Mýty 06: Domovina

15. prosince 2014 Morzael Diskuze (3)
Mýty 06: Domovina

....................Pardon, musel jsem sebrat čelist ze země. Zrovna jsem totiž dočetl šestý svazek série Mýty s podnázvem Domovina od géniů Billa Willinghama a Marka Buckinghama. Dnes to bude na dlouho, protože jsem rozvášněný jak Rimmer na výstavě telegrafních sloupů dvacátého století, tak snad to se mnou vydržíte až do konce.

Knihy Dobrovský

Žánr:

Fantasy

Příběh:

Svazek začneme s vyčůraným průšvihářem, Jackem Hornerem, který si usmyslel, že v Mýtově už ho nic dobrého nečeká, a tak se vydá hledat své štěstí do Hollywoodu (s náklaďákem plným ukradeného zlata z Mýtova). Povede se Jackovi konečně dotáhnout jeho první podfuk v životě úspěšně do konce?

Načež se přesouváme do druhé části svazku. Minulý díl této série, Trpká období, končil Modrákovou výpravou do staré Domoviny za vysvobozením jeho lásky a uvězněného Geppetta. My zde přímo navazujeme, a vydáváme se na výpravu po Modrákově boku.

Ozbrojen čarodějným pláštěm a Vorpálovým mečem si klestí cestu skrz země Nepřítele a svede nejeden tuhý boj, než konečně stane na konci své výpravy před samotným císařem. Co všechno během své výpravy náš modrý hrdina zjistí, si ale budete muset přečíst už sami. (A že to, sakra, stojí za to!)

O komiksu:

Znáte takové to šimrání v těle, když se dlouho těšíte na nějaký příběh a konečně se vám dostane do ruky? Tak to jsem přesně měl u šestého dílu série Mýty. Ty jsem si zamiloval se čtvrtým svazkem a nyní jsem měl tušení, že ten šestý mé nadšení ještě překoná. Pro jednou jsem se nemýlil. Dámy a pánové, s čistým štítem vám mohu oznámit, že Eisnerem ocenění svazek Mýty: Domovina je ultrahustodémonskykruťáckopřísná paráda.

Příběh má takový spád a tempo, že zapomenete, že jste jen obyčejní "všedňáci" (všem našim čtenářským mýtům se tímto hluboce omlouvám), co si čtou v bezpečí svého domova komiks. Výpravu po boku dosud odstrčené (modré) postavy si užijete od začátku do úplného konce, a ještě budete prosit o přídavek. Tedy první dvě části o Jackovi jsou trochu slabší, ale jakmile naskočí Modrákova linie, je to jízda.  

Bill Willingham, otec a scénárista série, nás tentokrát v žánru posouvá spíše do směru výpravného fantasy, a vezme to opravdu od lesa. Konečně před námi odkryje celý svůj svět(y), v jeho neskutečném rozměru. Čímž čtenáři ukáže, jakého hlupáka z něj vlastně celou dobu dělal, když mu odhaloval vše jen kousíček po kousíčku. Od střídmé městské fantasy detektivky jsme se najednou přehoupli k epické fantasy sáze.  

K tomu všemu se konečně dozvíme, co všechno se skrývá v dobráckém asistentovi s trubkou, který se dosud v Mýtech držel celkem v pozadí. Načež se pro většinu (pro mě určitě) stane jednou z nejoblíbenějších postav žánru. Nemluvě o finálním tajemství svazku, ze kterého jsem se sbíral ještě den poté.

Nemůžu se ubránit a musím přirovnat Mýty k Harrymu Potterovi. Nikoliv nápadem, ale pocitem, který ze série mám. Je to zábavné, každý díl s sebou přináší jedno nebo více velkých tajemství, které čtenáři rozkryje, a máte k postavám zvláštně pevný vztah.

Důvodem, proč jsem si vybral Harryho Pottera k přirovnání je ten, že jsem jedním z generace, co s ním vyrostla. Můj věk plus mínus korespondoval s věkem hlavní postavy v knihách, jak tu vycházely. Od nevinnějších prvních dílů až po finální téměř hororové jsem s postavou rostl. Žádná fantasy sága mi proto nikdy nebude natolik blízká, protože dětství máme jen jedno a tento unikátní pocit nejde zduplikovat, bohužel. Ale série Mýty k němu má zatraceně blízko. Proč?

Až nyní si uvědomuji brilantnost konceptu světa, kdy většinu pohádkových postav čtenář důvěrně zná od svého dětství, a nyní je tu má v dospělosti ve stejně dospělém kabátu a uvažování. Je tím zaručeno, že je bude mít automaticky rád a navíc ho potěší, když se objeví nová postava, a on už tuší, jakou asi bude mít roli. A vůbec nejlepší tu je, když se objeví nová postava a i přes to, co znáte, zaujme úplně jiný postoj, než byste čekali, a vy jen valíte oči.

Nic, co Willingam předvádí ve své sáze, není umělé, strojené nebo účelové. Vše krásně klape a jeho mytologie šlape jako hodinky. Opravdu je jedním z mála autorů, kteří drží svůj svět pevně v rukou a vše, co dělají, má smysl. Jeho postavy jednají rozumně, nenarazíte v podstatě na nelogičnosti, pouze na přehršel vynikajících nápadů a konceptů, které tu prostě ještě nebyly.   

Jak už jsem psal, po závěru knihy jsem sbíral čelist ze země. Věřte mi, že už něco načteno mám a jen málokterý twist v zápletce mě opravdu překvapí, ale tady se to podařilo. Autor si mě povodil, jak malého kluka.

Nenávidím a miluju nakladatelství Crew za vydávání této série u nás. Miluju za to, že to je asi nejlepší fantasy série (včetně knižních), která tu vychází, a ne, nevezmu to zpět! A nenávidím je za to, že vychází pouhé dva svazky ročně, což znamená, že komplet sérii (22 svazků) si tuzemský čtenář nahromadí ve své knihovně za krásných 8 let. To je dost dlouho pro takto návykový příběh a já nemám disciplínu zenového mnicha, sakra.

Kresba Marka Buckinghama je víceméně stejně skvělá jako doposud, ale je vidět, že se stále zlepšuje. Detail po detailu je to promakanější, za což jsem rád, protože, jak se zkvalitňuje děj, kresba dělá totéž. Jedině sešit, co kreslil David Hahn, kterého jsem hanil už v mé recenzi na Luciferovi: Domy ticha, mi opět nesedl. K Mýtům se sice jeho kresba hodí víc, než k Luciferovi, ale i tak, ne, díky.

Kromě brilantního konceptu, který jsem už zmínil, familiárnosti postav a výborného vypravěčství je série vynikajícím kompromisem mezi klasickým fantasy, kde fandíte své oblíbené podstavě od začátku do konce, jak se z ní stává větší a větší borec (nebo borkyně), a vy víte, že je postava v podstatě neohrožená, a naopak G. R. R. Martinovým konceptem, kde všichni účelově umírají, aby čtenáře zasáhl emocemi. Mýty jsou parádně vybalancovány, skrývají v sobě humor, napětí, akci, nebojí se brnknout na tragičtější strunu, ale nedělají to účelově.

Miluju příběhy, které mají smysl, protože to jsou ty příběhy, na kterých záleží, a Mýty jsou jedním z nich. Takže pokud ještě Mýty nečtete, prokažte si laskavost, a ani chvíli neotálejte. Něco takového si zaslouží ohromnou základnu čtenářů. A já sám už musím své okolí vytáčet, protože jak člen nějakého kultu cpu všem kolem sebe Mýty horem dolem. Ačkoliv podle reakcí jsem zatím nešlápl vedle.

Určení:

Fandové série, fantasy příběhů a lidi, kterým chybí ten pocit, který měli poprvé při čtení Harryho Pottera.

Scénář, postavy, plot twist
Příběh Jacka je o něco slabší

Verdikt

Ačkoliv jsem čekal, že šestý svazek Mýtů mě bude bavit, netušil jsem jak moc. Eisnerem ověnčený příběh je výborně napsaný, napínavý, plný skvělých nápadů, zkrátka má vše, co si může čtenář od fantasy žánru přát. Mýty tu vychvaluji pokaždé a vždycky se mi to zdá málo. U tohoto svazku to platí dvojnásob. Pro mě osobně je toto komiks roku 2014 (z česky vydaných samozřejmě). Maximálně doporučuji a dávám deset z deseti Morzaelů!

Crew
Za spolupráci děkujeme nakladatelství Crew, které bylo založeno roku 1997, což z něj dělá nejstarší komiksové nakladatelství v ČR. CREW vydává více než sto komiksových knih ročně, a je tak největším nakladatelstvím specializovaným na komiksy v České republice. Misí nakladatelství je vydávat světové komiksy česky. Kromě mangy, nebo titulů od DC Comics, Marvel, Image či Dark Horse, se nakladatelství zaměřuje i na evropský komiks, a to prostřednictví edice Mistrovská díla evropského komiksu.

O autorovi

Morzael
Morzael

Na ComixZone hrdě zastávám funkci šéfredaktora. Na komiksy nemám vyloženě vyhraněný vkus, mám rád každé kvalitní dílo. Nejraději mám ovšem asi temnější horrorové a fantasy příběhy, rád si ale přečtu i dobrý noir. Své místo v mém srdci mají také superhrdinské komiksy, které rád čtu kvůli jejich poselství, o kterém pak s oblibou spekuluji a snažím se tyto myšlenky následně sumarizovat v mých zamyšleních.

Poslední příspěvky v diskuzi

Morzael Offline
Morzael 17/12/2014 (17. prosince 2014)
Nebudete litovat... i když první tři díly jsou takový celkem vlažný, od 4 to jede :-)
Cap 12 Offline
Cap 12 17/12/2014 (17. prosince 2014)
Odpověd na #5589 příspěvek od jh666
Sakra, musím se k tomu konečně dokopat. Letos už ne, ale ještě v zimě prostě musím.
Taky jsem přemýšlel o Mýtech. V novém e-shopu CRWE mají první díl zlevněný na 199,- takže v nejbližší době si asi Mýty pořídím.
jh666 Offline
jh666 17/12/2014 (17. prosince 2014)
Sakra, musím se k tomu konečně dokopat. Letos už ne, ale ještě v zimě prostě musím.
Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat

Najdete nás na Facebooku