Útok Titánů 1

17. února 2015 Padawan Diskuze (2)
Útok Titánů 1

Jelikož oblíbenost mangy i v našich končinách poměrně slušným způsobem roste, není nic zvláštního, když se mezi v češtině vydané série zařadil další titán mezi mangami, který svůj útok na vaše knihovny má přímo v názvu…

Knihy Dobrovský

Když nakladatelství Crew před více jak rokem anoncovalo, že uvažuje o připojení další manga série mezi již zaběhnuté klasiky jako je Naruto a Bleach, vytipoval jsem si tři černé koně, z kterých by jeden mohl ve výběru zvítězit. A skutečně jedním z nich byl Shingeki no Kyojin neboli Attack on Titan a u nás již známý jako Útok titánů. Proto, když byl můj tip v jednom z Crewáckých podcastů potvrzen, nemohl jsem být více než spokojený. Přestože tato manga série je poměrně zastíněná svou velice zdařilou a úspěšnou anime adaptací, tak i její kvality nejsou opomenutelné. Už samotný fakt, že bylo podle ní natočeno anime a v současné době se připravuje i filmové zpracování, je dostatečným důkazem toho, že se jedná o komiks, který si najde cestu do knihovny drtivé většiny milovníků mangy a nejen jich.

Pro ty, co neměli s Útokem titánů zatím žádné dočinění, bych viděl jako nejvhodnější začátek představit svět, do kterého je příběh této série zasazen. Jedná se o svět více než podobný tomu našemu, časově a technologicky přirovnatelnému k půlce novověku, přičemž je tu pár místních vychytávek, které mají trochu steampunkový nádech. Tady však ostatní podobnost končí, jelikož hlavní specifikum tohoto světa spočívá v tom, že se jedná o svět postapokalyptický a ještě specifičtější je příčina této apokalypsy. Zhruba před sedmi sty lety ode dne, kdy se odehrává příběh série, se v tomto světě neznámo odkud a neznámo proč objevili titáni, humanoidní postavy, vysoké od tří až do patnácti metrů, bez nějakého znatelnějšího projevu inteligence a s jediným životním cílem, pojídat lidi. Tak činili po šest set, kdy vyhubili téměř celou lidskou populaci. Poslední žijící lidé přežívají v lidském království obehnaném třemi padesátimetrovými kruhovými valy, které je chrání před útokem titánů, a za které se se odváží pouze frakce vojenských jednotek zvaná Průzkumníci, která i přes drastické ztráty při každé výpravě za zeď, neztrácí bláhovou naději, že lidstvo jednoho dne porazí titány a dobude zpět ztracené území.

Prolog našeho příběhu je datován do doby, kdy lidstvo již sto let díky ochrannému valu úspěšně odolává titánským nájezdům, přičemž mezi lidmi panuje spokojenost a smířenost s životem za zdí. Veškeré výpravy Průzkumníků za zeď jsou považovány za bláznovství a plýtvání lidskými životy a myšlenky na znovudobytí ztracených území skoro až za kacířství. Hlavními postavami je skupina tří v té době desetiletých kamarádů -Erena, jeho adoptivní sestry Mikasy a Armina. Všichni tři si poklidně žili se svými rodinami ve výklenku vnější zdi nesoucí název Maria. Bezstarostnost vůči okolnímu světu, která krom Erena a jeho kamarádů panuje u většiny obyvatel, náhle zmizí během jediného okamžiku, a to když se doslova rychlostí blesku před valem zjeví dosud největší viděný titán, který převyšuje samotnou zeď, a který je natolik silný, aby ji prorazil a umožnil ostatním menším titánům vpadnout za val. Ten den lidstvo utrpělo další osudovou ztrátu, kdy se jen část přeživších včas dokázala dostat za druhou ochrannou zeď s názvem Rose.

Následkem událostí nastalých po pádu zdi Maria se v Erenovi rozhořel nekonečný plamen pomsty, který může uhasit jen kompletní anihilace titánů. Z toho důvodu se spolu s Arminem a Mikasou přidají k vojenským jednotkám, přičemž jejich cílem je dostat se mezi Průzkumníky a svým vlastním přičiněním přispět v boji s titány. První svazek nám tak vypráví o jejich prvních krocích na této cestě.

Po vyčerpávajícím nastínění děje si ho pojďme trochu rozebrat. Jak je z předchozího odstavce zjevné, tak první skoro polovina svazku se věnuje prologové kapitole, ve které se nám prolíná představování světa s vyprávěním prologové zápletky. Následně nás děj posune v čase o pět let dál, do doby, kdy Eren, Mikasa a Armin ukončili základní vojenský výcvik. Všechny informace jsou nám servírovány především prostřednictvím dialogů mezi postavami, a to v takovém sledu, že by se čtenář rozhodně neměl v ději ani světě ztratit, respektive, kdykoliv vám při čtení na mysl padne nějaká otázka, téměř vždy na ní na další stránce najdete odpověď. To ovšem neznamená, že by po příběhové stránce byly hned v první knize vyloženy karty na stůl.

Z pohledu zápletky je to spíše naopak, kdy během čtení budeme dost často narážet na spoustu záhad a otázek, které nám zodpoví jen další díly. Krom těžení znalostí o tomto z světě z dialogů je svazek prolnutý několika stránkami s „encyklopedickými“ poznámkami, které se věnují kupříkladu stavbě ochranných valů nebo vybavení používaného vojenskými jednotkami, přičemž obdobný účel mají i příležitostné flashbacky do minulosti, situované na přednášky při vojenském výcviku Erena a ostatních. Celkově můžu říci, že děj prvního dílu je podáván opravdu zdařilým a chytlavým způsobem, který čtenáři i bez jakékoliv předchozí znalosti této série dovolí se plně ponořit do děje. Co se týče hlavních postav, tak nám tento svazek nastíní především jejich primární vlastnosti, tedy Erenovu horkokrevnost a neústupnost, Arminovu inteligenci a Mikasinu oddanost a odhodlanost, přičemž se dá očekávat, že to nejsou jejich poslední atributy, které se nám při čtení dalších svazků odhalí…

Asi nejvýraznějším aspektem série oproti jiným mangám je kresba. Její specifikum netkví v žádném výraznějším stylu ztvárnění postav nebo používaných tvarů či barev, jako spíš v celkovém pojetí, kdy působí často dost hrubě a místy skoro i jen jako narychlo obtáhnutá skica. To lze přičíst zejména tomu, že autor dost preferuje stínování a vybarvování tenkým šrafováním a zároveň záměrně nedotahuje linky. Já sám mám rád, když je kresba osobitá, takže se mi v tomto případě poměrně líbí, i když pokud jí srovnáte například s Gantz nebo Narutem, tak může působit poněkud slabě. Stejně tak si myslím, že příliš pozitivního ohlasu nenajdete u čtenářů, kteří viděli dříve anime adaptaci, která z grafické stránky byla udělána velmi precizně.

Ač je to k neuvěření, tak v podstatě nic nemůžu vytknout českému překladu. Zejména proto, že, byť se jedná o původem japonské dílo, veškerá jména a názvy jsou v podstatě běžné pro západní svět (např. Connie Springer, Reiner Braun, etc.). Překladatelka zde tudíž vhodně usoudila, že dávat taková jména do fonetického přepisu by byl nesmysl.

Verdikt

Hodnocení prvních dílů bývá někdy velký oříšek, jelikož vám někdy jeho kvality dojdou až přečtením těch dalších. Tohle ovšem ten případ není, jelikož je tento svazek sám o sobě schopen velmi zdařilým způsobem čtenáři představit svět, ve kterém se děj odehrává a zároveň ho do něj ještě poměrně slušně vtáhnout. Spolu s osobitou kresbou a zdařilým překladem se nebojím dát tomuto svazku s čistým svědomím osmičku ;)

Crew
Za spolupráci děkujeme nakladatelství Crew, které bylo založeno roku 1997, což z něj dělá nejstarší komiksové nakladatelství v ČR. CREW vydává více než sto komiksových knih ročně, a je tak největším nakladatelstvím specializovaným na komiksy v České republice. Misí nakladatelství je vydávat světové komiksy česky. Kromě mangy, nebo titulů od DC Comics, Marvel, Image či Dark Horse, se nakladatelství zaměřuje i na evropský komiks, a to prostřednictví edice Mistrovská díla evropského komiksu.

O autorovi

Padawan
Padawan

Autor o sobě ještě nestačil nic napsat.

Poslední příspěvky v diskuzi

Padawan Offline
Padawan 17/02/2015 (17. února 2015)
Odpověd na #5901 příspěvek od spiderbat
Vítej zpátky! Jinak samozřejmě, foneticky to není proto, že i v originále, jsou ta jména v angličtině, která se foneticky nepřepisovala, ani v Bleachovi, Narutovi, Gantzovi atd.
Vím, mám načteno do 65 dílu a nakoukaný anime s originálním dabingem ;)
spiderbat Offline
spiderbat 17/02/2015 (17. února 2015)
Vítej zpátky! Jinak samozřejmě, foneticky to není proto, že i v originále, jsou ta jména v angličtině, která se foneticky nepřepisovala, ani v Bleachovi, Narutovi, Gantzovi atd.
Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat

Najdete nás na Facebooku