Ultimátní komiksový komplet #40: X-Men - Boj

18. února 2015 jardoom Diskuze (1)
Ultimátní komiksový komplet #40: X-Men - Boj

Dnes vyšlo další UKK, takže nám přirostl na seznam povinností další vroubek. Komu se nelení, tomu se zelení a my tedy nabízíme další recenzi na starší kousek z tého série. Dnes opět knihu nakousnu já můj kolega Lukáš "S4TW" Kolář.

Knihy Dobrovský

S4TW


Abych se přiznal bez mučení, tak jsem vždycky spíše preferoval Avengers oproti X-Menům. Ovšem díky UKK jsem dost změnil názor a zjistil jsem, že tato týmovka je minimálně tak zajímavá, jako Avengers. Tento komiks není výjimkou a jedná se o parádní jízdu. Přeci jen ho má na svědomí legendární dvojce Whedon & Cassaday, které já osobně považuji za jedny z nejlepších tvůrců, kteří psali X-Meny.

Tentokrát se mutantský tým potýká se zajímavou hrozbou. Jedná se o vyspělou technologii (Bojový sál), která se tak vyvine, že se z ní stane vnímající bytost. X-Meni se s tímto problémem musejí nějak vypořádat a můžu vám zaručit, že se nebude jednat o nic jednoduchého. Příběh je více než povedený, vše pěkně odsýpá, je tu spousta epických bitev, ale zároveň i pár hlubších myšlenek (co, když utlačovaný se snaží sám někoho utlačovat, například), vztahy mezi jednotlivými postavami mají určitý zajímavý vývoj a dočkáme se i zajímavého konce, který hned otevírá dveře dalším příběhům.

Kresbě nemám moc, co vytknout, je to taková ta moderní, precizní kresba, čistá, jasná s důrazem na detaily. Prostě radost se kochat. Cassadayovu kresbu bych vyzdvihl především v tom směru, že pomocí svých panelů umí vyjádřit to, co se dříve muselo vysvětlovat pomocí textů a velkých bublin. Jednoduše umí perfektně komunikovat se čtenářem pomocí svého díla.

Jak jsem řekl, kniha má své tempo, nikde se nezadrhává, člověk si užije spoustu bitev a zajímavého příběhu (především díky zajímavému protivníkovi). Těžko se mi hledají nějaké nedostatky, ale i tady nějaké jsou. Jedná se spíše o jednu velkou řež, takže se to může zdát trochu prvoplánové, ale jak jsem uvedl i pár hlubších myšlenek to má. Ovšem i tak si troufám tvrdit, že se jedná o nejlepší X-Meny v rámci UKK a to, že vše končí tím, že začíná něco nového, to je přesně to, proč si člověk musí koupit další komiks. Odpověď střídá otázka, tak to máme přeci rádi, ne?

8/10

 

jardoom


Když se zamyslím nad X-Meňáckým čtením v rámci UKK, nevzpomenu si na kousek, který by mě zklamal. Tento svazek není vyjímkou. Joss Whedon je prostě jedno z největších jmen současné Marvel scény. Jsém rád, že UKK, které kupuje téměř každý, dělá jménu X-Men čest, a všem čtenářům nabízí jen to nejlepší, co svět mutantů nabizí.

Co se týče příběhu, nemám co namítat. Nesnáším, když je v komiksu intergalaktická hrozba v podobě mesiášských superpadouchů, jenž plení jednu planetu za druhou. Je to sakra hodně ohrané a nikoho už to vůbec nebaví. V tomto případě se nejedná o nic podobného, a přitom je to stejně vážný problém, jako intergalaktický zloduch. Whedon prostě umí pracovat se superhrdinskou komunitou ve vší vážnosti. I když je pro superhrdinký žánr hlavním poznávacím znakem akčnost, nikdo neřekl, že musí chybět i suprově odvyprávěný příběh. Za tohle musím Whedona pochválit, protože když má komiks akčnost, chybí mu příběh, a když má příběh, nedostaví se zase akce. Málokdo tohle dokáže proplést do sebe a Whedon prostě do této skromné partičky patří.

Co se týče kresby Cassadaye tak nevím, co bych mu vytkl. Když vidím jeho Kresbu v Novém údělu Kapitána Ameriky, tak je mi zle. X-Meny on kreslí úplně jinak a myslím, že do tohoto dává daleko více srdce a umu, než si on sám myslí. Kresba je jednoduchá a přesto detailní, ničím nevýrazná a přesto nápadná (protiřečím si, ale kdo četl určitě chápe). V jednoduchosti je prostě krása a v tomhle případě to platí dvojnásob.

X-Men Boj je typické smradlavé mainstreamové čtení, které svou mainstreamovou zatuchlinu maskuje parádním parfémem a ne žádnou lacinou kolínskou. V rámci UKK jsou ale daleko lepší kousky a proto musím být objektivní. Já jsem nadmíru spokojen, ale šlo by to i lépe.

8/10

Verdikt

Zde najdete souhrné hodnocení vytvořené průměrem dílčích.

O autorovi

jardoom
jardoom

Našel jsem způsob, jak prožít tisíce životů. Stačí popadnout knihu a číst, příběhů je mnoho, jen je nutné je chtít prožít

Další autoři

S4TW

Poslední příspěvky v diskuzi

spiderbat Offline
spiderbat 18/02/2015 (18. února 2015)
Tady mě mrzí, že se Crew nepodařilo ukecat, ať tenhle díl vynechají, tohle bych raději měl komplet, a Crew už to, po tomhle díle, už nevydá.
Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat

Najdete nás na Facebooku