Zero 1: Krize

10. února 2015 Morzael Diskuze (5)

Existence je stav permanentního boje

Zero 1: Krize

Aleš Kot, jméno, které se u nás, ale především za velkou louží, objevuje čím dál častěji. Konečně máme i my možnost si přečíst něco z tvorby někoho, kdo pochází z naší domoviny, ale sám už je velkým pánem ve vydavatelstvích, o kterých mnoho malých i velkých kluků (i holek) sní, že by v nich jednou dělali. Jaká je série o agentovi Zerovi, kterou mnozí nazývají Bondem jednadvacátého století? 

Knihy Dobrovský

Žánr:

Akční, špionážní, thriller

Příběh:

Svazek je rozsekán do několika kapitol pospojovaných hlavní postavou - Edwardem Zerem. V prvním z nich se pokusí agent Zero získat ukradenou technologii v pásmu Gazy od biologicky modifikovaného vojáka. 

Druhý příběh zase vypráví Zerův původ a drsný výcvik pro služby jejího veličenstva. Následující kapitola je o infiltraci sešlosti nejnebezpečnějších teroristů planety a zneškodnění jejich hostitele. 

Čtvrtý příběh nás přivádí do Ria, kde Zero musí uklidit starý nepořádek agentury, pro kterou od mala pracuje, a sice jejího někdejšího sběhlého agenta. Pátý příběh vám ale už neprozadím, protože bych příliš spoileroval. 

O komiksu:

Český komiksový rok 2014 byl především příznačný návštěvou Aleše Kota na Crweconu, a vydáním jeho prvního komiksu u nás. Pro ty z vás, kteří vloni nepozorovali žádná média zabívající se komiksem u nás a netuší, kde to je, to tu pár větami shrnu.  

Aleš Kot je český rodák z Ostravy, který se jako první našinec suveréně prosadil v americké mainstreamové komiksové scéně. Jeho prvotinou se stal u vydavatelství Image Comics komiks Wild Children, kteří někteří přirovnávají k novodobému Kdo chytá v žitě. U Image působí dodnes právě svou sérií Zero, ale vyšla mu tam i minisérie Change nebo dva one-shot komiksy The Darkness (Vicious Traditions a Close your eyes).

Mezitím se prosadil i u DC, kde napsal čtyři sešity Suicide Squad (20-23), a téměř mu vyšel i jeden story-arc Batmana, ze kterého pro neshody s vydavatelem sešlo.

Aktuálně mimo Image Comics píše i pro Marvel dokonce tři vycházející série - Secret Avengers, Iron Patriot a Bucky Barnes: Winter Soldier. 

Nyní se přesuňme ke komiksu. Že je Aleš velké zvíře už vám muselo dojít pouze z výčtu jeho práce a faktu, že je mu pouhých 28 let. Ale pokud jste stále na pochybách, doporučuji vám rozhodně pustit se do série Zero. 

Měl jsem celkem vysoká očekávání, protože ze všech kritik, rozhovorů a vyjádření autora jsem nabyl dojmu, že Kot je velmi nápaditý a inteligentní člověk. Těžko si představit, že má očekávání byla dokonce překonána. 

Ano, v komiksu najdete některá ohraná témata, ať už se jedná o infiltraci klubu teroristů, kterou zná člověk z každé druhé Bondovky. Nebo třeba krutý výcvik mladistvých zabijáků, jenž může čtenář zase znát třeba z komiksu Deadly Class od stejného vydavatelství, a pokud bychom zabrousili do japonských manga vod, vytáhl bych takových příkladů na desítky. 

Nicméně jsem chtěl poukázat hlavně na to, že Kot se toho ujal se svěžím přístupem a třeba zmíněný výcvik pojal komplexně a originálně. Ať už se jedná o fyzický trénink, vedle kterého Batman vypadá jako cvičitelka aerobiku, nebo emoční vyhasnutí, podpořené medikamenty, počítačovými hrami a vlastnoručním vražděním večeře, po kterém John Preston působí oproti Zerovi jako hipík na LSD. Jsem proto ochoten jistou neoriginalitu odpustit. 

Další plusem autora je mistrovská práce s médiem. Klučina ještě nedosáhl třicítky a už užívá sílu komiksu zručně jako málokterý autor po desetiletích v branži. Prolínání linií, závěrečné zprávy z mise, briefingy a jiné machrovinky z tohoto díla dělají špionážní komiks par excellence. 

Děj samotný je po kapitolách prostý, působivý a svižný, ale ve větším měřítku dává vyšší a hlubší smysl, a čtenář se tak ocitá v labyrintu po boku Edwarda Zera, který autor postavil velmi důmyslně. 

S vulgaritou a násilím se tu nikdo nemazlí, takže od nadávek nejnižšího kalibru, přes sex, až po vnitřnosti všude po okolí, tento komiks rozhodně není určen dětem. I přes určitou přízemnost, kterou tato témata s sebou často přináší, a ve kterých se mnoho autorů ztratí, si Kot stále zachovává punc určité sečtělosti a celé to na vás působí chytře. Vůbec všechny reálie, události a dění podtrhují, že autor má vkus, znalosti a inteligenci. Nicméně vám bude jasné, jaké životní názory asi autor zastává, a věřím, že ne všem padnou do noty.

Poslední věc, kterou chci autorovi pochválit jsou skryté perličky, jako když vidíte, že si tam postava čte Gaimanova Sandmana aj. Kresba se mi povětšinou líbila, ač je každá kapitola kreslena někým jiným, musím uznat, že volba kreslířů dopadla dobře. Některá kapitola se mi po této stránce líbila víc, jiná míň. Za mě to vyhrál Tradd Moore v kapitole dvě. 

Jsem rád, že tu Zero vyšlo. Je to kvalitní komiks, který odráží, že zatímco český čtenář terpve objevuje Marvel v podobě UKK a DC zase v New 52 sériích, tak v USA je to už zase o něčem jiném. Image Comics chrlí poslední dobou jednu komiksovou pecku za druhou a Zero je toho perfektním příkladem. Jděte proto bez obav do toho, aby nám tu takových sérií vycházelo co nejvíce. 

Určení:

Čtenářům drsných špionážních thrillerů a kvalitních komiksů.

Zajímavý příběh, práce s médiem, myšlenky, komplexita
Občasná ohranost některých témat, někdy slabší kresba

Verdikt

Zero je rozhodně kvalitní sérií, která v žánru momentálně na našem trhu nemá obdoby. Talent Aleše Kota se tímto stává z otazníku faktem, o kterém nikdo nemůže pochybovat. Řemeslně je to dobře odvedená, originální a působivá práce. Jedná se o kvalitní a napínavý příběh s myšlenkou a zajímavou kresbou. Někdo možná bude vyčítat ohraná témata, někdo zase přílišný důraz na autorovi světonázory, nicméně jsem si jist, že i přes brlblání tito lidé, stejně jako já, slupli komiks na posezení. Pokud už máte dost pláštěnkářů, ale i tak chcete něco akčního a drsného, Zero je jasná volba!

Crew
Za spolupráci děkujeme nakladatelství Crew, které bylo založeno roku 1997, což z něj dělá nejstarší komiksové nakladatelství v ČR. CREW vydává více než sto komiksových knih ročně, a je tak největším nakladatelstvím specializovaným na komiksy v České republice. Misí nakladatelství je vydávat světové komiksy česky. Kromě mangy, nebo titulů od DC Comics, Marvel, Image či Dark Horse, se nakladatelství zaměřuje i na evropský komiks, a to prostřednictví edice Mistrovská díla evropského komiksu.

O autorovi

Morzael
Morzael

Na ComixZone hrdě zastávám funkci šéfredaktora. Na komiksy nemám vyloženě vyhraněný vkus, mám rád každé kvalitní dílo. Nejraději mám ovšem asi temnější horrorové a fantasy příběhy, rád si ale přečtu i dobrý noir. Své místo v mém srdci mají také superhrdinské komiksy, které rád čtu kvůli jejich poselství, o kterém pak s oblibou spekuluji a snažím se tyto myšlenky následně sumarizovat v mých zamyšleních.

Poslední příspěvky v diskuzi

S4TW Offline
S4TW 18/02/2015 (18. února 2015)
Odpověd na #5906 příspěvek od spiderbat
Třeba se, pletu já. Měl jsem za to, že pan Kot, ani nikde neřekl, kdy by Zero mělo končit, ale třeba bude opravdu,jenom 14 čísel...
Máš pravdu, nevím, proč jsem si to takhle zaškatulkoval... každopádně je to parádní série a na tom se nic nemění :D 
spiderbat Offline
spiderbat 18/02/2015 (18. února 2015)
Odpověd na #5905 příspěvek od S4TW
Popravdě se přiznám, že si vůbec nejsem jistý. Měl jsem za to, že Zero bude končit číslem 14 a z toho jsem odvodil, že budou 3 knihy. Ale třeba jsem se spletl... 
Třeba se, pletu já. Měl jsem za to, že pan Kot, ani nikde neřekl, kdy by Zero mělo končit, ale třeba bude opravdu,jenom 14 čísel...
S4TW Offline
S4TW 18/02/2015 (18. února 2015)
Odpověd na #5904 příspěvek od spiderbat
Další díl, v listopadu. Jinak, na třetí knihu si budeme asi muset počkat, nevyšla ještě ani v USA. Kromě toho, nemá těch knih, být víc, než jen tři?
Popravdě se přiznám, že si vůbec nejsem jistý. Měl jsem za to, že Zero bude končit číslem 14 a z toho jsem odvodil, že budou 3 knihy. Ale třeba jsem se spletl... 
spiderbat Offline
spiderbat 17/02/2015 (17. února 2015)
Další díl, v listopadu. Jinak, na třetí knihu si budeme asi muset počkat, nevyšla ještě ani v USA. Kromě toho, nemá těch knih, být víc, než jen tři?
S4TW Offline
S4TW 11/02/2015 (11. února 2015)
K doporučení se připojuji, opravdu úžasný komiks! Aleš má vytříbený vkus a opravdu to celé působí chytře a zároveň drsně a syrově. Volba kreslířů jak je netradiční, tak je skvělá. Tohle se prostě musí podpořit! Kupujte, ať to vyjde komplet, přeci jen by to měly být...
Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat

Najdete nás na Facebooku