75 největších událostí světa Marvelu #7

13. ledna 2015 S4TW Diskuze (0)
75 největších událostí světa Marvelu #7

Tak, konečně je tu dlouho očekávané závěrečné číslo našeho žebříčku, který se věnuje nejzásadnějším, nejzajímavějším, nejdůležitější či prostě nejvíc cool událostem, které se stali v průběhu dlouhých 75 let marvelovského působení na poli komiksu. Minulý rok totiž Marvel oslavoval významné výročí, 75 lel. Již 75 let nás těší zajímavými komiksy a tento žebříček vybral ty nejvíc top, které by měl mít (alespoň částečně) nastudované každý fanda této společnosti. Poslední díl jsem plánoval stihnout do konce roku 2014, ale co čert nechtěl, nestihl jsem to. Ovšem to nevadí, na to nejlepší se vyplatí počkat a tak si nyní můžete přečíst, co považuji za ty nej události.  S něčím možná budete souhlasit, s něčím třeba ne, těžko se asi všichni shodneme, proto je vám otevřena diskuze u tohoto článku, kde můžete vyjádřit své souhlasy a nesouhlasy. No nic, nebudu zdržovat, jdeme na to. 

Knihy Dobrovský

10. Wolverine chce víc

Od čísla: X-Men #132 (Duben, 1980)

Tento moment z úvodní části velkolepé ságy “Dark Phoenix Saga” se považuje za jeden z klíčových momentů v historii horkokrevného chlapíka, u kterého si nikdy nemůžete být jistý, že je po něm. Wolverine, drsňák, který má ke všemu nějakou připomínku, je jeden z nejoblíbenějších postav v rámci Marvel Universe vůbec. Wolverine s Nightcrawlerem bojují proti dvěma členům Hellfire klubu, Piercovi a Lelandovi. Wolverinovi se sice povede poškodit Piercovu kybernetickou ruku, ale následně, pomocí své schopnosti, Leland zvýší váhu Wolverina na takovou úroveň, že ten se propadne do stoky. Leland s Piercem považují Rosomáka za vyřízeného. Nakonec jsou přemoženi všichni členové X-Menů.

Poté, co dostal hrozně naloženo, byl zbit a hozen do kanalizace členy klubu Hellfire, se Wolverine vynořuje z bahna živ a zdráv a vyloženě z něho sálá totální nas... vztek, prostě na tom chlápkovi vidíte, že musí někomu rozkopat držku. Wolverina prostě pořádně dopálí, že dostal takovou nakládačku a tak slibuje, že se pomstí, neboť to je jediná možnost, jak to všechno zkousnout. A jediný způsob pomsty jaký zná, je ten, při kterém má své adamantiové drápy vysunuté. Před tímto sešitem byl Wolverine pouze jedním z členů týmu mutantů X-Men. Ale sešit X-Men #132 ho okamžitě proměnil v ikonu komiksového průmyslu. Je to scéna, která ukazuje, že i když Wolverine nevyhrál boj, tak je schopný se vzpamatovat, vzít to sakra do svých rukou a ještě z toho udělat pořádnou zábavu.

9. Spider-Man vstává z trosek

Od čísla: Amazing Spider-Man #33 (Únor, 1966)

Pokud chceme definovat postavu Spider-Mana a jmenovat jeho vlastnosti, které jsou součástí jeho osobnosti, nesmíme opomenout jeho nezlomného ducha a oddanost k tomu, že své velké a úžasné schopnosti používá k šlechetným účelům (pokud nepočítáme půl rok nebo tak nějak, kdy pověsil pavučiny na hřebík). Což mu vštípil především jeho zesnulý strýček Ben (však to každý znáte: “S velkou mocí přichází i velká odpovědnost.”  To, co mnozí považují za vrchol slavného dua Stan Lee / Steve Ditko v jejich práci na úžasném pavoučím muži, Spidey je uvězněn pod mnoha tunami sutin a navíc je tížen myšlenkami na to, že musí zachránit svou nebohou tetu May, která leží v nemocnici a umírá (pomoct jí může pouze sérum, které Peter musí nejdříve získat).

Spider-Man se již smiřuje se svým selháním, když v tu chvíli se mu povede nějakým způsobem sebrat všechnu odvahu a sílu, která v něm ještě vězí, a zvedne hromadu kovu a kamení a tím se osvobozuje. Následně se odebere do laboratoře Curta Connorse, kde úspěšně testuje lék, který zachrání tetu May. Jedná se bezesporu o jeden z nejvíce inspirujících momentů v historii komiksových děl. A navíc to je pravděpodobně nejtrvalejší obraz z proslulé Silver Age éry Spideyho.

8. Tony Stark se stává Iron Manem

Od čísla: Tales of Suspense #39 (Březen, 1963)

V příběhu, který mnozí fanoušci a kritici považují za jeden z nejlepších marvelovských origin vůbec, se milionář, průmyslník a milovník žen, Tony Stark, ocitá ve vězení. Přesněji řečeno je vězněn komunistickými teroristy (později byl tento příběh přetransformován tak, že teroristé byli z blízkého východu a nebyli komunisté). Stark je svými vězniteli pověřen, aby vyvinul zbraň. Tony ovšem místo toho pro sebe staví prapodivný oblek z kovu, díky kterému se mu povede z vězení uprchnout. Stark postaví svůj oblek, který ovšem ještě potřebuje dobýt trochu energie, aby byl provozuschopný. Ovšem jeho věznitel, Wong-Chu, cítí, že se děje něco nepatřičného a jde ho zkontrolovat. Profesor Yinsen (který Tonymu celou dobu pomáhá a už jednou mu zachránil život) spěchá na chodbu, aby zbrzdil Wong-Chu a je zastřelen ozbrojenou stráží. Ale díky tomuto činu získá Starkovi potřebný čas, aby dobyl své brnění. Za chvilku už Tony svojí zbroj ovládá, nejdříve se ukryje z dohledu stráží a následně vyráží vykonat svojí (I Yinsenovu) vendetu.

Jedná se o ikonické zrození kultovního Iron Mana. Stark, respektive Iron Man, se posléze vypracuje v jednu z nejvýznamnějších postav světa Marvelu, a to nejen proto, že hraje velice důležitou roli v nejmocnějším týmu světa Avengers, ale I díky jeho sólovce na stříbrném plátně z roku 2008, která je odpovědná za zahájení mega úspěšné etapy Marvel Cinematics Universe. Do popularity se nedostaly jen filmy z vesmíru Marvelu, ale I samotná postava Iron Mana, která se díky svému filmu vyšplhala v žebříčku oblíbenosti na příčky nejvyšší. Ovšem nikdy by tomu tak nebylo, pokud by nebyl napsán tento skvělý zrod postavy.

7. Wolverine přichází

Od čísla: Incredible Hulk #180 (Říjen, 1974)

Při zpětném ohlédnutí se ukazuje, že podivná postava, která byla uvedena na scénu na poslední stránce jinak zapomenutí-hodného sešitu Incredible Hulk #180, je ve skutečnosti jedna z nejoblíbenějších postav u fanoušků Marvelu. V tomto komiksu nám je totiž poprvé představen Wolverine, mutant a pozdější člen slavného týmu X-Men (a také mnoha jiných). Mutant Rosomák učiní svůj vstup na stránky komiksů tak velkolepý, že hned při svém prvním vystoupení útočí na jednu z nejsilnějších postav – Hulka. Je to první, ovšem ne poslední případ za posledních 40 let, kdy se tito dva horkokrevní bojovníci spolu utkají. Wolverine by se nejspíš nikdy nestal tak slavnou postavou, nebýt jeho vstupu do týmu druhé generace X-Menů (brzy po tomto vstupu se totiž z Logana stala doslova superstar, kdy I dnes je jeho postava na vzestupu díky několika filmům a skvělým hereckým výkonům Hugha Jackmana). Ale pokud jde o jeho první účinkování ve světě Marvelu, nejspíš nenajdeme důležitější komiks z Bronze Age éry s Rosomákem, než je Incredible Hulk #180 a jeho pokračování, Hulk #181.

Mimochodem v tomto čísle Wolverine nejprve zaútočí svými adamantiovými drápy na Hulka (ten se zrovna nachází uprostřed souboje s lesní bytostí Wendigem), ovšem Hulkovu kůži neprorazí, a tak se rozhodne si najít snadnější cíl, Wendiga. Jeho odhad se ukáže správný a jeho drápy snadno proniknou kůží lesní bytosti. Hulk je sice zmatený, ale pomáhá Wolverinovi porazit Wendiga (nakonec ho ubíjí do bezvědomí, ale jedná se o nesmrtelnou bytost). Pak nastává opět souboj mezi Wolverinem a Hulkem, který končí jejich uspáním jinými hráči. Následně se oba zase probouzejí a bojují zas a znova, vše nakonec končí dobrým úderem Hulka, kterým Wolverina knock-outuje. Ale uznejte sami, být hned při svém úvodním vstupu na scénu rovnocenným protivníkem Hulkovi, to už něco znamená.

6. Smrt Gwen Stacyové

Od čísla: Amazing Spider-Man #121 (Červen, 1973)

Zatímco se komiksové posunovalo z takové té veselejší, barevnější a pozitivnější (někdo by snad řekl naivnější) éry k temnějšímu a realističtějšímu směru na počátku sedmdesátých let minulého století, tak se v komiksu Amazing Spider-Man začaly dít velké věci. Stala se totiž zásadní událost, která ovlivnila života Petera Parkera a ovlivňuje ho dodnes. Tuto událost si vybaví snad každý fanoušek komiksu, ano jedná se o smrt přítelkyně Petera Parkera, Gwen Stacyové. Mnozí odborníci tuto událost považují za neoficiální konec Silver Age éry komiksu.

Skutečnost, že nevinná postava bez super schopností a dovedností by mohla být nemilosrdně zabita jedním z padouchů superhrdiny – a tento konkrétní hrdina selže při záchraně oné osoby, tudíž tato událost pro něj bude mít dvojnásobně fatální psychologický efekt – byla, do té doby, jedním z nepředstavitelných konceptů tohoto média. S tímto konceptem přišla až dvojce Gerry Conway a Gil Kane, kterým se společnými silami povedlo na okamžik zastavit srdce snad každého čtenáře, který tento příběh četl. I když číslo Amazing Spider-Man #121 je doslova nabyto mnoha nezapomenutelnými momenty vedoucími k smrti Gwen – například jak Green Goblin Gwen shazuje z mostu či zlověstné “snap”, které se ozve, když Gwen visí na Spideyho pavučině a láme si vaz, při snaze Spider-Mana jí na poslední chvíli zachránit – finální obraz, kdy Spider-Man slibuje pomstu Goblinovi, jelikož způsobil smrt jeho přítelkyně, kterou celým svým srdcem miloval, se dá považovat za jeden z nejvíce deprimujících a šokujících panelů v historii komiksových příběhů vůbec.

Mimochodem, toto neskutečné drama mělo následně ještě jednu šokující dohru, která v tomto žebříčku také nemohla chybět, jednalo se o smrt Green Goblina při snaze Spider-Mana pomstít Gwen. A na závěr bych ještě připomenul, že v rámci UKK jsme mohli číst Spider-Man: Smutek, což je příběh o tom, jak se Peter Parker a Gwen Stacyová zamilovali a rozhodně v této knize najdete nejeden odkaz na onu tragickou událost.

5. Bruce Banner a výbuch G-Bomby

Od čísla: Incredible Hulk #1 (Květen, 1962)

Mezi další stavební kameny časné historie marvelovského světa komiksu můžeme bezpochyby zařadit komiks Incredible Hulk, který je považován za dokonalou ukázku toho, jak vypadala práce “Domu Nápadů – čti Marvelu“. Jak byly jeho příběhy této éry jedinečné a odlišné od konkurence. U Bruce Bannera / Hulka, si Marvel vzal na paškál klasický Jekyllo Hydeovský příběh o příšeře, která žije uvnitř člověka (jinými slovy se jedná o takový ne zrovna obvyklý příběh schizofrenika či spíše doktora, který když ho něco jo naštve, tak nejde daleko pro ránu), a dal jí zajímavou zápletku, která byla inspirována vzestupem atomové éry ve vědě a technice v padesátých a šedesátých letech minulého století.

Na vojenské základně v poušti, se Doktor Bruce Banner připravuje na první test svého vynálezu, G-Bomby. Jeho asistent, Igor, žádá Bruce, aby se podělil s ostatními o své práci, aby bylo možné zkontrolovat jeho výpočty. To Banner odmítá s tím, že chyby on nedělá. Bruce naposledy kontroluje svoji bombu dalekohledem, když v tom zpozoruje nějakého chlapce, jak je nebezpečně blízko zóně výbuchu. Bruce řekne Igorovi, ať zastaví odpočítávání a vyrazí za chlapcem. Nakonec se mu povede chlapce dostat do příkopu, ale než do něj sám skočí, tak G-Bomba vybuchuje. Gamma paprsky ozařují tělo Bruce Bannera a tím vzniká nová osobnost, Neuvěřitelný Hulk. Hulk se postupem času vypracoval na jednu z nejoblíbenějších postav komiksového odvětví – stal se hvězdou několika filmů, kreslených filmů a seriálů, video her a dlouhotrvající, televizní show, která běžela na televizních přijímačích na přelomu 70. a 80. let. Díky Hulkovi se povedlo vytvořit jednu z prvních postav Marvelu, která zaměřoval tak velkou pozornost na hlavní proud.

4. Překvapení v ledu

Od čísla: Avengers #4 (Březen, 1964)

Když padlo rozhodnutí vzkřísit hrdinu druhé světové války Steva Rogerse aka Captaina Americu, aby se posléze stal základním kamenem hrdinů v marvelovské stříbrné éře, tak se toto počínání ukázalo jako jeden z prvních kroků, který pomohl k tomu, aby se z mocného týmu superhrdinů Avengers stala vlajková loď, co se týče superhrdinských uskupení. Zdůraznění Capova statusu jako hlavního, ikonického hrdiny, který pomohl přemoct nebezpečné nacistické Německo, a zároveň dodání této postavě jisté inteligence, která přesahuje čas, plus zapůjčení si úžasného a velice zajímavého životopisu tohoto charakteru z jeho dřívějšího působení v komiksovém odvětví, napomohlo k dodání okamžité důvěryhodnosti vůči celému uskupení Avengers. A to jak co se týče vizuální podoby na papíře, tak i z dějového hlediska.

Avengers objevují tělo v oceánu, které je rozmrzlé od teplých vod. Ukazuje se, že je to hrdina druhé světové války, Cap (jeho tělo bylo zmrazeno a zachováno po jedné misi z konce války). Následně jsou Avengers uvězněni v kamenu tajuplnou kreaturou. Capovi se povede mimozemšťana dopadnout, zjistí, že ho k tomu přiměl Namor. Steve pomůže osvobodit Avengers a společně s nimi to vyřídí s Namorem. Následně je přijat k Avengers. Do té doby tým Avengers postrádal jasného vůdce, jasnou jedničku v týmu. Samozřejmě, Captain America stoupal v žebříčku popularity i v průběhu následujících let a stal se jednou z nejpopulárnějších a nejikoničtějších postav Marvelu (a to i díky jeho sólovkám) – za ta dlouhá léta se stal hvězdou a každá jeho vlastní série se okamžitě ukázala jako velice žádaná (za další úspěch této postavy by se dala označit jeho týmovka po boku Falcona, který se stal vůbec prvním černošským superhrdinou ve vlastním komiksu). Jeho popularita neklesla ani v následujícím miléniu, kdy vyšli jeho dva sólové filmy, plus byl hlavním leadrem filmové týmovky Avengers a rozhodně neřekl své poslední slovo.

3. Nový X-Meni

Od čísla: Giant Size X-Men #1 (Květen, 1975)

Pro někoho to je asi těžko k uvěření, že známý mutantský tým X-Men byl jeden čas mezi nejméně oblíbenými komiksy Marvelu (respektive jeho postavy patřili k těm neoblíbeným a často velmi kritizovaným). Skutečnost byla ovšem ještě horší, série X-Men byla na pokraji zrušení.  Ve skutečnosti to, že série měla nedostatek fanoušků a naopak velký počet kritiků, donutilo společnost k tomu, aby na konci šedesátých let znovu vytiskla staré materiály pod hlavičkou “Classic X-Men”. V tom, co je bezpochyby mnohými považováno za jeden z nejlepších restartů zavedené série v komiksové historii, Len Wein a Dave Cockrum zcela obměnili celý mutantský supertým, který měl pod palce stále profesor Charles Xavier. Jednalo se o novou generaci X-Menů.

Sestava druhé generace zahrnovala některé z nejznámějších postav Marvelu – Storm, Colossus, Nightcrawler a jednoho kanadského chlápka, kterého možná  znáte pod jménem Wolverine. Příběh tohoto komiksu se především zaměřuje na budování nového týmu například, když profesor zachraňuje ze spárů rozohněného davu lidí v Německu Kurta Wagnera (Nighcrawler) a nabízí místo v jeho škole nebo, když Xavier navštíví Kanadu, kde přemluví Wolverina ke vstupu do jeho služeb a tím mu zajišťuje vymanění se od služeb vládě či snad mini příběh, ve kterém Petr Rasputin zachraňuje svou sestru před rozjetým traktorem tím, že své tělo transformuje na nerozbitnou ocel a následně se na scéně opět zjevuje Charles a nabízí mu stejnou nabídku jako Wolverinovi a Nightcrawlerovi. Když je vybráno sedm nových mutantů, tak je jim následně sděleno Scottem Summersem, že byli vybráni, aby pomohli najít zmizelé členy týmu X-Men.

Komiksem X-Men #94 Marvel skončil dotisk klasického materiálu a přišel se zcela novým příběhem, který měl na starosti tým v čele s Chrise Claremontem, který aktivně spolupracoval s Weinem. Tohle všechno přineslo Marvelu miliardy dolarů a zbytek je již historie, kterou nejspíš znáte (zavedená značka X-Men, spousta rozběhlých sérií, několik animáků a filmů...).

2. Spider-Man našel vraha strýčka Bena

Od čísla: Amazing Fantasy #15 (Srpen, 1962)

Origin Spider-Man netřeba nějak sáhodlouze představovat. Nejspíš se s ním již každý z vás setkal, ať už se jednalo o komiksovou, seriálovou či filmovou verzi. Podle názoru mnohých se jedná o jeden z nejlepších a nejzásadnějších originů, které byly prostřednictvím komiksového média představeny. Komiks Amazing Fantasy #15 obsahuje hned několik momentů, které by se daly označit za oficiální vznik Spider-Mana, respektive by se daly považovat za přechod obyčejného Petera Parkera na neobyčejného Spider-Mana – například scéna, kde byl Peter kousnut radioaktivní pavoukem nebo, když poprvé vystoupil v televizi ve svém červeno modrém kostýmu. Nicméně, za ten první Parkerův pomyslný krůček na jeho velice dlouhé cestě k tomu, aby se stal jedním z celosvětově nejznámějších superhrdinů, by se dal označit moment, kdy Péťa chytne muže, který krutě zavraždil jeho strýčka.

To by nebylo zase tak přerodné, nebýt jednoho zásadního faktu. Jednalo se totiž o stejnou osobu, kterou Peter považoval za obyčejného, malého a bezvýznamného zlodějíčka, s kterým měl tu čest, když ho viděl, jak ukradl jistý obnos peněz. Stalo se tak, když byl Parker v zákulisí televizního studia a najednou viděl, jak strážný honí zloděje. Spider-Man nechává zloděje uprchnout, a když mu to strážný vytýká, proč ho nezastavil, tak mu Spidey odvětí, že to není jeho starost. Když to Peterovi všechno docvakne, tak v tom momentu si uvědomí i jednu věc, která ho bude provázet po celý jeho komiksové kariéry – s velkou mocí musí také přijít velká zodpovědnost. Zároveň se také jedná o jeden z nejkrutějších momentů v historii komiksů – dramatický a zároveň velice ironický moment. A samozřejmě se jedná o moment, který bude Spider-Mana strašit po zbytek jeho života.

Už je vám doufám jasné, proč má Spider-Man tak enormní smysl pro spravedlnost a proč téměř nikdy nenechá nevinné ve štychu (což se mu již i párkrát vymstilo) a tato vlastnost je z velké části zapříčiněna touto zásadní událostí, která měla obrovský vliv na svět Spider-Mana, Marvelu a vlastně i komiksu celkově. 

1. Jeden za všechny

Od čísla: Fantastic Four #1 (Listopad, 1961)

Všechno velké, co mělo teprve přijít, začalo tím, když Martin Goodman, muž, který založil nakladatelství, které se stalo jedním z nejvýznamnějších a nejznámějších, Marvel Comics, slyšel o úspěchu Dcčkářského nejnovějšího týmu superhrdinů, Justice League. Toto zjištění přineslo okamžitou reakci. Goodman kontaktoval šéf-editora Marvelu Stana Leeho a přikázal mu, aby přišel s vlastní verzí superhrdinského týmu, který by uchvátil čtenáře a tím nakopl celý Marvel Universe. Příkaz byl jasný, držte tempo s DC a tak Stan Lee usedl společně s Jackem Kirbym k jednomu stolu a výsledkem byl vznik nových postav: Reed Richard aka Mister Fantastci, Sue Storm aka Invisible Woman, “Human Torch” Johnny Storm a Benjamin Grimm, lépe známý jako The Thing. Stejně jako dva a dva jsou čtyři, tak tato čtveřice dohromady tvoří Fantastic Four, vůbec první marvelovský super tým.

Fantastic Four byli stavebním kamenem toho, co bylo později známo jako Marvel Age of Comics. Fantastic Four měli ještě jednu zajímavost, jednalo se totiž o postavy, se kterými se čtenáři mohli ztotožňovat, a to byl tehdejší klíč k úspěchu. Lidé chtěli číst o lidech se super schopnostmi, kteří ovšem ve svém civilním životě mohli být jako oni sami. Za ta léta si Fantastic Four prošli několika krizemi a ne vždy byli pospolu, ovšem vždy se měli rádi a brali se jako jedna rodina (což také byli – Sue a Johnny jsou sourozenci, Ben je nejlepší přítel Reeda a Reed si později vzal za ženu Sue). I v dnešní době by jste horko těžko jmenovali nějaký superhrdinský tým, který by měl takto těsné vztahy mezi jednotlivými členy, jako má Fantastická Čtyřka.

Obrázek, na kterém všichni čtyři členové dávají ruce do jednoho kruhu (což by se dalo popsat klasickým pokřikem Třech mušketýrů – kteří mimochodem také byli čtyři – “Jeden za všechny a všichni za jednoho“). Toto gesto symbolizovalo oficiální zrození marvelovské éry. Jako takové by se dalo označit za zlomové v dlouhé historii tohoto vydavatelství a bez tohoto momentu – a samozřejmě odezvy, jako měli Fantastic Four u čtenářů – by všechny komiksové postavy, které následně Marvel stvořil (Hulk, Spider-Man, Thor, Iron Man, Daredevil a další), vůbec nespatřili světlo světa. Takže zrození týmu Fantastic Four není jen nejpamátnější moment, ale jednoduše se jedná i o ten nejdůležitější milník celé historie Marvelu.

 

O autorovi

S4TW
S4TW

Komiksy jsem začal číst s příchodem UKK na český trh, čili začátek roku 2013. Moje první články pro comixzone.cz byly zveřejněny téhož roku v listopadu. Jsem především fanoušek pláštěnek, hlavně těch marvelovských. Ale nebráním se ani jiným komiksům a dá se říct, že žánrově se snažím obsáhnout vše. Něco málo napoví má TOP10 (k 05/2017): 10. Fantomas se zlobí, 9. Fantastic Four - Příchod Galaktuse, 8. Starej dobrej Logan, 7. Živí mrtví, 6. Elektra: Atentát, 5. Hulkova planeta, 4. Skalpy, 3. Daredevil: Zmrtvýchvstání, 2. Zázraky, 1. Sin City.

Minotaur.cz