je pořád pod rouškou tajemství a jako na potvoru se jednalo o tu zajímavější polovinu.

Kresba bych označil za lepší průměr, já mám starší kresbu prostě rád a u Simonsona je vidět, že je původem kreslíř. Ale úplný zázrak to také není a řekl bych, že kresbě dost pomohl nový kabátek, díky čemuž dílo jaksi prokouklo.

V příběhu potkáme spousty nových a zajímavých postav, ale jak jsem již zmínil, díky malému prostoru se o nich tolik nedozvíme. Vyzdvihnul bych především to, že autor hodně vychází ze severské mytologie, což k Thorovi jednoduše patří, je dost znát, že má autor dost nastudováno. Kamenem úrazu je ovšem příliš mnoho textu a tentokrát se jedná především o ten absolutně zbytečný text, dá se pochopit, že starší díla měla toto ve zvyku, ale nikde mi to nevadilo tolik, jako zde (to, že někdo skáče, snad vidím díky kresbě, ne?). Díky tomu se kniha čte docela špatně, zdlouhavě a někdy vás to doslova nudí. Navíc díky tunám textu trpí kresba, která je třeba z poloviny zakryta písmenky o ničem.

Finálně bych to shrnul jako kvalitní počin s dobrým záměrem, bohužel se spoustou vad na kráse, které čtenáři můžou při čtení dost kazit zážitek.

6/10

 

jardoom


Thor je pro mě v rámci UKK další postavou, která mi na sebe neudělala ucelený obrázek, který bych přiřadil na kladnou či zápornou stranu. Hned na začátku musím říct, že tenhle kousek můj názor trochu rozlouskl. Přikláním se ke kladnějšímu hodnocení. 

Tento komiks není žádná slavná epizoda ze života Thora, a není ani zdaleka tím nejlepším, co jeho příběhy nabízí. V podstatě je to jedno velké klišé, ale v tomhle případě je to přesně to, co od komiksu očekáváte. Příběh je totiž velmi předvídatelný, a v podstatě skoro ničím nepřekvapuje. Nenaleznete zde žádný ohromující moment, ale vlastně nic takového ani nechcete. Každopádně při čtení tohoto komiksu jsem měl pocit, že jinak bych to já sám ani napsat nedokázal. V podstatě je tohle ideální verze jen spíš není tak zajímavá, jako jiné jeho příběhy. Přirovnal bych to asi k fotbalovému utkání Baníku a Sparty. Česká liga si vypjatější zápas představit neumí, ale v evropském měřítku se jedná o bezvíznamné tlachání dvaceti dvou panenek, které se zdaleka nehrabou na tradiční El Clásico Realu Madrid proti Barceloně.

Kresba je zde povedená. Ostatně dle mého názoru Simonson kreslí lépe než píše. V tomhle případu to platí také a Simonsonovou výhodou je, že když příběh napsal on, ví přesně, jaká kresba k tomuhle dílu bude pasovat na míru. Dle mého názoru je tohle parádně odvedená kreslířská práce.

7/10


 

Verdikt

Zde najdete souhrné hodnocení vytvořené průměrem dílčích.

O autorovi

jardoom
jardoom

Našel jsem způsob, jak prožít tisíce životů. Stačí popadnout knihu a číst, příběhů je mnoho, jen je nutné je chtít prožít

Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Najdete nás na Facebooku