Existence je stav permanentního boje
Aleš Kot, jméno, které se u nás, ale především za velkou louží, objevuje čím dál častěji. Konečně máme i my možnost si přečíst něco z tvorby někoho, kdo pochází z naší domoviny, ale sám už je velkým pánem ve vydavatelstvích, o kterých mnoho malých i velkých kluků (i holek) sní, že by v nich jednou dělali. Jaká je série o agentovi Zerovi, kterou mnozí nazývají Bondem jednadvacátého století?
Akční, špionážní, thriller
Svazek je rozsekán do několika kapitol pospojovaných hlavní postavou - Edwardem Zerem. V prvním z nich se pokusí agent Zero získat ukradenou technologii v pásmu Gazy od biologicky modifikovaného vojáka.
Druhý příběh zase vypráví Zerův původ a drsný výcvik pro služby jejího veličenstva. Následující kapitola je o infiltraci sešlosti nejnebezpečnějších teroristů planety a zneškodnění jejich hostitele.
Čtvrtý příběh nás přivádí do Ria, kde Zero musí uklidit starý nepořádek agentury, pro kterou od mala pracuje, a sice jejího někdejšího sběhlého agenta. Pátý příběh vám ale už neprozadím, protože bych příliš spoileroval.
Český komiksový rok 2014 byl především příznačný návštěvou Aleše Kota na Crweconu, a vydáním jeho prvního komiksu u nás. Pro ty z vás, kteří vloni nepozorovali žádná média zabívající se komiksem u nás a netuší, kde to je, to tu pár větami shrnu.
Aleš Kot je český rodák z Ostravy, který se jako první našinec suveréně prosadil v americké mainstreamové komiksové scéně. Jeho prvotinou se stal u vydavatelství Image Comics komiks Wild Children, kteří někteří přirovnávají k novodobému Kdo chytá v žitě. U Image působí dodnes právě svou sérií Zero, ale vyšla mu tam i minisérie Change nebo dva one-shot komiksy The Darkness (Vicious Traditions a Close your eyes).
Mezitím se prosadil i u DC, kde napsal čtyři sešity Suicide Squad (20-23), a téměř mu vyšel i jeden story-arc Batmana, ze kterého pro neshody s vydavatelem sešlo.
Aktuálně mimo Image Comics píše i pro Marvel dokonce tři vycházející série - Secret Avengers, Iron Patriot a Bucky Barnes: Winter Soldier.
Nyní se přesuňme ke komiksu. Že je Aleš velké zvíře už vám muselo dojít pouze z výčtu jeho práce a faktu, že je mu pouhých 28 let. Ale pokud jste stále na pochybách, doporučuji vám rozhodně pustit se do série Zero.
Měl jsem celkem vysoká očekávání, protože ze všech kritik, rozhovorů a vyjádření autora jsem nabyl dojmu, že Kot je velmi nápaditý a inteligentní člověk. Těžko si představit, že má očekávání byla dokonce překonána.
Ano, v komiksu najdete některá ohraná témata, ať už se jedná o infiltraci klubu teroristů, kterou zná člověk z každé druhé Bondovky. Nebo třeba krutý výcvik mladistvých zabijáků, jenž může čtenář zase znát třeba z komiksu Deadly Class od stejného vydavatelství, a pokud bychom zabrousili do japonských manga vod, vytáhl bych takových příkladů na desítky.
Nicméně jsem chtěl poukázat hlavně na to, že Kot se toho ujal se svěžím přístupem a třeba zmíněný výcvik pojal komplexně a originálně. Ať už se jedná o fyzický trénink, vedle kterého Batman vypadá jako cvičitelka aerobiku, nebo emoční vyhasnutí, podpořené medikamenty, počítačovými hrami a vlastnoručním vražděním večeře, po kterém John Preston působí oproti Zerovi jako hipík na LSD. Jsem proto ochoten jistou neoriginalitu odpustit.
Další plusem autora je mistrovská práce s médiem. Klučina ještě nedosáhl třicítky a už užívá sílu komiksu zručně jako málokterý autor po desetiletích v branži. Prolínání linií, závěrečné zprávy z mise, briefingy a jiné machrovinky z tohoto díla dělají špionážní komiks par excellence.
Děj samotný je po kapitolách prostý, působivý a svižný, ale ve větším měřítku dává vyšší a hlubší smysl, a čtenář se tak ocitá v labyrintu po boku Edwarda Zera, který autor postavil velmi důmyslně.
S vulgaritou a násilím se tu nikdo nemazlí, takže od nadávek nejnižšího kalibru, přes sex, až po vnitřnosti všude po okolí, tento komiks rozhodně není určen dětem. I přes určitou přízemnost, kterou tato témata s sebou často přináší, a ve kterých se mnoho autorů ztratí, si Kot stále zachovává punc určité sečtělosti a celé to na vás působí chytře. Vůbec všechny reálie, události a dění podtrhují, že autor má vkus, znalosti a inteligenci. Nicméně vám bude jasné, jaké životní názory asi autor zastává, a věřím, že ne všem padnou do noty.
Poslední věc, kterou chci autorovi pochválit jsou skryté perličky, jako když vidíte, že si tam postava čte Gaimanova Sandmana aj. Kresba se mi povětšinou líbila, ač je každá kapitola kreslena někým jiným, musím uznat, že volba kreslířů dopadla dobře. Některá kapitola se mi po této stránce líbila víc, jiná míň. Za mě to vyhrál Tradd Moore v kapitole dvě.
Jsem rád, že tu Zero vyšlo. Je to kvalitní komiks, který odráží, že zatímco český čtenář terpve objevuje Marvel v podobě UKK a DC zase v New 52 sériích, tak v USA je to už zase o něčem jiném. Image Comics chrlí poslední dobou jednu komiksovou pecku za druhou a Zero je toho perfektním příkladem. Jděte proto bez obav do toho, aby nám tu takových sérií vycházelo co nejvíce.
Čtenářům drsných špionážních thrillerů a kvalitních komiksů.
Zero je rozhodně kvalitní sérií, která v žánru momentálně na našem trhu nemá obdoby. Talent Aleše Kota se tímto stává z otazníku faktem, o kterém nikdo nemůže pochybovat. Řemeslně je to dobře odvedená, originální a působivá práce. Jedná se o kvalitní a napínavý příběh s myšlenkou a zajímavou kresbou. Někdo možná bude vyčítat ohraná témata, někdo zase přílišný důraz na autorovi světonázory, nicméně jsem si jist, že i přes brlblání tito lidé, stejně jako já, slupli komiks na posezení. Pokud už máte dost pláštěnkářů, ale i tak chcete něco akčního a drsného, Zero je jasná volba!