Usagi Yojimbo 22: Příběh Tomoe

13. února 2015 Damien Diskuze (0)
Usagi Yojimbo 22: Příběh Tomoe

Je načase zabrousit opět do japonských vod a porochnit se trochu v asijské mentalitě. Mluvíme tu samozřejmě o králíkovi bez pána, Azuritkovi s katanou, neohroženém Roninovi v již dvacáté čtvrté knize.

Knihy Dobrovský

Žánr:

akční, fantasy

O příběhu:

Tentokrát se nejedná o celistvý příběh, ale je tu několik jednotlivých kapitolek. V první se samurajka Tomoe trochu rozpovídá o svém původu, ve druhé dostane její lenní pán velmi podivný dar, který ovšem, ač je velice krásný, má velmi smrtící účinky. Třetí a nejdelší příběh se jmenuje Duch ve studni a jde v něm v podstatě o vyšetřování bezpečnosti hradu. Poslední kapitola se jmenuje Čajový obřad.

O komiksu:

Aby nedošlo k mýlce, tato kniha má sice pořadové číslo 22, ale vyšly ještě dvě mimo oficiální dějovou linii, proto je to čtyřiadvacáté setkání s králíkem. A nebyl by to Stan Sakai, aby se mu dokonale nepodařilo nastínit rané 17. století Japonska se vším, co k němu patří, jako jsou sociální vazby, mentalita a etiketa. Musím si ale rýpnout, protože název je vyloženě zavádějící. Měli jsme ve svazku č. 7 Genův příběh a bylo to o Genovi, ale zde se o originu Tomoe Ame jen lehce dotkneme. A není to zas tak neotřelý příběh nebo něco, co by nikdo nečekal. Zkrátka byla dcerou mistra šermířské školy, ale aby nezastínila svého bratra, poslali ji do služby k lordu Mataichimu. Šmitec.

Další příběhy sice rovněž obsahují postavu Tomoe, ale jsou hlavně o Usagim. A hned v následujícím spustí Sakai to, co mu jde a co si nikdy neodpustí a co je na jeho komixu super. A totiž mystiku a japonský folklór. Kdybyste se v něm někdo náhodou ztratil nebo si o tom chtěl přečíst pár řádků navíc, vzadu v knize jsou tři stránky poznámek ke každé kapitole.

Jinak toho není moc, co nového o bojovném králíkovi napsat. Opět si klestí svými meči cestu nepřáteli a svým důvtipem pomáhá klanu Geishu. Snad jediný nový postřeh jsem učinil, co se týče kresby. Je fakt, že když kreslíte černobíle a nijak zvlášť nešrafujete, vystavujete se nebezpečí, že vaše obrazy splynou v jeden a nebude moc poznat, co k čemu patří. Sakai se tomu už desítky let obratně vyhýbá a musím říct, že jeho kresba je stále stejně dobrá, ačkoli jsem jeden nebo dva nedotažené obrázky našel.

Vypíchl bych ale poslední kapitolu s názvem Čajový obřad. Každý ňouma ví, že nápoj z louhovaných listů patří k zemi vycházejícího slunce jako Hajzl ke koši s odpadem. Ale obřad, o kterém si můžete opět trochu víc přečíst na posledních stránkách knihy, je úplně jiný level, než jen usrkávání. Navíc kdo pravidelně čte Usagiho tak ví, že mezi ním a Tomoe to tak nějak jiskří, nejen profesně. A tak v kapitole, která se odehraje prakticky beze slov a jde v ní o to, že Tomoe uvaří a naservíruje králíkovi čaj, aniž by se ho byť dotkla, je nejen poetika, ale je to také něco neskutečně intimního. 

Drží laťku stejně vysoko, čajový obřad, povídání na konci knihy
občas Sakaiovi ujede pero

Verdikt

Těžko se mi hledají chyby nebo vady na oblíbené sérii, především když vím, že jich tam je minimum. Příběh Tomohe je sice zavádějící název, a i když to není žádný zázrak nebo vrchol komiksové tvorby, tak dostáváme od knihy to, co od ní chceme a co od ní dostáváme vždy. Tedy vyvážený příběh, který sice občas požaduje známost předešlých dílů, hezkou kresbu a stále za příznivou cenu.

Crew
Za spolupráci děkujeme nakladatelství Crew, které bylo založeno roku 1997, což z něj dělá nejstarší komiksové nakladatelství v ČR. CREW vydává více než sto komiksových knih ročně, a je tak největším nakladatelstvím specializovaným na komiksy v České republice. Misí nakladatelství je vydávat světové komiksy česky. Kromě mangy, nebo titulů od DC Comics, Marvel, Image či Dark Horse, se nakladatelství zaměřuje i na evropský komiks, a to prostřednictví edice Mistrovská díla evropského komiksu.

O autorovi

Damien
Damien

Autor o sobě ještě nestačil nic napsat.

Minotaur.cz