Comics Centrum Na přání

21. ledna 2015 Drekorian Diskuze (2)
Comics Centrum Na přání

Je půlka ledna a to je ta nejpříhodnější doba na to, aby nám místní komiksová vydavatelství pomalu odhalila své ediční plány. Nejnovější plány Comics Centra rozpoutaly poměrně vyhrocenou debatu a nebylo by to vůbec ono, kdyby naše redakce neřekla svůj názor. Drekorian zaujme postavení kritika a ComicsCentru to trochu okoření. jardoom vidí tuto novinku kladně a ve své části článku vám taky prozradí proč.

Pro ty z vás, kdo náhodou tuto čerstvou informaci nezaregistrovali, Comics Centrum připravilo novou edici s názvem Na přání. Oproti obvyklému vydávání knih má několik specifik. Knihy vyjdou, pokud si je objedná alespoň 500 lidí. Oproti KVSC a Hellboyovi je není nutné platit předem, ale přibližně do měsíce od data jejich vydání. Na rozhodnutí, zda si knihu objednáte nebo ne, máte tři týdny. Pokud vše klapne, tedy sežene se alespoň 500 objednávek, které se zaplatí a odešlou/vyzvednou, Comics Centrum vydá v druhé polovině roku další díl. V rámci edice Na přání v roce 2015 případně vyjdou třetí díly sérií Zámek a Klíč, Ú. P. V. O. a Goon. Více informací se dozvíte na webu nakladatelství.

Knihy Dobrovský

Drekorian


Comics Centrum chytá hollwoodské manýry


Český trh tvoří takový nespokojený trojúhelník. Čtenáři, kteří si stěžují na vysokou a zvyšující se cenu komiksů. Vydavatelé, kteří si stěžují, že zdejší trh není schopen zajímavé a ambiciózní projekty utáhnout a že většinu zisku zchlamstnou nenažraní distributoři. Knihkupci, kteří si stěžují, že lidé literaturu již nekupují a do výloh se tak dostávají dvousetkorunové tituly typu kuchařky Ládi Hrušky. Tato nesvatá trojice je jakýmsi ekonomickým perpetuem mobile.

Comics Centrum už dříve učinilo velice vstřícný krok ke svým čtenářům tím, že nabízí své tituly s velkou (30%) slevou. Pokud bydlíte ve větším městě, můžete si nechat komiks za pakatel poslat pomocí Uloženky nebo Zásilkovny, pražští si jej mohou vyzvednout přímo.

Minulý rok se Comics Centru podařil překročit významný milník se Sin City a Pekelnou knižnicí. Že by s jídlem rostla chuť? Sázka na jistotu je pohodlné a výhodné podnikání. V žádném případě neprotestuji proti crowdfundigovému startu unikátních publikací. Vydání publikace tohoto typu bez potřebného průzkumu trhu by jistě pro Comics Centrum (a ostatně i jakékoli jiné nakladatelství) bylo riskem, které by jednoduše nemohlo ospravedlnitelně podstoupit. Comics Centrum ale testuje tento způsob prodeje na titulech, které evidentně vydat chce, jen se necítí dostatečně silné v kramflecích.

Kampaň Comics Centra je tak jakýsi crowdfunding bez perků (tentokrát žádná číslování, poděkování a certifikáty) anebo Grouponem, ovšem bez slevy. Jedinou výhodou (oproti běžné distribuci) je příslib vydání dalšího dílu. Nezapomínejte, že vydavatelství je firma jako každá jiná. Vydávání knih je smyslem její existence, nikoli heroický výkon, za který přísluší poplácání po ramenou. A není vlastně doopravdy jedno, jestli nějakou delší sérii vydavatel utne po dvou nebo po čtyřech dílech?

Obdobně se chovají například hollywooodská studia, která nejrůznějším dotacím, pobídkám, crowdfundingu a daňovým úlevám říkají jednoduše soft money. Vzpomeňme si třeba na Petra Kopla a britské MX Publishing, které také přilepšilo anglickému vydání knížek Victorie Reginy drobným Kickstarterem. Protože proč ne.

Celá edice Na přání je hlavně únavné vynucování si pozornosti Comics Centrem, které se na sebe zoufale upozorňuje podobně otravně jako pop-up reklamy nebo řvoucí dítě a škřábe se tak na vrchol našich wishlistů s pěkně ostrými lokty. Zkusme se zamyslet nad tím, co by se stalo s naším trhem, kdyby obdobně vycházely všechny české komiksy.

Nic proti Comics Centru, ale edici Na přání rozhodně nefandím (byť přinejmenším Zámek a klíč, vzhledem k tomu, že mám předcházející dva díly, rozhodně podpořím). Zapomeňte na to, že si knihu prolistujete v obchodě a že si ji koupíte, kdy sami budete chtít. Comics Centrum chce, abyste si ji koupili hned. Jinak nebude nic.


jardoom

Pecka pro všechny, kteří to berou vážně


Když jsem na twitteru viděl video k této kampani, tak jsem trochu uronil slzu, jelikož jsem vždy doslova jako malej Jarda, když vidím nové komiksy od ComicsCentra (dále jen CC). Jde mi o to, že mám většinu titulů od CC rád, a vadí mi, jak dlouho čekám na pokračování. Je to logické, jelikož CC vydává opravdu velmi kvalitní komiksy, a to jak značkou, tak kvalitou nákladu. Značkou myslím komiks jako takový. Hellboy - Dlouhodobě vyprodaný, ÚPVO taktéž, a tak bych mohl pokračovat s většinou jejich nákladů. Kvalitou nákladu myslím druh provedení. Brož není nutno komentovat, je to prostě brož, ale pevná vazba je prostě naprosto dokonalá a já po ni prahnu. New52 od BBartu kupuju v broži, protože mě jejich pevná vazba nějak moc neláká, a to hlavně cenou, kvalita ale také pokulhává. Od této konkurence mam v pevné vazbě jen Omnibusy. CC umí vázanou knihu kvalitně a levně. Díky kampani "Na Přání" ještě levněji. Co víc si přát?

Já jsem pracujíci občan této republiky, a všichni víme, jak je v dnešním světě těžké ušetřit každou korunu. Na komiksy mám měsíčně nějaký rozpočet, který mi samozřejmě odsouhlasila ženská. Díky CC teď dostanu velmi kvalitní komiks, za nenapadnutelnou cenu. Tudíž "ušetřím" a co z rozpočtu zůstane, můžu přihodit k rozpočtu na další měsíc a tím si našetřit na limitky jako KVSC nebo Pekelníka Hellboye.

Problematikou této kampaňě je, že si tyto komiksy na přání dopřejí jen ti, kteří si je díky této kampaňi objednají. Ostatní prostě mají smůlu, a budou čekat, dokud to CC nevydá pro běžné čtenáře, a ještě za "výrazně" horší cenu (cca o dvě stovky dráž, což je běžná cena vázaných knih). Ona to možná ale problematika ani není. Dá se na to totiž dívat různě. Skalní fanoušek, který si knihu opravdu přeje, si ji prostě koupí, a ještě je rád, že zaplatí jen směšných 399Kč. Ona je to spíš charita a poděkování všem fanouškům, kteří čekají a čekají. Druhý pohled na věc je ten, který přednesl už Drekorian. Já s ním v této situaci ale nesouhlasím, jelikož jsem skalní fanoušek CC a zejména Goona, Zámku a hlavně Hellboyovek včetně ÚPVO. Tudíž si rád dopřeju knihu za čtyři stovky a ještě daleko rychleji, než v to sám doufám. 

Ostatní, kteří si knihu takto nepředobjednají si prostě musí počkat. Pokud knihu nechcou hned, a za fajn prachy, proč tedy tuto situaci nějak komentují. Počkejte si na běžné vydání za plnou cenu jako to dělala většina z vás do teď a dopřejte to všem, co mají o tyto série opravdový zájem.

Vítáme jakékoli názory a podnětné příspěvky do diskuze.

O autorovi

Drekorian
Drekorian

Autor o sobě ještě nestačil nic napsat.

Poslední příspěvky v diskuzi

listeR Offline
listeR 22/01/2015 (22. ledna 2015)
Mně to přijde jako dobrý nápad. Ten kdo to bude chtít tak si to za ty peníze objedná. 399 Kč není tolik . Snad se to ujme. 
Morzael Offline
Morzael 22/01/2015 (22. ledna 2015)
Oba názory jsou dobré, logické, ale přikláním se k jardoomovi :-). Raději než čekat na další Zámek a klíč zase 3 roky, tak to raději takhle... Jen aby se to po čtvrtém dílu neutlo napořád no. 
Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Najdete nás na Facebooku