Neobyčejná dobrodružství Adély Blanc-Sec

28. prosince 2014 jardoom Diskuze (2)
Neobyčejná dobrodružství Adély Blanc-Sec

Ten kdo čte moje recenze, články a bleskovky jistě poznal, že kromě pláštěnkářů jsem velkým fandou Viktoriánské Anglie. Byla totiž tajemná, mysteriózní, temná, děsivá a v některých případech plná dobrodružství. Tyto přivlastky ale nemá jen Anglie v letech 1840 - 1901, podobnou atmosféru měla i jiná Evropská velkoměsta. Například Paříž, která je velkou múzou pro Jacquese Tardiho. 

Knihy Dobrovský

Tardi se sice narodil těsně po druhé světové válce, ale Paříž devatenáctého století zná lépe než většina tehdejších obyvatel. Tento fakt přidává komiksu na kvalitě a věrohodnosti. Příběhy této knihy se odehrávají pár let před první světovou válkou, což sice není století devatenácté, ale i tak k sobě mají dost blízko.

Hlavní hrdinka tohoto komiksu je spisovatelka Adéla Blanc-Sec, která je stejná jako seriálová spisovatelka Jessica Fletcherová z trapného "To je vražda napsala".  To znamená že je ve většině případů na stopě tajemného zločinu, místo toho aby seděla u krbu ve své pracovně a psala. Adéla ale s Jessicou trapnost nesdílí. Její počínání je zajímavější a daleko napínavější. Paradoxně se nejedná o žádné klišé i když jsou obdobná díla dávno ohraná. V tomto komiksu je ohranost něco, co v žádném případě nenajdete. Adéla je nenapadnutelný charakter. Svéhlavá, rázna ale i elegantní dáma na jejiž tváři však usměv těžko najdete. Konečně čtu komiks, který nesmrdí komerční zatuchlinou dnešní doby, a je vidět, že autor psal i kreslil pro radost a z vlastní fantazie. Čtení krásné odsýpá a řekl bych, že jsem tento rok četl pramálo lepších komiksů.

Ano, psal i kreslil. Scénář na ničem nekulhá, sem tam sice klopýtne, ale ničím neurazí. Kresba je ale daleko specifičtější a lépe komentovatelná. Když bych si odmyslel zpracování postav, řekl bych, že Mike Mignola kreslí, tak jak kreslí, protože našel zalíbení v Tardiho kresbě scenérií. Ten kdo pozorně sleduje každou malůvku jistě tyto podobnosti najde. Na první pohled až tak zřetelné nejsou, ale pozorný čtenář si dřív či později stejných prvků všimne. Tato podonost obou autorů je ale dozajista náhodná. Vykreslení postav je ale úplně jiné a v Tardiho případu horší, což mě mrzí jelikož tak dobrý komiks by zasloužil krapek lepší zpracování. Není to špatné, jen nejsou postavy tak precizně a kouzelně vykreslené, jako scenérie, kterou Tardi nabízí na každé stránce jeho komiksu. 

V tomto komiksovém svazku nám nakladatelství nabídlo tři příběhy, které jsou sice uzavřené, ale v závěru každého znich si nechal Tardi pootevřená zádní vrátka pro případné pokračování, které je dostatečně pootevřené jak pro padouchy, tak hlavní hrdiny. Nejsem si moc jist, jestli sám autor ví, kam by měl Adélu zavést příště, ale jelikož je v zahraničí čtiva s touto elegantní dámou víc, určitě něco vymyslel a vymyslí i příště.

kresba, příběh, zvraty, zápletka
občasná ukecanost, vizuální zpracování postav

Verdikt

Tento komiks musím doporučit všem, kteří si rádi přečtou kvalitní tvorbu evropského autora. Před otevřením knihy jsem v kvalitu moc nedoufal, ale po dočtení jsem zjistil, že pokud budu číst něco od Tardiho příště, budu mít velké nároky. Tady totiž nastavil laťku velmi vysoko a velmi mile mne překvapil opravdu skvělou dvouhodinou, kterou jsem nad tímto komiksem strávil.

Plus
Za spolupráci děkujeme nakladatelství Plus, které publikuje pod hlavičkou Albatros Media a zaměřuje se již několik let na vydávání mainstreamové literatury všech možných žánrů a spolupracuje i s předními českými autory.

O autorovi

jardoom
jardoom

Našel jsem způsob, jak prožít tisíce životů. Stačí popadnout knihu a číst, příběhů je mnoho, jen je nutné je chtít prožít

Poslední příspěvky v diskuzi

spiderbat Offline
spiderbat 30/12/2014 (30. prosince 2014)
Jen je škoda, že další knihy, už nebudou (aspoň ne v češtině)...
Cap 12 Offline
Cap 12 29/12/2014 (29. prosince 2014)
Díky super recenze, určitě koupím!
Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Najdete nás na Facebooku