Ultimátní komiksový komplet #48: Captain America - Vyvolení

11. března 2015 jardoom Diskuze (4)
Ultimátní komiksový komplet #48: Captain America - Vyvolení

Já a S4TW pokračujeme v recenzování starších kousků UKK, a jelikož je středa, tak vám tuto recenzi přinášíme. Dnes přišla řada na Vyvolené Stevea Rodgerse. Jak moc je ale tento kousek doopravdy vyvolený?

Knihy Dobrovský

S4TW


Myslím si, že napsat příběh o postavě, která ovšem nehraje úplně tu nejhlavnější roli toho příběhu, je vždy tak trochu sázka do loterie. Captain America Vyvolení je toho příkladem. Ano, Cap tu zastává poměrně významnou roli, ovšem hlavní roli tu hraje jistý neznámý desátník námořní pěchoty, který působí v Afghánistánu. Celá kniha se odehrává na poměrně malém prostoru, většina probíhá v odříznuté jeskyni, kde skupina mariňáků uvízne při jedné operaci. Hlavním hrdinou je tedy desátník, kterému se snaží Cap předat jisté důležité hodnoty a poselství v posledních okamžicích svého života, no předat, spíš se snaží, aby je James Newman našel sám v sobě.

Je to krásný psychologický příběh o vnitřním boji, který se může odehrávat v komkoliv z nás. Desátník Newman se potýká s klasickým psychologickými problémy, které nejspíš trápí většinu vojáků a nejen je. Vše je to tak skvěle podáno, že i tu jistou dávku patetičnosti příběhu prominete. Na poměrně malém prostoru tu je popsána veliká myšlenka, nad kterou se prostě musíte zamyslet. Autor tu předává jisté poselství, prostě něco, co by si každý z nás měl aspoň trochu uvědomit a snažit se zlepšit svět okolo sebe. Jasně, zni to trochu kýčovitě, ale to, jak to autor podává, to je to, co je na téhle knize výjimečné.

Možná, kdyby nebyla tak perfektní kresba, tak bych to tolik nežral. V tomto případě je kresba přidanou hodnotou komiksu, vše nádherně doplňuje a podtrhuje atmosféru příběhu. Je dramatická, realistická a ponurá. Barvy jsou dost tlumené a nevýrazné, ale výstižné a spoluvytváří ten nepříjemný pocit, který je tak trochu cítit z celého komiksu (válka, umírání hrdiny,…).

Na to, že v podstatě oba autoři byli začátečníci v komiksové branži, tak se jim podařilo vytvořit opravdu něco pozoruhodného a významného. Na knize mi v podstatě nic nepřekáželo, ba naopak, vše jsem si náramně užíval. Má sice své pomalejší tempo, které je ovšem zajímavé a postupně se dostane k velkému emocionálnímu finále, kdy Cap udělá svou poslední oběť a předá svůj odkaz lidem.  Rozhodně nečekejte velkolepou akci a kopu padouchů, je to hlavně psychologicky založené drama se svou vlastní myšlenkou. Jediné menší mínusy vidím v někdy až přílišném patosu a v konci, kdy se z vyčerpaného vojáka stane doslova Rambo.

9/10

 

jardoom


Seznam knih s Capem se nám v rámci UKK pěkně rozrostl,  rád bych ale podotkl, že nevím jestli je to dobře. Prozatím pro mne nebyl žádný jeho román, mimo Winter Soldierova dvoudílného runu, absolutně špičkovou záležitostí. Já od tak velké postavy čekám prostě mnohem víc.

Nemohu říct, že byl komiks špatný, to vůbec ne. Spíš mne nechal chladným, ale v né tak špatném slova smyslu. Myšlenka Davida Morrella je celkem zajímavá, jen mi přišlo, že on sám neví, co přesně chtěl napsat, a jestli on sám pochopil, o čem ten příběh vlastně je. Když bych se zamyslel nad myšlenkou doslovného převtělení, tak by mě napadl úplně jiný seznam hrdinů, u kterých bych tohle celé pochopil. Když si odpustím scifi nádech, a zamyslím se nad převtělením v tom poetičtějším slova smyslu, tak mi Cap svou vizí a svým posláním, do tohoto příběhu krásně zapadá. Bohužel Morrello to podal trochu hůř a zmateněji.

Kresba je u tohoto kousku velmi originální. V podstatě nemůžu říct křívého slova, jelikož si po grafická stránce nemám na co stěžovat. Breitweiser je pro mne záhadou. Toto jméno jsem díky UKK slyšel poprvé, a nevím jestli naposled. Každopádně bych si jeho práci prostudoval v nějakém dalším komiksu velmi rád. Nic podobného jsem vlastně ještě neviděl, což mě překvapuje, jelikož mi toho pod rukama prošlo opravdu dost. Jeho kresba byla opravdu zajímavá. Když tak uvažuju nad tou podobností, možná trochu mi to připomíná Extremis, který byl také po vizuální stránce výborný. Kresba Vyvolených má správný poměr akčnosti, která v příběhu přetéká, a pochmůrnosti, kterou Morrellova myšlenka oplývá. Takže kresba přesně padne scénáři.

Bohužel je kniha sama o sobě nezáživná. Jsou kousky, které prostě podruhé číst nechci, a tohle je jeden z nich, bohužel. Musím říct bohužel, jelikož to mělo velký potenciál. Kresba byla opravdu fajn, spíš by to potřebovalo mnohem lépe zmáknout scénář, který mi prostě k této postavě nesedí.

6/10

Verdikt

Zde najdete souhrné hodnocení vytvořené průměrem dílčích.

O autorovi

jardoom
jardoom

Našel jsem způsob, jak prožít tisíce životů. Stačí popadnout knihu a číst, příběhů je mnoho, jen je nutné je chtít prožít

Další autoři

S4TW

Poslední příspěvky v diskuzi

spiderbat Offline
spiderbat 11/03/2015 (11. března 2015)
Odpověd na #5990 příspěvek od S4TW
hehe, vím, zrovna včera jsem na Ramba koukal, ale tady mě to prostě bilo do očí, totálně vyšťavený voják (psychicky i fyzicky) a najednou jako když má v sobě sérum super-vojáka :-) ale tak, pořád to byla jen taková nepatrná vada ;-) 
OK, jinak mi přijde celkem zajímavé, že tenhle díl, u nás vyšel v době, kdy se pan Morell, s Marvelem rozešel ve zlém, jelikož nesouhlasil se změnami, které udělali, v jeho Spider-Manech (tuším, že to byla pořadová čísla 700.1-700.4).
S4TW Offline
S4TW 11/03/2015 (11. března 2015)
Odpověd na #5988 příspěvek od spiderbat
CITACE:Jediné menší mínusy vidím v někdy až přílišném patosu a v konci, kdy se z vyčerpaného vojáka stane doslova Rambo. KONEC CITACE A víš že David Morell, je Rambův duchovní otec?
hehe, vím, zrovna včera jsem na Ramba koukal, ale tady mě to prostě bilo do očí, totálně vyšťavený voják (psychicky i fyzicky) a najednou jako když má v sobě sérum super-vojáka :-) ale tak, pořád to byla jen taková nepatrná vada ;-) 
spiderbat Offline
spiderbat 11/03/2015 (11. března 2015)
CITACE:Jediné menší mínusy vidím v někdy až přílišném patosu a v konci, kdy se z vyčerpaného vojáka stane doslova Rambo. KONEC CITACE A víš že David Morell, je Rambův duchovní otec?
spiderbat Offline
spiderbat 11/03/2015 (11. března 2015)
Pardon, jsem idiot. Omlouvám se, za zdvojení
Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Najdete nás na Facebooku