Černá Orchidej

26. ledna 2015 Morzael Diskuze (0)
Černá Orchidej

Rok 2014 je už dávno za námi, ale my máme stále ještě několik recenzních restů. Jedním z nich byla dlouho očekávaná Černá Orchidej od skvělého Neila Gaimana a výborného Davea McKeana. Stojí v zahraničí notoricky známý komiks od autora Sandmana za pořízení?

Knihy Dobrovský

Žánr:

Fantasy, horor

Příběh:

Černá Orchidej je superhrdinkou ve světě, kde záporáci nejsou hloupí a neobtěžují se s vytvářením situací, ze kterých by se hrdina mohl dostat. Když tě dostanou, tak tě prostě zabijí. Šmitec. A právě smrtí naší hrdinky začíná celý příběh za poetickým znovuobjevením sebe sama a opodstatněním vlastní existence.

O komiksu:

Abych byl upřímný, tak s touto recenzí jsem nějakou dobu otálel. Nikoliv z lenosti, ale spíše proto, že jsem jako zmatený pes chodil kolem velkého balónu a hledal místo, kde bych se zakousl, jak bych to pojal. Abych vás uvedl do obrazu, tak recenzovat Černou Orchidej, je něco, jako byste se pokoušeli recenzovat vaše vlastní sny z předešlé noci. Předem říkám, že jedno přečtení rozhodně nestačí.

Komiksový svět má mnoho autorů, jejichž jméno se stalo synonymem pro kvalitní komiks, a to ať už po stránce kresby, nebo scénáře. Časem se ale vytříbily dvojice autorů, jejichž spolupráce tvoří výjimečná díla, dvojice, které když znalý čtenář vidí na obálce komiksu, ani nepřemýšlí a upaluje s komiksem k pokladně.

Jednou z těchto dvojicí je beze sporu Neil Gaiman a Dave McKean. Tito dva umělci byli navzájem u svých komiksových počátků a ve své rodné zemi (Velká Británie) rozjeli vlnu nadčasových děl. Že budou hvězdami oboru dokázali už (noir?) komiksem Vraždy a housle (Violin Cases), který si může dopřát i český čtenář. Gaimanovo poetické vyprávění a McKeanova fotorealisticko-snová kresba je vražedná kombinace.   

Neil Gaiman, který světu ukázal, zač je toho loket svým legendárním Sandmanem, nám zde poprvé u nakladatelství DC (resp. Vertigo) předvádí, že mu nic není svaté. Že co je pro jednoho zajetá tradice, je pro něj jen jedním z mnoha pohledů na svět. A tak nám snově vypráví příběh padlé superhrdinky, která se snaží nalézt smysl své existence a smířit se světem.

Mimo to, že scénář je vynikající, komplexní a naprosto jedinečný, ještě navíc skládá poctu jiným postavám světa DC, obzvláště pak Swamp Thingovi Alana Moora (kterého Gaiman považoval dlouhou dobu za svůj vzor), nebo třeba Poison Ivy a jiným chovancům Arkhamova ústavu.

Když už jsme u Arkhamu, tak ten vypadá v McKeanově provedení naprosto fantasticky a není divu, že si ho DC později povolalo na práci po boku Granta Morrisona na komiksu Arkham - pochmurný dům v pochmurném světě. Každé okénko působí jako samostatný obraz, a to od vyrovnaně pozitivních po naprosto děsivé.

Jak už je tedy patrné, tak komiks je velice zdařilou záležitostí, která si své místo mezi legendami žánru bez pochyb zaslouží. Od vnitřních monologů po detaily kresby jde svazku málo co vyčíst. Nesmíte ale jít do čtení s očekáváním akce, výraz superhrdinský je zde čistě jen technický.

Musím rovněž pochválit i nakladatelství Crew, které nám komiks přineslo v naprosto vynikajícím provedením. Vazba, materiál stránek i přebal je všechno v kvalitě, kterou si komiks zaslouží. Jedině snad k překladu bych měl u pár pasáží asi trochu výhrady, ale nic úplně zásadního.

Stejně jako ten zmatený pes bych tu mohl kolem Černé Orchideje kroužit celý den a postupně vám vytahovat noblesní skutečnosti tohoto svazku, ale stejně nikdy nevystihnu krásu díla a jeho jedinečnou atmosféru. Tu si musí každý čtenář zažít sám. Zklamáni budou ti, kteří by tu hledali hlavně akci. Věřte mi, že tento komiks jí obsahuje pouze nezbytné minimum. Je to příběh o nevinnosti ve zkaženém světě, nikoliv o pomstě.

Určení:

Fandové poetických fantasy příběhů a netradičních konceptů Neila Gaimana; obdivovatelé kresby Davea McKeana.

Vynikající scénář a brilantní kresba, originální pojetí žánru
Pro někoho málo akce

Verdikt

Gaimanova DCčková prvotina se zdařila, jak se dalo od mistra čekat, naprosto parádně. Starý koncept předělal do nového, jak to umí jen on - poeticky a krásně. Do toho Dave McKean čaruje se svou nezaměnitelnou kresbou neskutečné divy. Další dílo dua Gaiman a McKean, které se po právu zapsalo do komiksových dějin, a které hýblo, a jistě hýbne, nejedním čtenářem. Doporučuji všem náročnějším čtenářům, vydat se prostřednictvím této knihy na přemýšlivou cestu za nalezením smyslu života Černé Orchideje.

Crew
Za spolupráci děkujeme nakladatelství Crew, které bylo založeno roku 1997, což z něj dělá nejstarší komiksové nakladatelství v ČR. CREW vydává více než sto komiksových knih ročně, a je tak největším nakladatelstvím specializovaným na komiksy v České republice. Misí nakladatelství je vydávat světové komiksy česky. Kromě mangy, nebo titulů od DC Comics, Marvel, Image či Dark Horse, se nakladatelství zaměřuje i na evropský komiks, a to prostřednictví edice Mistrovská díla evropského komiksu.

O autorovi

Morzael
Morzael

Na ComixZone hrdě zastávám funkci šéfredaktora. Na komiksy nemám vyloženě vyhraněný vkus, mám rád každé kvalitní dílo. Nejraději mám ovšem asi temnější horrorové a fantasy příběhy, rád si ale přečtu i dobrý noir. Své místo v mém srdci mají také superhrdinské komiksy, které rád čtu kvůli jejich poselství, o kterém pak s oblibou spekuluji a snažím se tyto myšlenky následně sumarizovat v mých zamyšleních.

Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat

Najdete nás na Facebooku