Otčina

8. února 2015 Damien Diskuze (0)
Otčina

Z Jugoslávie do Kanadany a zase zpátky. Trochu jako hobbiti, ale ne tak docela. Nina Bunjevac sepsala a sekreslila obsáhlou rodinnou fotogalerii. Pojďme se na ni podívat.

Knihy Dobrovský

O komiksu:

Na světě je řada historických témat, která si zaslouží být vyprávěna. Ať je to tragédie světového formátu jako Maus, ať je to střípek z národní mikrohistorie jako jsou Divoši, ať jsou to osobní zkušenosti, jako je Život v Číně nebo Persepolis. Poslednímu jmenovanému je podobná i Otčina. Je to příběh jedné rodiny na pozadí vývoje moderní Jugoslávie. 

O čem tedy je komiks, který má na obálce překreslený úlisně zlomyslný portrét autorčina otce? Řekl bych, že je to především o rozdílných politických názorech. Pokud aspoň trochu víte něco z historie Balkánu, tak vám nejspíš neušlo, že v době druhé světové války byl v Jugoslávii odboj jak komunistický, tak nekomunistický. Po válce se komunista Jozif Broz Tito chopil moci a po vzoru SSSR zlikvidoval opozici složenou i z představenstva nekomunistického odboje.

Rodina autorčiny matky byli komunisté, její otec byl monarchista žijící v Kanadě, kde dělal se svou teroristickou buňkou bombové atentáty na správní budovy. Matka s dcerami ho za to opustila a v roce 1975 se vrátila k rodině do Jugoslávie. To jest kostra příběhu, na kterou se ještě nabalila poměrně obsáhlá kapitola o dějinách Jugoslávie asi od roku 500 do doby příběhu. 

Fakt je, že k postavám je skoro nemožné si vytvořit vztah, protože příběh je velmi krátký a čtvrt knihy zaberou jen dějiny země. Samozřejmě uznávám, že jako rodinný příběh je to zajímavé, ale chytlavé nebo zapamatováníhodné tedy rozhodně ne. Musím ale autorce nechat, že stručně vylíčit mentální a kulturní rozervanost tohoto slovanského národa se jí podařilo poměrně dobře a rychle. Stejně tak je velmi povedené časové rozvržení komiksu. Ale nevyvolal ve mně žádné emoce. Snad proto, že nejsem cílový zákazník. Tím nijak nezlehčuji problematiku, kterou příběh vypráví.

O kresbě:

Zde toho není moc, co říct. Černobílá a trochu připomíná tvorbu Thomase Otta nebo Charlese Burnse. Jinak je to ryze realistické pojetí a skutečné politické činitele v tom jistě poznáte. Vlastně to kopíruje staré fotografie, což navozuje žádoucí atmosféru. I volba barev je evidentně úmysl, neboť o žádný veselý příběh se tu nejedná.

Zajímavá fakta, atmosféra
Ne zas tak zajímavé rodinné drama

Verdikt

Chápu autorčinu potřebu ten příběh převyprávět, ale omezil bych se na distribuci v rodinném kruhu, nebo etnických příbuzných. Českému čtenáři může kniha nabídnout zajímavá historická fakta, která jsem třeba nevěděl, ale rozhodně to nepřebije ten pocit, že kdybych to nečetl, tak by se nic nestalo. Je to lehce depresivní sonda do rodinné a národní tragédie a vybraní jedinci ji jistě uvítají.

BBart
Děkujeme za spolupráci nakladatelství BB art, které se zaměřuje na překlady úspěšné světové beletrie (od thrillerů a detektivek až po romány pro ženy), naučných knih a komiksů. Své si zde najde každý čtenář ať už jsou jeho literární chutě jakékoliv. Nakladatelství také zajišťuje tisk kalendářů.

O autorovi

Damien
Damien

Autor o sobě ještě nestačil nic napsat.

Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Najdete nás na Facebooku