Panic lab

25. února 2015 fm.tua Diskuze (0)

Kampak se ta měňavka zatoulala...

Panic lab

Z laboratoře se ozval výbuch spojený s tříštěním skla a budovou se začal valit dým. Přítomní vědečtí pracovníci propadli panice, nevíš, co se vevnitř stalo, ale víš jedno. V té laboratoři se nacházeli organismy, tzv. měňavky, které jsi zkoumal. Je potřeba zachránit výzkum a vydáváš se dovnitř, abys tyto tvory zachránil. Vejdeš do laboratoře a vidíš, že všechny terária jsou prázdná. Začíná hon na měňavky, abys nepřišel o tak pozoruhodné tvory, musíš je najít, moc dobře víš, že jsou schopny změnit tvar, barvu či vzhled. Měj oči na šťopkách, nebude to jednoduché.

Knihy Dobrovský

Panic lab je postřehovou hrou, pro 2 – 10 hráčů, ve které musíte velice rychle přehodnocovat danou situaci. Úkolem hráčů je najít měňavku, která utekla z laboratoře. Hra je určena pro děti od 8 let, ale nevidím problém, aby ji nezvládli i menší šikovné děti. Herní doba se pohybuje kolem 15 minut až půl hodiny.

Komponenty

Panic lab je dodáván v malé, přenosné, sympatické plechové krabičce, na níž jsou zobrazeny měňavky všech různých barev a tvarů a vzhledů. Po otevření na nás vykouknou 4 kostky, každá pro jiný parametr měňavky a laboratoře, ze které utekla. Dále vevnitř nalezneme 25 čtvercových kartiček, které zobrazují měňavky, šachty, laboratoře a mutační komory. Posledním komponentem je 30 žetonů, určených pro počítání bodů. Poslední a důležitou součástí je přehledně a názorně zpracovaný návod.

(Zdroj obrázku: Albi)

Jak se to  hraje

Nejprve se zamíchá všech 25 kartiček a lícem nahoru se rozmístí do kruhu. Náhodně se určí první hráč, který hodí všemi kostkami. Kostky s barvou, tvarem či vzhledem určují, jaká měňavka se bude hledat. Kostka laboratoře hráčům říká, z jaké laboratoře měňavka utekla a jaký směrem. Měňavka může utéct jedné ze tří laboratoří, které jsou rozmístěny v kruhu, ze žluté, modré nebo červené a to vždy po směru bílé nebo černé šipky. Aby hráč našel správnou měňavku, musí vždy začít hledat od kartičky laboratoře. První hráč, který se dotkne správné kartičky měňavky, získá žeton, nejprve však hráči zkontrolují, zda jde o správnou měňavku. Pokud se hráč dotkne špatné měňavky, musí vrátit jeden žeton do banku.

Tím však končí ta jednoduchá část. V kruhu se objevují 3 kartičky ventilací a další 3 kartičky mutačních komor. Měňavka se může totiž schovat tak, že zaleze do ventilace. Hráč proto musí vynechat políčka mezi ventilací, do které tato měnící se potvůrka vlezla a začít hledat až od kartičky další ventilace. Krom toho mohou měňavky měnit jeden ze svých tří parametrů. Pokud měňavka proběhne mutační komorou, změní své vlastnosti a hráči musí přehodnotit situaci, tím pádem hledá jinou příšerku. Měňavky jsou choulostivé a nedokáží přežít více jak tři mutace. Pokud tedy přeběhne přes čtvrtou mutační komoru, okamžitě zmizí. Vítězem se stává hráč, který se jako první dotkne poslední čtvrté mutační komory.

Hráč, který jako první nalezne správnou měňavku nebo mutační místnost si vezme jeden žeton vítězných bodů z banku a hodí všemi čtyřmi kostkami, tím pádem začíná hon na novo. Celkovým vítězem se stává ten, který jako první získá pět žetonů.

Zhodnocení

Panic lab je příjemnou jednoduchou hrou určenou pro všechny generace hráčů, avšak se nejvíc bude líbit dětem. Nejedená se o tuctovou postřehovku, kterých je na našem trhu hromada, ale liší se svým zajímavým mechanismem schovávání měňavek do ventilace či změnou jejich parametrů. Kruh lze poskládat vždy jinak a tím hra dostává určitou míru variability, kterou některé postřehovky nemají zas až tak vysokou. Jak již bylo zmíněno, nejvíce se bude líbit dětem a to díky tomu, že se jedná o rychlou a jednoduchou hru plnou různě barevných příšerek. Každopádně se můžete dostat do situací, kdy je obtížné sledovat měňavku, protože tam skočí do ventilace, tamhle změní barvu, opět zmizí ve ventilaci a tak dále, čímž může nastat zmatek, jaká měňavka vlastně měla být nalezena. 


Panic lab

Autor: Dominiq Ehrhard

2 - 10 hráčů, 8+, 15 - 30 minut

Albi, 2012

269 Kč

 

jednoduchá pravidla; přidání zajímavých pravidel (ventilace, mutační komory); zejména pro děti
občas se hráči mohou při hledání ztratit

Verdikt

Panic lab je jednoduchou postřehovou hrou, která je určena primárně dětem, které tyto typy her zvládají na jedničku, ale může nadchnout i ostatní generace hráčů, pokud mají postřehovky rádi. Velkým plusem je inovativní přístup hry a variabilita sestavení kruhu změnou počátečních laboratoří, ventilací či mutačních komor, ale na druhou stranu se častým měněním parametrů či schováváním ve ventilaci můžete ztrácet. Panic lab se hodí jako filler na osvěžení paměti mezi většími hrami nebo jak již bylo zmíněno pro hraní s dětmi.

Albi
Za poskytnutí deskové hry k recenzi vděčíme společnosti Albi, která dělá radost lidem již přes 20 let. Firma se nezabývá jenom deskovými hrami, ale i dárkovými předměty a přáními. V oblasti deskovek se Albi zaměřuje zejména na rodinné hry, vědomostní kvízy a hry určené pro děti.

O autorovi

fm.tua
fm.tua

Od malička jsem fanouškem fantasy. Vlastně to nastartovala ona jediná kniha, kniha o brýlatém klučinovi s jizvou na čele, který z ničeho nic zjistil, že je čaroděj, tak byl položen základní kámen. Začalo se na něm stavět, přibývali další knihy a neuvěřitelné příběhy a teď jsou ty základy pevné a nezničitelné, stejné jako dračí šupiny. Knihy jsou mým útočištěm před špatnou náladou, stresem. Poskytují mi jakousi ochranu před reálným světem, je to možnost úniku od běžných strastí života a způsob cestovat po vše možných zákoutích neuvěřitelných světů.

Minotaur.cz