All Star Western: Pistolníci z Gothamu

31. prosince 2014 gumidekmedvidek Diskuze (0)
All Star Western: Pistolníci z Gothamu

Letošní rok byl na superhrdinovský komiks dosti bohatý. A to i díky nakladatelství BBart, které se pustilo do několika New 52 sérií DC univerza.  Ano, máme zde několik Batmanů či Supermanů dokonce i jejich týmovku Justice league. Právě proto se v dnešní recenzi podíváme sice opět na New 52 sérii, avšak dosti netradiční. V tomhle světě se nosí kolty proklatě nízko u pasu a jeden z hlavních hrdinů hýří cynismem až za roh. Tahle směs se nejmenuje nijak jinak než All-Star Western.

Knihy Dobrovský

Úvodem si naťukneme samotnou sérii jako takovou. Její kořeny sahají do padesátých let minulého století, kdy panovala doba filmového westernu a pochopitelně se to odrazilo i v komiksovém médiu. All-Star Western je tak trochu vyčnívající jedinec v DC vesmíru, protože se odehrává ve staré době, kdy ještě lišky dávaly dobrou noc. Máme zde stejné kulisy, ale v mnohem mladším kabátku, tudíž okoukané dějství z klasických sérií dostává svým způsobem nový dech.

Jak jsem již zmínil v úvodu, tak jedním z hrdinů první knihy All-Star Western je snad nejcyničtější postava od DC. Není to nikdo jiný než Jonah Hex. Jedná se o poměrně zajímavou postavu hlavně v tom, že není vyloženě kladná či záporná. Jeho přehnaný smysl pro spravedlnost kolikrát za sebou nechává i vedlejší ztráty. Nezajímají ho problémy lidí, však pokud dostane slušně zaplaceno, tak odvede práci znamenitě a spravedlivě. Osobně bych tak trošku Hexe připodobnil Punisherovi ze sousední stáje Marvelu. Však na rozdíl od Punishera, který za sebou nechává hroudy mrtvol a to mnohdy nesmyslně, tak Hex činí, jen když musí, a jako bonus ho to i baví, samozřejmě. Za to si na druhou stranu neodpustí hromadu ostrých hlášek, při kterých jsem se neskutečně bavil. Jako příklad lze jmenovat situaci s narážkou na Hexovu uniformu z Americké občanské války.

Hlavním dějištěm komiksu je město Gotham, které rozhodně vtáhne svojí atmosférou. Právě tak velké město je pro lovce odměn Jonaha Hexe dosti atypické. Více mu pasuje pustina divokého západu. Však dostal zaplaceno a je zde, aby vyšetřil záhadné vraždy mladých dívek. Tak trochu jsem si atmosférou připomněl Sherlocka Holmese a doktora Watsona. Právě doktora zde představoval doktor psychologie Amadeus Arkham (ano, jméno není náhoda). Rozhodně velký plus, co se místa dějiště a vyšetřovací technik týče. Druhý příběh se opět věnuje Hexovi a doktorovi Arkhamovi. Tentokrát pátrají po zmizelých dětech. Zápletka se může zdát dosti otřepaná, ale opak je pravdou a o zajímavé situace nouze není.

Zbytek komiksu tvoří dva krátké příběhy. Prvním z nich vypráví o mstiteli divokého západu „El Diablovi“. Jak už název napovídá, jedná se o klasický komiks o klasickém hrdinovi, který tak trošku díky masce vypadá jako Zorro. Záměr komiksu je jednoduchý a prostý, dává čtenáři přičichnout ke starší generaci komiksů, kdy se nám vrací větší výřečnost vypravěče a klasické prvky hrdinství. Osobně jsem s příběhem neměl problém, ale tak nějak to nebyl šálek mého kafe, kdy zahořklého Hexe vystřídá slušňák a hrdina. Výsledek pak nepůsobí tolik šťavnatě jako v úvodu svazku.

Druhým kratším příběhem je další legenda západu. Tentokrát však z řad něžného pohlaví zvaná „Barbary Ghost“. Sice se jedná příběh mstícího hrdiny, však kulisy divokého západu a zaměření se na čínské přistěhovalce dodává příběhu na atraktivitě. Když k tomu přídám obzvláště vydařenou kresbu, tak se jedná o opravdu povedený závěr prvního dílu.

K All-Star Western jsem na počátku přistupoval dosti skepticky a to díky hojné míře negativních ohlasů ze zámoří a obecně prodeje této série nejsou taky nikterak veliké. Jsem rád, že mě první kniha vyvedla z omylu a to velmi příjemně. Rozhodně se nejedná o mistrovské dílo, ale kvalitní zářez rozhodně. Smutným faktem zůstává, že western momentálně není v kurzu. Však díky přetrvávajícím filmovým klasikám se ve čtenáři tak nějak stále udržuje nutná dávka exklusivity, a to i v současné době.

Drsné neokoukané prostředí, cynický Jonah Hex.
Slabší El Diablo, příliš krátké příběhy.

Verdikt

All-Star Western na první pohled nenabízí tak kvalitní hrdinské zastoupení. Však díky neokoukaným tvářím a ne tak běžnému prostředí si buduje dosti solidní zázemí, které mohou vyhledávat právě ti, kteří by rádi zakousli něco nového a Supermanů či Batmanů už mají plné zuby. Na začátek to šlape jako dobře namazaný stroj. No uvidíme příště, pole působnosti je veliké.

BBart
Děkujeme za spolupráci nakladatelství BB art, které se zaměřuje na překlady úspěšné světové beletrie (od thrillerů a detektivek až po romány pro ženy), naučných knih a komiksů. Své si zde najde každý čtenář ať už jsou jeho literární chutě jakékoliv. Nakladatelství také zajišťuje tisk kalendářů.

O autorovi

gumidekmedvidek
gumidekmedvidek

Autor o sobě ještě nestačil nic napsat.

Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat

Najdete nás na Facebooku