Skalpy 01: Země Indiánů

9. února 2015 Damien Diskuze (3)
Skalpy 01: Země Indiánů

V půlce roku 2013 na nás Crew ve svém magazínu vypustila Zlého koně, drsného indiánského týpka, co se po letech vrací do rodné rezervace. Na rozdíl od jiných příběhů, tato drsná kriminálka z neobvyklého prostředí se u čtenářů chytla, a tak vyšla knižně. Se zpožděním nám již vlastním, ji nyní podrobíme drobné kritice.

Knihy Dobrovský

Žánr:

krimi, akční, western

O příběhu:

Dashiell Zlý kůň neměl jednoduché dětství. Matka byla v 70‘ aktivistka požadující zlepšení poměrů původních obyvatel Ameriky a klukovi to nedělalo moc dobře. Nakonec vzal kramle a po tom, co se ve světě naučil něco o životě, pokřivených hodnotách a násilí, projíždí svou bývalou domovinou, rezervací Prérijní růže. Jakkoli to nikdy nebylo príma místo, kde byste se chtěli usadit a založit rodinu, teď se poměry změnily, a ne zrovna k lepšímu. Do čela kmenové rady se dostal Lincoln Rudá vrána a ten rozhodně v rukavičkách nejedná.

Dash není měkota a pro ránu si nechodí daleko. A tak se stane, že vyvolá bitku v baru a je předveden před náčelníka Rudou vránu. Místo, aby skončil zakopaný šest stop někde na skládce, rozhodne se Rudá vrána, že z něho udělá jednoho ze svých psích vojáků, aby mohlo bez problémů proběhnout otevření nového super kasina. Netuší ale, že Dashiell má nebezpečné tajemství.

O komiksu:

Skalpy jsme už krátce recenzovali, když postupně vycházely v Crwi. Přečtení na jeden nádech je ale přeci jen něco jiného, než čekat dva měsíce na další sešit. Je tedy několik důvodů, proč si Skalpy určitě přečíst. Jednak je to žánr, který je na našem trhu minoritní. Není to o superhrdinech ve spandexu, co šíří dobro a potírají zločin. Zlý kůň dělá čest svému jménu a zběsile kope. S brokovnicí v ruce přeráží pažbou nos všem možným feťákům, jejichž doupata má za úkol likvidovat. Potírá zločin ve jménu jiného zločince. Ačkoli…

Druhým dobrým důvodem je atypické prostředí, ve kterém se to celé odehrává. Většina komiksů se děje někde ve velkoměstech, ale zaflusanou pouštní rezervaci jsme tu, myslím, ještě neměli. Rozhodně to není čarokrásné prostředí Plitvických jezer, kam byste si asi sami indiány zařadili. Je to špinavá díra plná feťáků, ožralů, nezaměstnaných a zkrachovalých.

A nebyl by to moderní komiks, aby v něm nebyl nějak zaklíčován trend dneška. Dash je prostě krutpřísný řízek. Ve třinácti zmizel z baráku, živil se jako boxer bez rukavic v kleci, prodělal armádní výcvik, účastnil se vojenských akcí v Kosovu, sám s nunčaky vyklidí hospodu, kulky se mu víceméně vyhýbají. Jasně, v každém komiksu je někdo takový, a pokud má člověk trochu načteno, mohlo by mu to začít vadit. Tady to ale jaksi zapadá a odpouštíme to.

Vedle vší té drsné akce se na pozadí příběhu odehrávají velmi křehké vztahy Dashielle a jeho matky, se kterou dříve pracoval Rudá vrána jako aktivista a rovněž dcery kmenového náčelníka a jejích šamstrů. Postavy nejsou vyloženě černobílé, jejich psychologie není plochá. Do toho všeho ještě figuruje další postava, která je propojená tak nějak se všemi, ale vyzrazovat další příběhové prvky by mi přišlo, i s přihlédnutím k tomu, že je to kniha poměrně útlá, jako zbytečné spoilování.

Kresbu zmíním už jen krátce. Je to vyloženě surová a tmavá práce. Musím říct, že Guéra má velmi osobitý a zvláštní způsob práce se stíny a s vyobrazováním tváře. Neznám moc komiksů, které by byly takto kresleny, ale je to styl, který se na vyobrazení drsného a temného příběhu dokonale hodí. Ale je to atyp a to s sebou nese riziko, že se vám na to lidi vybodnou.

Neodpustím si noticku - občas se stane, že postava řekne pár slov v indiánském jazyce (nevím, asi jsou to Čejeni, nejsem etnolog), ale krom toho, že Tokša Aké patrně znamená nashledanou, jsem toho moc nepochytil, a určitě by nebylo od věci dát tam aspoň slovníček. Ale nevidím to jako nedostatek.

Příběh, originalita, atmosféra, kresba?
Kresba? Nevidím důvod nějaké hledat.

Verdikt

Karel May se z toho obrací v hrobě a Vinetou samým údivem přestal ve věčných lovištích nahánět bizony, jak nemůže uvěřit degeneraci svých bratrů. Sklapy jsou určitě zástupcem žánru, který na našem trhu není častý a pokud máte rádi drsné krimi (nevím, do kterého žánru bych to jinak zařadil) a násilí, máte skvělou možnost. Samozřejmě všechno výše nadepsané negarantuje, že se to bude každému líbit, ale ohlasy jsem viděl spíš pozitivní a mě skalpy přesvědčily. Takže u mě dobrý.

Crew
Za spolupráci děkujeme nakladatelství Crew, které bylo založeno roku 1997, což z něj dělá nejstarší komiksové nakladatelství v ČR. CREW vydává více než sto komiksových knih ročně, a je tak největším nakladatelstvím specializovaným na komiksy v České republice. Misí nakladatelství je vydávat světové komiksy česky. Kromě mangy, nebo titulů od DC Comics, Marvel, Image či Dark Horse, se nakladatelství zaměřuje i na evropský komiks, a to prostřednictví edice Mistrovská díla evropského komiksu.

O autorovi

Damien
Damien

Autor o sobě ještě nestačil nic napsat.

Poslední příspěvky v diskuzi

spiderbat Offline
spiderbat 17/02/2015 (17. února 2015)
Dvojka vyjde, v březnu. Trojka pak, v říjnu.  
Damien Offline
Damien 10/02/2015 (10. února 2015)
Odpověd na #5873 příspěvek od Zlý kůň
Jsem moc rád že se tomuto skvělému komikso dostalo tak dobré recenze. Myslím si že je to super počtení pro všechny komiksové nadšence, a pro ty z vás kteří ví i něco o indiánském tradičním životě a obřadech to bude něco vyjimečného. Dobrá práce, jen tak dál. Jo a jsou to Lakotové.
Díky. Název kmenu mi asi unikl, ale to je vedlejší. Rozhodně jsem zvědavý, jak se to vyvrbí dále :)
Zlý kůň Offline
Zlý kůň 10/02/2015 (10. února 2015)
Jsem moc rád že se tomuto skvělému komikso dostalo tak dobré recenze. Myslím si že je to super počtení pro všechny komiksové nadšence, a pro ty z vás kteří ví i něco o indiánském tradičním životě a obřadech to bude něco vyjimečného. Dobrá práce, jen tak dál. Jo a jsou...
Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat

Najdete nás na Facebooku