1001 komiksů, které musíte přečíst, než zemřete

31. prosince 2014 Drekorian Diskuze (0)

Plus vydal bichli, kterou tak úplně nemusíte mít.

1001 komiksů, které musíte přečíst, než zemřete

Bucketlistové publikace jsou ve světě docela populární a není tedy divu že dorazily po nějaké době i k nám. Po knihách nabízejících tisíc jedna knih, alb nebo filmů, přichází publikace určená pro komiksáky. Českou mutaci si připravilo nakladatelství Plus.

Knihy Dobrovský

Už na začátku musím vyzdvihnout samotné zpracování knihy. 1001 komiksů je vytištěno na skvelém křídovém papíře, v tvrdých deskách a kniha má přesně ten správný rozměr, abyste si ji mohli posadit na klín nebo chytit do rukou a pohodolně číst. Není zbytečně těžká, typograficky je skvěle provedená, jednoduše paráda. Samozřejmě, není to kniha na cesty! Perfektně ale se hodí do pohodlného křesla se sklenkou něčeho dobrého.

Samotný seznam je rozdělen do šesti kapitol rozdělený podle dvoudekád, pouze devadesátá léta mají kapitolu vlastní. Nejobsáhlejší je kapitola popisující sedmdesátá léta a osmdesátá léta, naopak nejméně obsáhlá je nazvána prozaicky Před rokem 1930.

Každá stránka obsahuje malý medailonek daného komiksu, český název, původní název, autory (včetně roku narození a případného úmrtí), vydavatele v Česku i v cizině, rok vydání a žánr. U většiny komiksů přetištěná i zmenšená stránka obálky, u některých je dokonce i malá ukázka. Pokud komiks získal nějakou cenu, je zde tato informace také uvedena.

Skvělý nápad jsou takové bublinky, které tu ukazují další zajímavá díla autora, onde zase na podobná díla, která, pokud se vám líbil popisovaný komiks, by vás také mohla zaujmout. Díky tomu můžete knihou listovat a procházet ji takříkajíc od známého k neznámému.

Samotný seznam vytvořilo více než šedesát přispěvatelů (mimo jiné i Tomáš Prokůpek, který vydává magazín Aargh) a na české verzi se podílelo deset překladatelů. Možná právě tyto vysoké autorské počty jsou příčinou výhrad, které ke knize mám.

První věc, kterou musím nutně zkritizovat je překládání titulů, které česky nevyšly. Počeštěné názvy mají pravděpodobně upoutat čtenářovu pozornost svým obsahem a jaksi novinově ho přilákat. U několika případů je tento název přeložen jen velice volně a jedině k čemu u mě sloužil bylo pátravé zvednutí obočí. Další nevýhodou je zablokování počeštěného názvu pro případná budoucí česká vydání. To se stalo například Útoku titánů, který v roce 2014 vydala CREW a který je v knize označet jako Útok obrů. Leckterý počeštěný název je tak zbytečný (nedá se podle něj titul vyhledat a pokud někdy vyjde, je pravděpodobné, že vyjde pod jiným názvem) a je vidět, že někteří přispěvovatelé rádi počeštěný název přeskočili.

Zadruhé, tituly nejsou vždy zařazeny do seznamu pro nějaký konkrétní story-arc nebo knihu, ale často jen pro obraz své legendy. Například u Spider-Mana, zařazeného mezi dekády 1960-1969 vás neodkáže na nějaký moderní run nebo významný milník v životě pavoučího muže. Medailonek navíc hovoří o schmatu Stana Lee a Steva Ditka. Zcela jinak je to ale v případě Ultimate Spider-Mana, kde se medailonek vztahuje ke Klonové sáze nebo Iron Mana a jeho Démona v lahvi. Zmatená je pak totální, když je Spider-Man objevuje znovu s ikonickým příběhem Noc, kdy zemřela Gwen Stacyová.

Co jednoznačně hovoří pro koupi je to obrovské množství komiksů (pravda, většina se nachází spíše v posledních dvou dekádách), které vyšly i v českém jazyce a jsou tedy jako publikace snadno dostupné. V české mutaci je také zařazeno několik českých (resp. československých) komiksů, samozřejmě tak nechybí naše lokální legendy jako je např. Čtyřlístek nebo Rychlé šípy.

Tisícjedna je veliké, převeliké číslo. A vzhledem k tomu, že tato publikace pokrývá vše možné od nekončících superhrdinských sérií, přes horor, naturalistická díla, mangu, ba dokonce i erotický komiks, vzdor svému názvu asi nikdo nečeká, že je někdy přečtete všechny. Pokud ji zahlédnete v knihkupectví, zkuste ji alespoň prolistovat. Medailonky jednotlivých komiksu jsou napsány velice čtivě a lákají k přečtení daného díla. Navíc, nikdy nevíte, co vás může inspirovat.

zpracování, čtivost
počeštěné názvy, nenavádí čtenáře u delších sérií na nějaký přijatelný a dobře stravitelný run

Verdikt

Vzhledem k ceně a kvalitnímu provedení publikace pro fajnšmekry, které komiks nejen zajímá a baví, ale které komiks doslova fascinuje. Pro skalní fanoušky se stane jedním z pilířů teorie komiksu. Pro běžného nebo občasného čtenáře nemůže nahradit rady přátel nebo pulzující trendy Internetu a je pro něj snad až zbytečným luxusem.

Plus
Za spolupráci děkujeme nakladatelství Plus, které publikuje pod hlavičkou Albatros Media a zaměřuje se již několik let na vydávání mainstreamové literatury všech možných žánrů a spolupracuje i s předními českými autory.

O autorovi

Drekorian
Drekorian

Autor o sobě ještě nestačil nic napsat.

Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Najdete nás na Facebooku