Zámek a klíč 3: Koruna stínů

18. března 2015 Morzael Diskuze (0)
Zámek a klíč 3: Koruna stínů

Comics Centrum letos udělalo vážný krok ve své strategii vydávání komiksů a rozhodlo se, že to, co vydají, bude záležet pouze na čtenářích. Prvním pokusným králíkem v této strategii byl kýžený třetí díl Zámku a klíče. Ačkoliv se jedná o komiks se silnou fanouškovskou základnou, nutnost objednávky 500 kousků nechalo některé nevěřící Tomáše (i Lukáše) stále na pochybách. Naštěstí vše klaplo, jak mělo, a my se konečně dočkali. Je mi proto ctí vás přizvat k další naší recenzi na mou oblíbenou sérii s podnázvem Koruna stínů...  

Knihy Dobrovský

Žánr:

Horor, drama

Příběh:

Rodina Zámkových se stále snaží vyrovnat se všemi hrůzami, které se kolem nich dějí. Každý to ale dělá po svém. Kinsey si z hlavy vyndala svůj strach a smutek a neuváženě se vrhá do každé situace, Bóďa pokračuje v hledání dalších magických klíčů, Tyler se snaží udržet rodinu pohromadě a získat srdce školní femme fatale, a jejich matka utápí žal v litrech alkoholu. Jenže hrůzy zdaleka neskončily, protože Kulišák je odhodlán najít černý klíč stůj co stůj. Tentokrát si na pomoc přivolá to, čeho se bojí v noci každý.

O komiksu:

Třetí díl skvělé série Joeho Hilla a Gabriela Rodrigueze, Zámek a klíč, stahuje nad rodinou Zámkových hutné stíny. A to jak metaforicky, tak i doslovně. 

Rodina si právě prožívá asi největší krizi soudržnosti, která diváka vtáhne do děje ještě více. Uvědomíte si totiž, že tohle nejsou žádné umělé postavy, na které někdo může házet jedno svinstvo za druhým a oni se s ním nějak vyrovnají. Ale že působí jako skutečné lidské bytosti, které už si toho prostě prožily moc, a neví, jak to zvládat. Práce s charaktery je něco, co Joe Hill zvládá opravdu perfektně, hlavně díky jeho umění dialogů, a rodinné drama mu jde vykreslit dokonale. 

Další věcí, kterou má v malíku, jsou záporáci. Kulišák (ne, ten překlad vám nikdy neodpustím) je jedním z nejprohnanějších padouchů, kterého jsem v komiksech viděl. Je to tiché plíživé zlo, které navíc moc dobře zná pravidla hry. Ví, co dělá, a v podstatě nedělá chyby. Pouze soudržnost sourozenců je něco, s čím ve svých plánech nepočítal. 

Jelikož já osobně už mám sérii dočtenou do konce, nyní si jí pouze užívám v českém překladu, kochám se a všímám si detailů. Po jednom mém rozhovoru s Padawanem mi ale došlo, co musí čtenáře štvát na tomtu svazku nejvíc - otázky. Moře otázek z prvního a druhého dílu, k nimž se tu přidá ještě pár otázek nových, a zodpoví se  jich jen minimum. Proto je od svazku raději příliš neočekávejte, ušetříte si zklamání.

Tajemnost, na kterou série hraje především, je něco parádního, ale může být otravná, pokud na další svazky čekáte moc dlouho. Což u nás byl celkem problém, ale zdá se, že zavedený nový systém Comics Centra vydávání komiksů funguje. Takže bychom se mohly zbylých svazků (je jich celkem šest) dočkat už během následujícího roku a půl, pokud vše půjde dobře. 

Abych se ale vrátil k těm otázkám, tak nejvíc odpovědí se čtenář dočká právě až ve svazku číslo pět a šest, takže si budete muset nervy ještě na nějakou chvíli obrnit a nechat se obejmout tajemnem světa Zámků a klíčů. Občas je přeci i k užitku, nevědět.

Tíživá atmosféra komiksu si vás drží od začátku do konce a ještě se stupňuje. Asi se tu nebudete klepat, jako při sledování hororu, ale některé scény jsou silně znepokojivé. Viz třeba oživování stínů po celém domě, což beru za sebe jako mistrovskou část tohoto svazku. Kresba Rodrigueze dokonale podtrhuje strach a myšlenku, kterou se Hill snažil do panelu propašovat, radost sledovat. 

Do příběhu zavítají i dvě nové postavy klučičích podivínů, které vám nejspíš, stejně jako mně, přirostou k srdci. Navíc příběhu přidávají i tu odlehčenější, vtipnou složku, která byla třeba. 

No, co vám budu povídat, Zámek a klíč: Koruna stínů je další skvělý díl série, který si nemůžete nechat ujít! Od postav, přes napětí až po akci, je to jedna z nejlepších komiksových sérií v žánru vůbec, takže pokud vám temné fantasy nebo horory něco říkají, neváhejte ani minutu.

Určení:

Fandové série Zámek a klíč, milovníci hororů a temných fantasy.

Atmosféra, dialogy, nové postavy, kresba
Překlad jména Kulišák (říkal jsem, že vám to neodpustím :-))

Verdikt

Třetí díl je klimaxem napětí a tíživé atmosféry dosud vydaných svazků. Dále rozvádí rodinné drama na osobní úrovni, a stupňuje útoky zákeřného záporáka. Přidání nových postav a prvků mytologie je pak už příjemným bonusem, který činí sérii stále svěží a zábavnou. Bohužel na odpovědi na mnohé otázky si ale budete muset počkat do dalších svazků. Každopádně pro člověka, který má sérii rád, je to must have kousek, neboť se jedná o řemeslně mistrovskou práci.

Comics centrum
Za spolupráci děkujeme nakladatelství Comics Centrum, které vzniklo v roce 2003 a zaměřuje se především na tisk komiksů pro dospělé. Do svého tisku si vybírá ty nejzajímavější a nejúspěšnější světové komiksy. Mimo to vydalo v roce 2007 v České republice první knihu o dějinách světového komiksu. Je naším úplně prvním partnerem a my mu velmi děkujeme za spolupráci.

O autorovi

Morzael
Morzael

Na ComixZone hrdě zastávám funkci šéfredaktora. Na komiksy nemám vyloženě vyhraněný vkus, mám rád každé kvalitní dílo. Nejraději mám ovšem asi temnější horrorové a fantasy příběhy, rád si ale přečtu i dobrý noir. Své místo v mém srdci mají také superhrdinské komiksy, které rád čtu kvůli jejich poselství, o kterém pak s oblibou spekuluji a snažím se tyto myšlenky následně sumarizovat v mých zamyšleních.

Minotaur.cz